Skandalingai pagarsėjusį kompiuterijos specialistą Pavelą Iljiną teismas apkaltino prievartavus SEB Vilniaus banko turtą, tačiau neskyrė jam realios laisvės atėmimo bausmės.
Po trečiadienį paskelbto nuosprendžio 29 metų klaipėdietis P. Iljinas paleistas iš Vilniaus apygardos teismo salės.
Suimtas P. Iljinas nelaisvėje praleido metus ir keturis mėnesius.
Išklausęs nuosprendį, nuteistasis su šypsena padėkojo teisėjui Viktorui Dovidaičiui. "Nėr už ką", - eidamas iš teismo salės atsakė teisėjas.
Už 2003 metais įvykdytą nusikaltimą, kai iš tuometinio Vilniaus banko pareikalavo pinigų už duomenis apie pastebėtas banko informacinės sistemos spragas, P. Iljinas nuteistas kalėti 2 metus, tačiau bausmės vykdymas vieneriems metams atidėtas. Jeigu per metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo nepadarys naujų pažeidimų ar nusikalstamų veikų, P. Iljinas bus laikomas atlikusiu bausmę ir kalėjimas jam nebegrės.
Valstybės kaltinimą palaikęs Generalinės prokuratūros prokuroras Simonas Slapšinskas P. Iljinui prašė skirti 5 metų laisvės atėmimo bausmę. Kol neišanalizavo visų nuosprendžio motyvų, prokuroras žurnalistams teigė dar nežinąs, ar skųs nuosprendį apeliacine tvarka.
Vertindamas P. Iljino veiksmus, teisėjas V. Dovidaitis perkvalifikavo kaltinimą. Vietoj Baudžiamojo kodekso 181 straipsnio 3 dalies, kuri numato atsakomybę už didelės vertės turto prievartavimą ir leidžia bausti iki 10 metų laisvės atėmimu, pritaikyta to paties straipsnio 1 dalis. Pagal šią kodekso normą, už neteisėtą reikalavimą perduoti turtą panaudojant grasinimus ar kitokią prievartą, gali būti skiriamas areštas arba iki šešerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Teisėjo požiūriu, tyrimo metu surinkta įrodymų visuma leidžia teigti, kad P. Iljinas savanoriškai atsisakė baigti nusikalstamą veiką ir bankui nepadarė jokios žalos.
2003 metais atsiuntęs bankui interneto vartotojo laišką, P. Iljinas žadėjo išmokyti, kaip įsilaužti į banko informacines sistemas ir iš to pasipelnyti. Keliose nemokamose interneto svetainėse P. Iljinas taip pat siūlė interneto vartotojams už 35 000 litų atskleisti keturių įmonių prisijungimo prie banko informacinių sistemų duomenis, o už 45 000 litų - net 10 įmonių duomenis.
Kai Gedimino prospekte susitiko su banko specialistais, P. Iljinas reikalavimų sumą sumažino iki 13 tūkst. litų, o sumokėta jam buvo tik tūkstantis.
Netrukus po to P. Iljiną sulaikė policijos pareigūnai. Kratos metu rasti pinigai bus grąžinti bankui.
Per apklausą teisme P. Iljinas aiškino nenorėjęs nusikalsti - jis teigė tikėjęsis gauti darbo pasiūlymą, kai banko darbuotojams papasakos apie informacinės sistemos saugos spragas.
Pradėjus šį ikiteisminį tyrimą, P. Iljinas buvo pasprukęs į Rusiją ir ten gyveno nelegaliai, kol buvo sulaikytas 2004 metų balandį. Į Lietuvą jis pargabentas tik šių metų kovą.
Atlikę psichiatrijos ekspertizę, specialistai nustatė, kad P. Iljinas nusikaltimo padarymo metu suprato savo veiksmus ir gali būti už juos teisiamas.
P. Iljino pavardė ir portretai mirgėjo visuose šalies dienraščiuose 2000-ųjų birželį, kai jis sugrįžo į Lietuvą po skandalingų Rusijos žiniasklaidos pranešimų apie sulaikytą Lietuvos pilietį, kuris esą įsibraudavo į Federalinės saugumo tarnybos (FST) kompiuterių tinklus ir šnipinėjo JAV Centrinės žvalgybos valdybos naudai.
Prieš šį incidentą jis dirbo Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos Trakų skyriuje, o po to sakė ėmęsis privataus verslo, teikdavęs įvairias kompiuterijos paslaugas.