Net kelis dešimtmečius Kauno nusikaltėlių pasaulyje karaliavusio Henriko Daktaro era jau artėja prie pabaigos.
Prieš porą savaičių sulaikymo metu į purvą įmurdytas 47 metų kaunietis, kuriam pareikšti įtarimai dėl reketo, gali būti apkaltintas dėl kelių senų žmogžudysčių ir iki pat gyvenimo pabaigos likti už grotų.
"Lietuvos ryto" žiniomis, teisėsaugos pareigūnai turi duomenų, kad H. Daktaras susijęs su 1992-1994 metais įvykdytomis žmogžudystėmis.
Rengiami grėsmingi įtarimai
Kauno nusikaltėlių pasaulio šului netrukus bus priminti prieš 12 metų dingę du jo geri pažįstami: Vladimiras Seneckis, pravarde "Turistas" ir "Sosiska", bei Rimantas Ganusauskas, pravarde "Mongolas".
Manoma, kad V. Seneckis buvo nužudytas 1993 metų liepą. Vieną šio mėnesio dieną jis įėjo į "daktarams" priklausantį "Vilijos" restoraną ir nebegrįžo.
Pats H. Daktaras, pravarde "Henytė", visada neigdavo kaip nors prisidėjęs prie šio mįslingo dingimo.
Tačiau H. Daktaras niekada neslėpė, kad tuo metu Kaune du tokie žmonės negalėjo išsitekti.
Po vagystės - į bufetą
V. Seneckis buvo apsigimęs vagis. Kaune mažai kas mokėjo taip greitai ir meistriškai pavogti automobilį. Dar sovietiniais laikais po kiekvienos sėkmingos vagystės jis mėgdavo važiuoti į stoties bufetą pavalgyti dešrelių. Dėl šio pomėgio jam prilipo "Sosiskos" pravardė.
V. Seneckis turėjo pasisekimą tarp moterų ir mokėjo iš to išpešti naudos. Dažnai į lovą nusitempęs merginas, "Turistas" su jomis ne tiktai smaginosi, bet ir subtiliai iškvosdavo. Šiam nusikaltėliui buvo pavykę susukti galvą netgi EBSW grupės prezidento Gintaro Petriko pirmajai žmonai Editai. "Turistas" iš šios savo meilužės sužinodavo, kada vyras rengiasi vežti brangius krovinius, ir pasiųsdavo savo smogikus jų užgrobti.
Nenorėjo pripažinti lyderiu
Nors V. Seneckis ir H. Daktaras buvo seni draugai, tačiau nesutarimai tarp jų prasidėjo, kai tik "Henytė" tapo savotišku Kauno "šeimų" tarybos pirmininku. Į "Henytę" vis dažniau gaujos kreipdavosi kaip į savotišką teisėją, galintį išspręsti tarpusavio konfliktus, kurie dažnai kildavo nepavykus pasidalyti iš kontrabandos ar apiplėšimų gautų pinigų.
H. Daktaras išklausydavo abi puses, patylėdavo ir, bedęs pirštu į vieną besiginčijančių asmenų, tardavo: "Tu neteisus". Šie žodžiai reiškė galutinį ir neapskundžiamą sprendimą.
Visa tai nepatiko didesnį nusikaltėlio "stažą" turėjusiam V. Seneckiui. Jo vadovaujama grupuotė ne tiktai nemokėjo į bendrą Kauno nusikaltėlių kasą privalomų 10 procentų, bet ir H. Daktaro nepripažino lyderiu. H. Daktarui teko rinktis - jis arba "Turistas". Toks momentas pasitaikė, kai kažkas apvogė garažą, kuriame "daktarai" laikė vogtus daiktus. Apie garažą žinojo "Turistas". Tad H. Daktaras šia vagyste apkaltino jį ir viešai išvadino žiurke. Nusikaltėlių pasaulyje tai vienas skaudžiausių įžeidimų, reiškiantis, kad žmogus vagia iš savų.
Netrukus skubiai buvo sukviestas gaujų lyderių susitikimas. Jame H. Daktaras paskelbė, kad "Turistas" išmetamas iš "šeimų" tarybos, ir uždraudė jam dalyvauti susirinkimuose. Įtampa tarp dviejų stovyklų augo. Kulminaciją konfliktas pasiekė 1993 metų vasarą, kai iš "daktarų" būstine laikyto tuomečio restorano "Vilija" kiemo buvo pavogtas vieno šios grupuotės nario automobilis "Opel Vectra". Daugelis įtarė, kad tai - "Turisto" darbas.
Iš karto po šios vagystės, liepos 28 dieną, į V. Seneckio namus paskambino H. Daktaras. Jis paprašė, kad "Turistas" atvažiuotų pasikalbėti į "Viliją".
V. Seneckis, nujausdamas kažką negera, apie skambutį pasakė namiškiams ir įspėjo: "Jeigu negrįšiu, dėl to bus kaltas "Henytė". "Turistas" sėdo į raudoną VAZ-2108 ir, pakvietęs tuo metu su juo jau gyvenusią EBSW prezidento G. Petriko žmoną E. Petrikienę, išvyko į "Viliją".
Privažiavęs prie "Vilijos", "turistas" savo draugei liepė palaukti, o pats, pasakęs, kad grįš po kelių minučių, įėjo į restorano vidų. V. Seneckis buvo palydėtas į "Vilijos" banketų salę.
Nieko neįtardamas "Turistas" atsisėdo stalo gale. Tačiau pokalbis ilgai neužtruko. Manoma, kad V. Seneckiui iš už nugaros priėjo vienas vyriškis ir kelis kartus dūrė peiliu. Po to kitas į galvą paleido kontrolinį šūvį.
"Lietuvos ryto" žurnalistui vienas šioje egzekucijoje dalyvavęs vyriškis pasakojo, kad V. Seneckio lavonas buvo išvilktas į "Vilijos" kiemą ir įmestas į maisto produktams vežioti skirtą mašiną. Vėliau nusikaltėliai lavoną nuvežė į Kauno rajone esančią slaptavietę. Ten buvo iš anksto paruošta statinė su sieros rūgštimi. Į ją ir buvo įmestas kūnas.
Draugai planavo perversmą
Nors policija ir prokuratūra nesugebėjo išsiaiškinti, kas atsitiko "Turistui", tačiau jo draugams viskas buvo aišku. Netrukus nužudyto V. Seneckio draugai ėmė rengti keršto planą - jie nutarė nužudyti ne tik H. Daktarą, bet ir visą jo grupuotę.
Keršto operacijai buvo pasirinkta 1993 metų spalio 8 diena. Žmogžudystės organizatoriai gerai žinojo, kad tą dieną visi pagrindiniai "daktarų" lyderiai turi susirinkti "Vilijos" banketų salėje. Tąryt iš tiesų į šią salę atėjo beveik visi "daktarų" lyderiai - H. Daktaras, Alvydas Laurinavičius, Vidmantas Gudzinskas ir Vidmantas Siaurusevičius.
Kalbantis susirinkusiems į kabinetą galvą kyštelėjo kažkoks nepažįstamas vyrukas sportiniais drabužiais. Pamatęs, kas yra salėje, nepažįstamasis iškart išskubėjo į lauką. Išėjęs iš pastato, jis galvos linktelėjimu davė ženklą tamsiame automobilyje BMW sėdintiems žudikams. H. Daktaras tuo pačiu metu pakilo ir pasakęs, kad pokalbis bus baigtas restorano baltojoje salėje, išsivedė A. Laurinavičių, V. Siaurusevičių, V. Gudzinską ir A. Žemaitį.
Praėjus 25-30 sekundžių po to, kai pasirodė žvalgas sportiniais drabužiais, į "Viliją" įėjo žudikai. Koridoriuje jie susidūrė su "Vilijos" restorano administratoriumi R. Varanavičiumi, pravarde "Kikilis". R. Varanavičių iš karto pakirto automato šūviai. Peržengę lavoną, žudikai automatais ir pistoletais ėmė šaudyti į banketų salėje esančius vyrus, o išeidami sviedė granatas. Taip buvo nužudyti penki H. Daktaro aplinkos žmonės. Grupuotės lyderis ir artimiausi jo draugai, buvę kitame kambaryje, liko gyvi.
Sąmoksle - ir giminaitis
"Daktarai" labai greitai išsiaiškino, kas organizavo šias žudynes. Beveik niekas neabejojo, kad vienas pagrindinių žmogžudystės organizatorių buvo artimas V. Seneckio draugas - Rimantas Zalagaitis, pravarde "Zalaga". Bet netgi patiems "daktarams" buvo netikėta, kad prie žmogžudystės prikišo rankas ir R. Ganusauskas, pravarde "Mongolas". Jis buvo ne tiktai vienas įtakingiausių "daktarų" grupuotės narių, bet ir artimas H. Daktaro giminaitis. Nors R. Ganusauskas žmogžudystės dieną irgi turėjo būti "Vilijoje", tačiau jis netikėtai išvyko į Lenkiją. Paaiškėjo ir tai, kad prieš kelionę "Mongolas" griežtai įspėjo savo brolį Deivydą neiti į "daktarų" restoraną.
R. Ganusauskas buvo laikomas nusikalstamo pasaulio genijumi - jis nuolatos pateikdavo įvairiausių idėjų, kaip brutalius nusikaltimus pakeisti labiau rafinuotais bei taip gauti didesnį pelną. Toks giminaičio populiarumas erzino H. Daktarą. Erzino jį ir tai, kad R. Ganusauskas labai mėgo reklamą.
Draugai surengė egzekuciją
"Mongolas" apie nepasisekusį perversmą "Vilijoje" išgirdo būdamas Lenkijoje. Jis apsimetė nieko nesuprantąs ir tuoj pat grįžo į Kauną atsisveikinti su žuvusiais draugais. Tuomet "Mongolas" dar nenutuokė, kad apie jo išdavystę "daktarai" viską žino. Vos tiktai atvykęs į Kauną, R. Ganusauskas pateko į savo bičiulių paruoštus spąstus. Jis buvo pakviestas į "Viliją", kur jam "daktarai" surengė egzekuciją.
R. Ganusauskas buvo surištas ir nukryžiuotas prie sienos. Buvę gaujos bendrininkai jam į rankas kalė vinis ir reikalavo prisipažinti organizavus "Vilijos" žudynes. "Mongolas" atkakliai neigė kaltinimus. Galiausiai į jo galvą buvo nukreiptas pistoletas. Tačiau prieš pasigirstant šūviui H. Daktaras sugriebė žudikui už rankos. Tąkart "daktarai" pasigailėjo "Mongolo" - jis leisgyvis buvo paleistas.
Subūrė Kauno narkomanus
Ištrūkęs iš "Vilijos", "Mongolas" apie save subūrė kelias Kauno "šeimas". Jis ėmė bendrauti su "Centro" gaujos lyderiais A. Stradalovu ir A. Ivanausku bei "Karabaso" "šeimos" vadovais - R. Borchertu ir K. Narausku. Nors ir išmestas iš "daktarų" gaujos, "Mongolas" nusikaltėlių pasaulyje vėl tapo įtakingu žmogumi. Tačiau bendraudamas su savo naujais draugais R. Ganusauskas vis dažniau pradėjo vartoti narkotikus. Jis smuko taip žemai, kad imdavo iš nusikaltėlių kasos pinigus ir visus juos išleisdavo kokainui.
"Mongolas" dingo 1993 metų pabaigoje. Kai kuriais duomenimis, tuomet į R. Borcherto namą, kuriame gyveno R. Ganusauskas, atvyko tuometinis Kauno organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos komisaras Artūras Tepelys. Kalbama, jog šis su "daktarais" sietas pareigūnas ir pasiūlė R. Ganusauskui važiuoti pas H. Daktarą - pasikalbėti ir susitaikyti.
Po to "Mongolo" niekas nebematė. Kalbama, kad jis, kaip ir "Turistas", buvo nužudytas "Vilijoje", o paskui paskandintas statinėje su sieros rūgštimi. Kai kuriais duomenimis, prieš mirtį "daktarai" R. Ganusauskui priekaištavo, kad šis visiškai smuko, tapo narkomanu. "Mongolas" dar spėjo ištarti: "O kas man neleis daryti to, ko aš noriu". Po to pasigirdo šūvis.