Penktadalis anksčiau įstatymui nusikaltusių paauglių niekur nesimoko ir nedirba. Jų namus aplankę pareigūnai daug nepilnamečių nerado, nors teismas buvo juos įpareigojęs nustatytu laiku būti namuose.
Tai paaiškėjo per visoje Lietuvoje vykusią prevencinę akciją "Nepilnametis 2007". Beveik visą gegužę vykusios akcijos rezultatai buvo apibendrinti Kalėjimų departamente.
Akcija atskleidė, kad apie penktadalis paauglių nei mokosi, nei dirba, 90 - ignoruoja teismo paskirtus įpareigojimus ir nustatytus draudimus - teismo nustatytu laiku būti namuose ir t.t.
Pirmąkart tokioje akcijoje pataisos inspekcijų ir teritorinių policijos įstaigų pareigūnams talkino vaiko teisių apsaugos tarnybos.
Pasak Kalėjimų departamento, šia akcija siekta stiprinti visuomenės saugumą, mažinti įskaitoje esančių nepilnamečių nusikaltimų recidyvą, aktyvinti pataisos inspekcijų, policijos ir kitų suinteresuotų institucijų bendradarbiavimą, geriau kontroliuoti nepilnamečių, kuriems teismas nustatė draudimus ar paskyrė įpareigojimus, elgesį, teikti jiems socialinę ir kitą reikalingą pagalbą.
Per beveik tris savaites pareigūnai aplankė apie 600 iš maždaug 630 pataisos inspekcijų įskaitoje esančių nepilnamečių gyvenamųjų vietų.
Surengus per 170 išvykimų į įvairias švietimo įstaigas buvo susitikta su nepilnamečiais, tų įstaigų administracijos atstovais. Didžiąją daugumą savo kontroliuojamų paauglių pataisos inspekcijų pareigūnai aplankė kartu su kolegomis iš policijos komisariatų, daugiau kaip pusę - su vaiko teisių apsaugos tarnybų darbuotojais.
Prevencinės priemonės metu pareigūnai susipažino su nepilnamečių materialinėmis ir buities, mokymosi sąlygomis, laisvalaikiu.
Domėtasi, ar socialiai remtini nepilnamečiai mokyklose nemokamai maitinami, ar jų tėvai pateikė reikalingus dokumentus socialinei pašalpai gauti.
Daug dėmesio buvo skirtą nepilnamečių užimtumui. Nustatyta, kad iš 626 įskaitoje buvusių nepilnamečių mokėsi 459, dirbo 40, o 127, t. y. maždaug penktadalis, - nei mokėsi, nei dirbo.
Lankydamiesi mokymosi įstaigose, pataisos inspekcijos pareigūnai kartu su mokyklų administracijos atstovais aptarė nepilnamečių pamokų praleidinėjimo atvejus, priemones, kurių galima būtų imtis, siekiant, kad nepilnamečiai lankytų mokymo įstaigą.
Akcijos "Nepilnametis 2007" metu taip pat kontroliuota, kaip paaugliai laikosi teismo paskirtų įpareigojimų ir nustatytų draudimų. Buvo nustatyti net 89 pažeidėjai. 59 nepilnamečiai nebuvo rasti namuose teismo nustatytu laiku, 29 nesimokė ir nedirbo. Su devyniais paaugliais nepavyko susitikti, nes šeši jų vėl nusikalto ir buvo suimti, o trys pasislėpė nuo teisėsaugos.
Pareigūnai taip pat tikrino, ar pataisos inspekcijų įskaitoje esantys suaugusieji asmenys, kurie iš pataisos įstaigų lygtinai buvo paleisti dėl to, kad turi vaikų iki septynerių metų arba du ir daugiau nepilnamečių vaikų, tinkamai juos prižiūri ir nepiktnaudžiauja tėvo valdžia.
Prevencinės priemonės metu įskaitoje buvo apie 150 tokių lygtinai paleistų asmenų.
Nustatyti šeši atvejai, kai lygtinai paleisti asmenys netinkamai atlieka pareigas savo nepilnamečiams vaikams ir piktnaudžiauja tėvų valdžia. Trijų nuteistųjų vaikai auga globos namuose, tėvai jais visai nesirūpina. Du nuteistieji, kurie turi rūpintis savo vaikais, kartu negyvena ir jais nesirūpina. Gauta ir informaciją, kad vienam nuteistajam dėl mažamečio sužalojimo yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Dauguma savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų atsiliepė į pataisos inspekcijų kvietimą ir aktyviai dalyvavo prevencinėje priemonėje "Nepilnametis 2007".
Tačiau ją ignoravo Panevėžio miesto, Panevėžio ir Rokiškio rajonų savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų darbuotojai.
Dabar Lietuvoje yra penkios regionų - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio pataisos inspekcijos. Joms pavaldžios 48 teritorinės miestų bei rajonų pataisos inspekcijos, veikiančios vienos arba dviejų savivaldybių teritorijose.
Pataisos inspekcijų įskaitoje yra apie 8,4 tūkstančio asmenų, iš jų beveik 700 - nepilnamečių, dar beveik pusantro tūkstančio - asmenys nuo 18 iki 21 metų.
Pataisos inspekcijos vykdo laisvės atėmimui alternatyvias bausmes, tapi pat prižiūri iš pataisos įstaigų lygtinai paleistų ir nuo laisvės atėmimo bausmės lygtinai prieš terminą atleistus asmenis.
kontroliuoja dirbančiuos nemokamus darbus. Tokie darbai būna paskirti kaip baudžiamojo poveikio priemonė.
Pataisos inspekcijoms taip pat pavesta kontroliuoti asmenis, kuriems bausmės vykdymas atidėtas, teismo jiems paskyręs įpareigojimus.