"Kauno diena" praneša, kad eksprezidentą Rolandą Paksą kaltu pripažinęs Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis buvo panaikintas dėl netinkamo baudžiamojo įstatymo pritaikymo ir esminių baudžiamojo proceso įstatymų pažeidimų, padarytų nagrinėjant bylą apeliacinės instancijos teisme. Visa Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos nutartis su sprendimo motyvais bus paskelbta gruodžio 22 dieną.
Antradienį išplėstinė AT septynių teisėjų kolegija išteisino per apkaltą už Konstitucijos pažeidimus pašalintą R. Paksą dėl valstybės paslapties atskleidimo. Tada teisėjai paskelbė tik rezoliucinę nutarties dalį, nepaaiškindami jokių motyvų.
AT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Po šio AT sprendimo pats R. Paksas ėmėsi politinių spekuliacijų, pareikšdamas, jog yra išteisintas ir kad esą "turėjo įvykti tai, kas turėjo įvykti dar prieš pusantrų metų Seimo posėdyje".
Tačiau, kaip pažymi teisės specialistai, AT ar kitų teismų sprendimų negalima supriešinti su Konstitucinio Teismo (KT) ar Seimo priimamais sprendimais; politinė-konstitucinė atsakomybė ir teisinė atsakomybė yra aiškiai atskirti dalykai. Taip teigė M. Romerio universiteto konstitucinės teisės profesorius, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Juozas Žilys.
"Politinės atsakomybės procesas vykdomas Seime remiantis tam tikra teisine forma, o teisinę atsakomybę taiko teisminės valdžios institucijos, kuriose vadovaujamasi formalizuotomis įrodymų rinkimo, pateikimo, jų vertinimo taisyklėmis. Tai ir yra esmė", - pabrėžė J. Žilys.
Tačiau teisininkas J.Žilys pabrėžė, kad jokiais būdais negalima suplakti ar bandyti priešinti pastarojo AT sprendimo, prieš pusantrų metų priimtos KT išvados ir Seimo sprendimo, kuomet per apkaltą R. Paksas buvo pašalintas iš Prezidento pareigų.
"Visuomenė turi įsisąmoninti, kad politinei atsakomybei taikomi etiniai, moraliniai, kartu ir juridiniai argumentai ir esmė yra etinė, moralinė, politinė atsakomybė, kuri išauga iš priesaikos, iš Konstitucijos gerbimo ir jos nelaužymo. O teisinė atsakomybė, kurią taiko teismai, grindžiama kitomis taisyklėmis - faktais, įrodymais, kurie surenkami ir įtvirtinami teisminiame procese remiantis arba civiliniu, arba administraciniu, ar baudžiamuoju procesu. Todėl supriešinti KT argumentus, kurie buvo pateikti KT išvadoje Seimui, ir šio AT sprendimo - negalima.