(Paruošė A. J.)
Triukšmingas gimtadienis
Pernai liepos pabaigoje grupė jaunuolių šventė gimtadienį. Jaunimas susirinko soduose "Spengiai", esančiuose Klaipėdos pašonėje. Tarp kurių buvo ir Klaipėdos rajone gyvenantis, niekur nedirbantis ir nesimokantis Aurimas Jakštas (22 m.) Gimtadienis buvo švenčiamas audringai, švenčiančiųjų erzelio ir garsiai leidžiamos muzikos buvo priversti klausytis vos ne visi sodo gyventojai.
Antrajai parai besibaigiant kantrybė trūko artimiausiam kaimynui Jonui B. (67 m.), 16 metų gyvenančiam šiuose soduose. Į pagalbą pasitelkęs dar vieną kaimyną, jis bandė triukšmingą kompaniją kiek apraminti. Tačiau niekas jo neklausė, tad Jonas ištraukė grotuvo laidus. Tuo metu jaunimas šėlo lauke.
Netrukus prie Jono B. sugyventinės Danguolės Ž. sodo namelio pasirodė 4 gimtadienį šventę jaunuoliai ir pareiškė, kad Jonas B. neva sugadino aparatūrą.
Vėliau teisme A. Jakštas aiškins, jog pirmas jam medine lazda smogė Jonas B., o jis tik gindamasis, apsvaigęs nuo smūgio ir nebesiorientuodamas, ką daro, kartą smogė atsineštu metaliniu strypu. "Taikiau į nugarą, bet kliuvo į galvą", - teisinosi jaunuolis. Smūgis buvo mirtinas.
Pasak Jono B. sugyventinės Danguolės Ž., vaikinai atėjo nusiteikę karingai ir norėjo Joną sumušti, tad pastarasis nieko nelaukdamas ir trenkė vienam lazda.
Nors A. Jakštas kaltę pripažino ir gailėjosi, už tyčinį nužudymą jam teks pataisos namuose praleisti 10 metų. Taip pat iš jo priteista beveik 9 tūkstančiai litų materialinės (laidotuvių ir paminklo pastatymo išlaidos) bei 10 tūkstančių moralinės žalos aukos našlei. Trims nužudytojo vaikams priteista po 50 tūkstančių litų moralinei žalai atlyginti. Dar 2 su puse tūkstančio A. Jakštas turės sumokėti ligonių kasai.
Terorizuotojai
Ne veltui mamos taip nenoriai išleidžia sūnus tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Atrodė, laikai pasikeitę ir tokio "biespredelo" kaip sovietinėje kariuomenėje nėra, bet neseni įvykiai parodė, jog nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje tarnauti irgi nemiela...
Neseniai Panevėžio apylinkės teismas nuteisė du buvusius motorizuotosios pėstininkų brigados "Geležinis vilkas" Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono karius - vyresnįjį leitenantą Vytautą Vainutį (27 m.) ir jaunesnįjį seržantą Remigijų Sandą (31 m.).
2003-iųjų vasarą Lietuvos kariuomenės poligone Pabradėje, Švenčionių rajone vyko karinės pratybos. Jų metu nukentėjo dalis jose dalyvavusių šauktinių - mat V. Vainutis ir R. Sanda iš jų visaip tyčiojosi.
Vieni nukentėjusieji teigė, kad būrio vadas juos keikė, mušė, kitaip žemino - smėliu trindavo veidą, žerdavo jį į akis ar pripylęs jo į kepures ir uždėjęs ant galvos liepdavo bėgti arba daryti atsispaudimus. Kiti nukentėjusieji parodė, kad jiems nežinia dėl ko buvo surištos virve kojos, virvės galas pririštas prie R. Sandos vairuojamo automobilio ir jie buvo tampomi po poligoną. Negana to, keletas šauktinių patyrė ir vandens "procedūras" - jų galvos buvo nardinamos po vandeniu ir tekdavo po vandeniu išbūti tiek, kiek norėdavo vadas.
Teismas V. Vainučiui skyrė 2 metus ir 9 mėnesius , o R. Sandai - 1 metus nelaisvės, tačiau abiem bausmės vykdymas atidėtas. Šiuo metu V. Vainutis dirba Rukloje Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Operacijų ir planavimo skyriaus vyresniuoju specialistu, o R. Sanda tarnybą kariuomenėje jau baigė.
Bliūkšta kontrabandos bylos
Net 2 metus - nuo 2005-ųjų - truko kontrabandos gabenimo ir piktnaudžiavimo tarnyba bylų nagrinėjimas. Į teisiamųjų suolą buvo pasodinti net 7 vyrai: Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės Pagėgių užkardos sargybos būrio specialistas Arvydas Vendzelis, Pagėgių rinktinės operatyvios veiklos specialistas Linas Gružas, tauragiškis Jonas Jankauskas, vilniečiai Antonas Grežėnas ir Valdas Arnašius, Klaipėdos teritorinės muitinės pamainos viršininkas Vytautas Vilemas ir buvęs pasienietis Arūnas Šulinskas. Ttačiau visa tai jiems pasibaigė tik nedideliu išgąsčiu - jie buvo išteisinti arba atsipirko piniginėmis baudomis.
2003 - iųjų liepos 17 dieną visi minėti vyrai buvo įtarti bandę į Lietuvą per Panemunės pasienio postą įvežti 3 milijonus vienetų rusiškų cigarečių ir 17 tonų cukraus. Krovinio vertė - 340 000 litų.
Prokurorai kontrabandos gabenimo organizavimu įtarė J. Jankauską ir A. Grežėną. Jie esą įsigijo vilkiką ir derino veiksmus su pareigūnais. Vilkiką vairavo V. Arnašius. Kaltinimą pateikę prokurorai rėmėsi Muitinės kriminalinės tarnybos pateikta medžiaga, o pastaroji - telefoniniais įrašais.
Teisme J. Jankauskas aiškino, kad pažįstami rusai paprašė padėti pervežti per sieną menkavertį krovinį - lentas. Tai va taip, girdi, ir atsiradę tie telefoniniai pokalbiai su pasieniečiais ir vežėjais. Įrašus išklausius teisme, nuspręsta, kad kaltės įrodymų nepakanka.
Todėl Klaipėdos apygardos teismas A. Vendzelį ir L. Gružą išteisino, o likusiųjų 5 - kadangi nusikaltimas įvykdytas seniai, o ir vyrai dar nė sykio neteisti - už grotų irgi nepasodino, tik paskyrė baudas. A. Šulinskui, A. Grežėnui ir J. Jankauskui teks sumokėti po 31 250 litų baudą, o V. Vilemui ir V. Arnašiui - po 18 750 litų.
Iš darbo teko išeiti ir tuometiniam Klaipėdos teritorinės muitinės vadovui Juozui Bučinskui. Buvo paruoštas sprendimas nušalinti jį nuo pareigų, nes buvo įtarimų, jog J. Bučinskas susijęs su nusikaltėliais. Sužinojęs apie tai, pastarasis skubiai parašė pareiškimą atleisti jį iš pareigų.