• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo vagysčių iki vaikų kontrabandos

Policijos departamento duomenimis, šiemet užsienyje jau suimti 1022 Lietuvos piliečiai, 96 jų atlieka bausmes kalėjimuose. Kiek iš viso lietuvaičių sėdi užsienio įkalinimo įstaigose, duomenų nėra, nes Policijos departamentui ir Užsienio reikalų ministerijos Konsuliniui skyriui apie sulaikytus lietuvaičius pranešama tik tada, jei to pageidauja patys sulaikytieji.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia yra sulaikyti

Šiuo metu Ispanijos įkalinimo įstaigose yra sulaikyta apie 200 Lietuvos piliečių, apie pusę jų jau nuteisti laisvės atėmimo bausme, kiti dar laukia teismo. Pasak Lietuvos ambasados Madride atašė konsuliniams klausimams Mindaugo Gabrėno, ikiteisminis sulaikymas kaip kardomoji priemonė Ispanijoje taikoma gana dažnai, ypač kai nusikaltimo padarymu įtariamas užsienietis.

REKLAMA

Pernai ambasada per mėnesį gaudavo vidutiniškai 35 pranešimus apie sulaikytus Lietuvos piliečius, šiemet jų sumažėjo vidutiniškai iki 20. "Gaudami informaciją apie sulaikytus Lietuvos piliečius, nuolat susiduriame su rimta problema - sulaikytųjų identifikavimu. Susidaro įspūdis, kad kompetentingoms ispanų institucijoms, kurios ir privalo atlikti šį darbą, nėra svarbu identifikuoti sulaikytąjį, svarbiausia - jį sulaikyti.

REKLAMA
REKLAMA

Labai dažnai susiduriame su atvejais, kai sulaikomi užsieniečiai su padirbtais lietuviškais dokumentais (pasais ir vairuotojo pažymėjimais). Dažni atvejai, kai tokie asmenys būna nuteisiami, atlieka laisvės atėmimo bausmes ir vėliau paleidžiami į laisvę taip ir nebuvę identifikuoti", - pasakojo M.Gabrėnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausi lietuvių nusikaltimai Ispanijoje - viešosios tvarkos pažeidimai, vagystės, plėšimai, dokumentų ir vertybinių popierių klastojimas. Pastaruoju metu itin padaugėjo nusikaltimų, susijusių su smurto panaudojimu šeimoje. Daugėja sulaikytųjų už sunkiu nusikaltimu laikomą narkotinių medžiagų gabenimą.

REKLAMA

Vokietijoje daugiausia

Pernai Lietuvos ambasada Vokietijoje buvo gavusi informacijos apie 416 įstatymus pažeidusių Lietuvos piliečių. Ambasados antrasis sekretorius Ugnius Labutis teigė, jog jiems pranešama tik maždaug apie dešimtadalį sulaikytų tautiečių, nes, Vokietijos federalinės kriminalinės tarnybos duomenimis, vien pernai už vienokius ar kitokius nusikaltimus teisėsaugininkams įkliuvo 3716 Lietuvos piliečių.

REKLAMA

"Dažnai mums skambina sulaikytųjų artimieji, prašydami nustatyti žmonių buvimo vietą, tačiau šią informaciją Vokietijos pareigūnai ne visada teikia. Pagrindinis motyvas - asmuo nepareiškė noro perduoti jo duomenis arba iš viso nepageidauja, kad apie jį kas nors ką nors žinotų", - pasakojo U.Labutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet Vokietijoje sulaikyti 256 asmenys, kurie neprieštaravo, kad jų duomenys būtų perduoti ambasadai. Nusikaltimų ratas, dėl kurių lietuviai atsiduria kalėjimuose, platus - plėšimai, vagystės, kūno sužalojimai, kontrabanda, narkotinių medžiagų apyvartos reikalavimų pažeidimai.

Jungtinę Karalystę taip pat galima vadinti viena iš šalių lyderių pagal lietuvių padaromų nusikaltimų skaičių. Šios šalies įkalinimo įstaigose, pasak ambasados trečiosios sekretorės Rasmos Ramoškaitės, dabar bausmę atlieka apie 200 Lietuvos piliečių, daugiausia - už viešosios tvarkos pažeidimus.

REKLAMA

Nusikaltėlis - išgėręs vairuotojas

Švedijos teisėsaugos institucijų duomenimis, pernai šios šalies įkalinimo įstaigose buvo 160 Lietuvos piliečių. Šiemet sausio - rugsėjo mėnesiais mūsų ambasada Stokholme gavo informacijos apie 26 sulaikytus lietuvaičius.

REKLAMA

"Dažniausiai pasitaikantys nusikaltimai šioje valstybėje yra vagystės, kontrabanda ir vairavimas esant neblaiviam. Švedijoje vairavimas esant neblaiviam yra labai rimtas pažeidimas. Jei vairuotojo kraujyje yra daugiau kaip 0,2 promilės alkoholio, asmuo gali būti nubaustas iki 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, alkoholio koncentracijai viršijus 1,5 promilės - iki 1 metų laisvės atėmimo bausme. Visi vairuotojai, atvykę keltu į Švediją, yra tikrinami alkoholio matuokliu, ir neretai kelte prisivaišinę (nors ir išvakarėse) piliečiai yra sulaikomi", - pasakojo ambasados Švedijoje ministras patarėjas Antanas Muralis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkijoje dažniausiai įvykdomi nusikaltimai ir nusižengimai yra greičio viršijimas, techniškai netvarkingos transporto priemonės eksploatavimas, eismo įvykių sukėlimas, vogtų automobilių gabenimas, akcizo įstatymų pažeidimai.

Pastaruoju metu Lietuvos piliečiai dažnai sulaikomi už pagalbą asmenims nelegaliai kirsti Lenkijos - Vokietijos sieną.

REKLAMA

Per mėnesį Lenkijoje sulaikoma ar suimama apie 50 nusikaltusių lietuvių, tačiau kiek jų šiuo metu atlieka bausmes, konsulatas duomenų neturi.

Į kurortines šalis - ne tik ilsėtis

Lietuvių turistų ypač mėgstamoje Graikijoje ir Turkijoje sąlyginai ramu. Lietuvos ambasada Graikijoje per pastaruosius kelis mėnesius yra gavusi vos 8 pranešimus apie šalyje sulaikytus lietuvius.

REKLAMA

Dažniausi nusikaltimai čia - padirbtų pinigų realizavimas, narkotikų gabenimas, vogtų automobilių pervežimas, eismo įvykiai. Tačiau ambasados patarėjas Rimgaudas Lošys prisimena ir vieną itin unikalų nusikaltimą - lietuvis su savo sūnaus pasu iš Graikijos bandė išgabenti albanų tautybės vaiką.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvių dar neatrastame Maroke šių metų pradžioje kalėjo 4 Lietuvos piliečiai. Dabar, mūsų šalies ambasados Prancūzijoje trečiojo sekretoriaus Marijaus Dundos teigimu, du jų jau paleisti į laisvę.

Pačioje Prancūzijoje šių metų pradžioje buvo sulaikyti ir kalėjo 64 mūsų šalies piliečiai, teisėsaugos pareigūnų akiratin dažniausiai pakliuvę už padirbtų pinigų turėjimą, gabenimą ir paleidimą apyvarton, padirbtų banko kortelių naudojimą, padirbtų asmens dokumentų turėjimą, narkotinių medžiagų gabenimą, vagystes ir vis populiarėjantį nusikaltimą - pagalbą trečiųjų šalių piliečiams nelegaliai įvažiuoti į Didžiąją Britaniją.

Nusikaltimų pobūdis keičiasi

Kiek Lietuvos piliečių įkalinta Rusijos kalėjimuose, tikslių duomenų nėra. Šiemet iki spalio vidurio ambasada informuota, kad 13 Lietuvos piliečių buvo sulaikyti ar suimti parengtinio tyrimo metu, 10 atlieka bausmę įkalinimo įstaigose, 6 piliečiai buvo išsiųsti iš šalies. "2004 metais lietuviai buvo sulaikomi ir teisiami dažniausiai už vagystes, plėšimus ar sukčiavimą, o nuo 2005 metų šį sąrašą papildė tokie nusikaltimai kaip narkotinių medžiagų gabenimas, laikymas ir jų realizavimas, įvairių prekių kontrabanda", - sakė Lietuvos ambasados Rusijoje patarėjas Laurynas Jonušauskas.

REKLAMA

Nuteistų ir sulaikytų Lietuvos piliečių nėra daug ir Baltarusijoje. Pasak Lietuvos ambasados Minske patarėjos konsuliniais klausimais Liudos Kleimionovos, metų pradžioje Baltarusijoje buvo sulaikyta arba bausmę atliko 37 Lietuvos piliečiai. Daugiausia jų įkliuvo už neteisėtą ūkinę veiklą, sukčiavimus, vagystes stambiu mastu, vengimą mokėti muitą bei eismo įvykius.

Lietuvos ambasados Ukrainoje patarėja Asta Andrijauskienė teigia, jog kiekvieną mėnesį gauna iki 10 pranešimų apie "prisidirbusius" lietuvius. Dažniausias nusikaltimas - neteisėtas narkotinių medžiagų gabenimas ir laikymas, vagystės, eismo taisyklių pažeidimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų