Giedrė POTELIŪNAITĖ
Artėjant Vėlinėms, daugelis ruošiasi lankyti savo artimųjų kapų - uždegti žvakelę, padėti gėlių puokštę ar pasodinti gražų visžalį krūmelį. Tačiau nemažai yra ir tokių, kurie į kapus ruošis kaip tik susirinkti to, ką paliks tie pirmieji.
Nereikia ir Vėlinių - tie, kurie vagia nuo kapų, nelaukia svarbių švenčių. Žinoma, per jas ant kapų žmonės palieka daugiau "gėrybių", kurias pavogus galima parduoti. Tačiau ir šiokios dienos pavakare apėję ratą aplink kapus jie susirenka nemažai krepšelių, dirbtinių gėlių, kai kurie netgi sugeba išsikasti gražesnį krūmelį ar naujai pasodintus gvazdikėlius. Šiais "darbais" dažniausiai užsiima asocialūs asmenys, o štai patykoti močiutės rankinės, kurią ji per neatsargumą padėjo pernelyg atokiai - jaunų ir greitų ilgapirščių "amatas".
Iškasė gėlių lysvę
Prie Petrašiūnų kapinių gėlėmis ir žvakelėmis prekiaujanti Regina pasakojo, kad visai neseniai viena moteriškė buvo pas ją pasiguosti, jog neteko savo rankinės su visais daiktais. "Moteris tvarkė brolio kapą, o rankinuką ir striukę pasidėjo ant prie kapo pastatyto suolelio. Pasilenkusi ji sodino gėles ir buvo atsukusi nugarą, todėl nė nepastebėjo, kada ir kaip rankinė dingo. O jei ir būtų pamačiusi ką nors nubėgantį - argi būtų pavijusi?", - svarstė Regina. Striukė vagišių nesudomino, o štai rankinėje buvę 50 litų jiems tikrai pravers. Pinigų autobuso bilietui grįžti namo pensininkei davė Regina.
Jau antri metai šalia Karmėlavos kapinių gėlėmis prekiaujanti Aldona sakė, kad apie nuo kapų nuneštas rankines neteko girdėti, tačiau apie iškastas gėles ir krūmus - bemaž kasdien. Dar ir pati ponia Aldona buvo tokio įvykio liudininkė. "Dažnai akimis užmetu kapinių pakraštį, kuris atsiveria iš mūsų prekybos vietos. Vieną kartą dar visai šviesiu paros metu garbaus amžiaus moteriškė nė nesidairydama išsikasė gėlių kupstą ir jau buvo einanti savais keliais, bet aš ją sulaikiau. Gėdinau kaip begalėjau: "Tokio amžiaus esate, o tokius dalykus darote". Ketinau kviesti policiją, bet moteriškė ėmė verkti, atsiprašinėti. Pagailo kažkaip žmogaus - liepiau greitai eiti ir įkasti tas gėles iš kur iškasė", - pasakojo Aldona.
O štai Aldonos vyras nepritarė tokiam žingsniui - girdi būtų policiją kvietęs - ir priminė, kad ir patys yra nuo ilgapirščių nukentėję. "Vieną rytą atvažiavę neberadome čia įkastos medžio šakos, ant kurios kabindavome gėlių vazonus. Nuostolis gal ir nedidelis, tačiau darbo gaila - tiek laiko aš ją drožiau", - sakė Aldona. "Ir pagalvokit, gi čia jos su maža mašiniuke nenuveši, čia miniveno ar net autobusiuko reikėjo. Tai greičiausiai kas nusižiūrėjęs ją buvo ir specialiai jos atvažiavo", - žmonai antrino gėlininkės vyras.
Nukenčia beveik visi
Nors ir savaitės viduryje, tačiau Karmėlavos kapinėse buvo susirinkę nemažai žmonių. Šviečiant dar šiek tiek šiltai rudeniškai saulei kapų lankytojai skubėjo sutvarkyti artimųjų kapus, kad per artėjančias Vėlines atvažiavę galėtų tik uždegti žvakelę ir sukalbėti maldą. Keletą jų pakalbinę žurnalistai buvo nemenkai nustebinti - iš 8 kalbintų žmonių 7 buvo apvogti.
Pensininkė Valerija dažnai lanko vyro kapą. Moteriškei sunku nešti gėles su vazonais, todėl kapą ji puošia dirbtinėmis gėlėmis. "Oi, kaip dažnai man jas nurenka. Kiekvieną kartą atvažiuodama atsivežu naujų, nes žinau, kad galiu nerasti nei vienos prieš tai paliktos. Tiesą sakant, jau neskaičiuoju, kiek kartų jos buvo pavogtos", - liūdnai galvą kraipė Valerija.
Kita pensininkė - Bronislava - guodėsi, kad nuo jos vyro kapo buvo iškasti bukmedžiai: "Abu medelius iškasė. Nežinau nei kas, nei kada. Bet iškastas duobes užlygino taip, tarsi jų čia niekada ir nebuvo".
Dar keletas moterų sakė, kad pasigedo žemaūgių eglaičių ar kitų dekoratyvinių augalų, nuo poros kapų dingo netgi gėlėms pamerkti atneštos vazos. "Galiu garantuoti, kad perėjus visus kapus, tą vazą pas ką nors ant kapo rasčiau, nes namo tokios niekas neneš - nulaužta ąsa, apibraižyta, bet va kažkam prireikė ant savo artimųjų kapo gėlių pamerkti, tai ir nukniaukė", - sakė iš Kauno į Karmėlavos kapines kas antrą mėnesį atvažiuojanti pardavėja Jolita.
Daugelis kalbintų moterų sakė, kad vis tiek kapus puoš ir gėlėmis, ir žvakėmis - juk kapo tuščio nepaliksi, o apsisaugoti nuo vagišių irgi neįmanoma, todėl telieka pirkti pigesnius augalus, kad juos pavogus, nebūtų taip gaila.
Policija perspėja
Karmėlavos policijos nuovados pareigūnas Petras Sareikis teigė, kad nuo visko apsisaugoti neįmanoma, tačiau būti budriam yra būtina. "Artėjančios šventės mums būna tikras darbymetis, - sakė P. Sareikis. - Kai į kapus plūstels daugybė žmonių lankyti mirusių artimųjų, vagims tai labai palankus metas. Apskritai į Karmėlavos kapines vykstame retai - matyt, žmonės nesikreipia dėl kokios menkavertės vagystės nuo kapo. Kita vertus, apsaugoti kapus yra gana sunku - tai didelė teritorija, ir sužiūrėti, kas, kur ir ką neša, nėra taip lengva.
Keletą kartų buvo pagauti asocialūs asmenys, nešini nuo kapų nurinktais vainikais, iškastais bukmedžiais ar išrautomis gėlėmis. Tokie asmenys su dideliais maišais pakeliui į turgų yra dažnai sulaikomi, tačiau nemažai jų ir "prasprūsta". O kaipgi žmonėms tuos daiktus apsaugoti? Negi specialiai gadinsi, kad nevogtų? Vis dėlto ant brangaus žmogaus kapo norisi atnešti tai, kas gražiausia", - svarstė P. Sareikis.
Dalis vagių dairosi pačiose kapinėse, o kiti slankioja aplink mašinas, paliktas prie kapų. Štai Panevėžio rajono Naujamiesčio miestelyje prie kapnių buvo išdaužtas automobilio stiklas ir iš jo paimta rankinė. Atvažiavusieji į kapus neteko pinigų, telefono, raktų. Tame pačiame Panevėžyje prie Šilaičių kapinių išdaužus langą buvo pavogtos pinigų mokėjimo kortelės, telefonas. Panašių įvykių būta ir Kaune, Telšių, Raseinių rajonuose.
Pareigūnas patarė artėjant šventėms būti budriems ir saugotis nusikaltėlių.
"Pirmiausia nepalikite atrakintų automobilių, o juose nepalikite vertingų daiktų - rankinių, piniginių ir kitų daiktų, kurie labai masina nusikaltėlius ir kuriuos lengva pačiupti išdaužus automobilio langą. Kapinėse irgi būkite atsargūs. Būna, moteriškė pasodina gėles, palieka rankinę prie kapo, o pati eina už 100 metrų vandens atsinešti. Juk tokia be priežiūros palikta rankinė - vagims tikras lobis", - kalbėjo P. Sareikis.
P. Sareikis priminė, kad pasikeitus įstatymams, kapo išniekinimu dabar laikomas tik antkapio nuvertimas ar sudaužymas. Anksčiau kapo išniekinimas buvo ir gėlių nurovimas, ar krūmų iškasimas. "Dažniausiai už vagystę nuo kapo baudžiama pagal Adminstracinių teisės pažeidimų kodekso 50-ąjį straipsnį - kaip už smulkią vagystę. Mat tokios vagystės dažniausiai neviršija 135 litų, na o jeigu kartais viršija - pradedamas ikiteisminis tyrimas", - sakė policininkas.