Šarūnas NARUŠEVIČIUS
Šiaulių teisėsaugos pareigūnai baigė tirti ir teismui nagrinėti perdavė didžiulio prekybos žmonėmis į Didžiają Britaniją tinklo bylą.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad organizuota grupė, vadovaujama buvusios rūbų modeliuotojos šiaulietės Jolantos Razmienės, nuo 2004 metų gegužės iki 2005-ųjų vasario iš Lietuvos išgabeno ir Didžiojoje Britanijoje albanams į sekso vergiją pardavė 10 merginų. Dvi iš jų buvo nepilnametės.
Tūkstančiai už merginas
Dar 2 merginų parduoti albanams nepavyko, kadangi Londono oro uoste organizuotos grupės narius - 21 metų Robertą Songailą ir 20 metų Kęstutį Navicką - sulaikė Didžiosios Britanijos teisėsaugos pareigūnai.
Prokuratūrai ir policijai pavyko nustatyti, kad merginos buvo parduodamos nuo 2000 (maždaug už 10 268 litus) iki 5000 svarų sterlingų (maždaug už 25 672 litus).
10 merginų buvo parduotos už nemažiau nei 31 000 svarų sterlingų (maždaug už 159 166 litus).
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad minėta nusikalstama grupė prostitucijai buvo pardavusi ir daugiau merginų, kurių tikslaus skaičiaus nepavyko nustatyti, be to, jos nesikreipė į teisėsaugos institucijas. Tačiau prokuratūros bei policijos surinkti duomenys leido minėtai organizuotai grupei pateikti kaltinimus ir dėl šio nusikaltimo.
Šiaulių apygardos teismui perduotoje baudžiamojoje byloje organizuota asmenų grupė yra kaltinama prekyba žmonėmis, vertimusi iš kito asmens prostitucijos, vaiko įtraukimu į nusikalstamą veiką.
Teismui perduotoje byloje 43 metų Jolanta Razmienė yra kaltinama prekyba žmonėmis ir savo vaiko, tada dar nepilnamečio sūnaus, įtraukimu į šiuos nusikaltimus.
Anksčiau 2 kartus teistas Sigitas Kaminskas (30 m.) kaltinamas prekyba žmonėmis.
K.Navickas kaltinamas taip pat prekyba žmonėmis bei avarijos sukėlimu būnant neblaiviam.
Po 2 kartus anksčiau teisti 21 metų Robertas Songaila, 27 metų Remigijus Šimutis bei 33 metų Adrijus Klimecas, teistas jau 4 kartus, taip pat kaltinami prekyba žmonėmis, o R.Šimutis ir A.Klimecas - dar ir nusikaltimo slėpimu.
Įtarimai dėl prekybos žmonėmis taip pat yra pareikšti anksčiau neteistai Ramunei Gricienei (23 m.) bei kartą jau teistam J.Razmienės sūnui Arnoldui Razmai (19 m.).
Modeliuotojai nesisekė
Ikiteisminis tyrimas dėl prekybos žmonėmis buvo pradėtas 2004-ųjų birželio 19 dieną. Tyrimo metu prie minėtos bylos prijungtos dar 8 bylos.
Pareigūnų duomenimis, šiai organizuotai grupei vadovavo J.Razmienė.
Kai bankrutavo jos privati grožio mokykla, J. Razmienė ėmėsi modeliuoti darbužius, tačiau vėl nesėkmingai - mados festivalyje "In Vogue" šios dizainerės kolekcija buvo įvertinta pašaipos prizu "Auksine aviete" - stiklainiu aviečių uogienės už pačią neskoningiausią kolekciją. Po to moteris ėmėsi prekybos dėvėtais drabužiais, bet vėl bankrutavo. Dabar jau žinoma, kad galiausiai dizainerė ėmė prekiauti žmonėmis, o paprasčiau kalbant - verbuoti merginas Londono albanų viešnamiams. Kaip matome, ir šis biznis "bankrutavo".
J.Razmienė į policijos operatyvininkų akiratį pakliuvo 2004-ųjų vasarą, kai į Šiaulių policiją kreipėsi iš Londono grįžusi šiaulietė. Mergina pasiskundė nusikaltėlių buvusi apgauta. Pasak jos, Jolanta su sėbrais jai buvo pažadėjusi darbą bare, tačiau nuvežta į Anglijos sostinę ji buvo parduota albanams, kurie jėga privertę užsiimti prostitucija. Tada Šiaulių policininkai ne tik pradėjo sekti įtariamuosius, bet ir užmezgė ryšius su kolegomis iš Londono policijos. Klausydamiesi telefoninių pokalbių, pasiųsdami savo agentus bei imdamiesi kitokių operatyvinių priemonių, policininkai išsiaiškino, kad aplink J. Razmienę susibūrusi gauja. Jos nariai aktyviai verbuodavo merginas iš visos Lietuvos vykti į Londoną. Linkusioms paleistuvauti panelėms būdavo tiesiai šviesiai pasiūloma dirbti viešnamyje, dar nesugadintoms - pažadamas šokėjos ar padavėjos darbas bare. Merginos paprastai susigundydavo keliskart didesniu nei įmanoma uždirbti Lietuvoje atlyginimu. Palydėję į Londoną, gaujos nariai lietuvaites parduodavo albanams. Šie nepripažino sentimentų - nesutinkančias gultis su klientais ar bandančias pabėgti merginas sumušdavo.
Šį tyrimą Šiaulių policijos pareigūnai atliko bendradarbiaudami su britų teisėsaugos pareigūnais. Didžiojoje Britanijoje taip pat buvo atliekamas tyrimas dėl lietuvaites pirkusių albanų.
"Toks glaudus dviejų valstybių bendradarbiavimas lėmė efektyvų ir operatyvų nusikalstamų veikų atskleidimą, bei galimai nusikaltimus padariusių asmenų nustatymą", - rašoma Šiaulių apygardos prokuratūros pranešime.
Tyrimo metu Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras buvo nuvykęs į D.Britaniją, ten atliko Lietuvoje atliekamam ikiteisminiam tyrimui reikalingus procesinius veiksmus, susitiko su tos šalies teisėsaugos pareigūnais. Buvo apsikeista abiem valstybės institucijoms reikalinga informacija.
Didžiosios Britanijos pareigūnai dėl savo atliekamo tyrimo baudžiamojoje byloje kelis kartus buvo atvykę į Lietuvą, kur jiems taip pat buvo suteikta reikalinga teisinė pagalba.
Jau ir nuteisti
Lietuvoje surinktos teisinės pagalbos bei kitais Didžiosios Britanijos pareigūnų surinktais duomenimis, Didžiosios Britanijos Šefildo teismas 2005 metais priėmė apkaltinamąjį nuosprendį albanų tautybės asmenims, užsiėmusiems merginų prekybą bei prostitucijos verslu. Jie buvo pripažinti kaltais ir nuteisti kalėti nuo 18 mėnesių iki 21 metų.
Minėto teismo nuosprendžiu kalta buvo pripažinta ir Lietuvos pilietė 21 metų Vilma Kizlaitė. Moteris buvo nuteista kalėti 11 metų.
V.Kizlaitė organizuodavo ir tarpininkaudavo parduodant iš Lietuvos atvežtas merginas albanams. Pastarieji per prievartą lietuvaites įtraukdavo į prostitucijos verslą, atsisakymo atveju grasino nužudyti.
Šefildo teismas taip pat nustatė, kad merginos buvo mušamos ir žaginamos. Dėl V.Kizlaitės padarytos nusikalstamos veikos buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas ir Šiaulių apygardos prokuratūros vadovautame ikiteisminiame tyrime, tačiau Didžiosios Britanijos teismui nuteisus ją dėl tų pačių veiklų, dėl kurių buvo tirta ir Lietuvoje, ikiteisminis tyrimas jos atžvilgiu buvo nutrauktas.