Ketvirtadienį pasaulinės naftos kainos pakilo, kai protestuodama prieš šalyje padidintas kuro kainas Nigerijos naftos profsąjunga pagrasino nutrauksianti naftos tiekimą.
Vyriausybės ir naftos kompanijos rezervai ypatingiems atvejams leistų kelias savaites tiekti naftą net profsąjungos nariams nutraukus eksportą, bet kilusi grėsmė išgąsdino prekybininkus, kurie ir taip susirūpinę dėl mažų naftos atsargų Vakaruose.
Brent naftos kaina Londone padidėjo 48 centais, barelis dabar kainuoja 28,45 JAV dolerių. JAV šie produktai pabrango 46 centais; barelio kaina: 30,58 JAV dolerio.
Naftos atsargos Vakaruose senka, nes po JAV karinių veiksmų Irako nafta dar negrįžo į pasaulines rinkas.
"Jei neteksime Nigerijos eksporto, prarasime viltį papildyti atsargas ir turėsime kokiu nors būdu atkurti naftos trūkumą JAV", - teigė investicinio banko "Commerzbank" atstovas Styvas Terneris (Steve Turner).
Nigerijos naftos profsąjunga NUPENG ketvirtadienį teigė protestuojanti prieš kuro kainų padidinimą daugiau nei 50 proc. ir iškeldinsianti savo pagalbinius darbuotojus iš naftos eksporto terminalų.
Nigerija yra aštunta didžiausia pasaulinė naftos eksportuotoja. Nafta yra pagrindinis Nigerijos pajamų šaltinis ir praeityje vyriausybė bei naftos kompanijos yra įkūrusios rezervus ypatingiems atvejams siekiant išvengti bet kokio streiko, susijusio su šaliai ypač svarbiu naftos eksportu. Šie rezervai gali leisti Nigerijos naftą eksportuoti į pasaulines rinkas kelias savaites net prasidėjus streikui.
Prekybininkai baiminasi, kad Nigerijoje pasikartos priešrinkiminiai išpuoliai, kurie kovo mėnesį beveik perpus sumažino dieninę dviejų milijonų naftos barelių gavybos normą.
Analitikai teigia, kad dėl protestų Nigerijoje ir tiekimo problemų Irake naftos kainos gali toliau augti. Irakas anksčiau buvo septintas didžiausias naftos eksportuotojas, tačiau dabar šalyje sabotažas ir grobstymai pažeidė naftos pramonę.
Naujausiais JAV vyriausybės duomenimis, JAV, kuri yra didžiausia naftos vartotoja pasaulyje, žaliavinės naftos ir benzino ištekliai praėjusią savaitę sumažėjo. Variklių kuro ištekliai sumažėjo 6 proc. nuo praėjusių metų aktyvaus vairavimo sezono vasarą.
Reuters-ELTA