Sutuoktiniai atlikdami normalų lytinį aktą, nevengdami nėštumo dvejus metus nesusilaukiantys vaikų, turėtų kreiptis į gydytoją. Nevaisingų šeimų šalyje yra apie 20, pasaulyje - apie 15 procentų.
Šeima vaikų negali susilaukti dėl įvairių priežasčių, o visos jos skirstomos į tris pagrindines grupes: kai vaikų nebūna dėl vyro kaltės (nevaisingumo), dėl moters kaltės arba dėl abiejų sutuoktinių kaltės ar imuninio nesutapimo. Pažymėtina tai, kad nevaisingų vyrų yra šiek tiek daugiau nei nevaisingų moterų.
Nevaisingumo priežastys gali būti įgimtos (lytinių organų ar lytinių liaukų sklaidos trūkumai, nepakankamas jų išsivystymas) ir įgytos (kai nevaisingumas išsivysto dėl lytinių ar kitų organų kai kurių ligų).
Nevaisingumui atsirasti nemažą reikšmę turi netinkama mityba (prastas maistas, vitaminų stoka, nutukimas), persirgtos infekcinės ar endokrininės ligos, centrinės nervų sistemos (CNS) sutrikimai, girtavimas, rūkymas, narkotikai, per anksti pradėtas lytinis gyvenimas ir, žinoma, turėti abortai.
Nevaisingos moterys savo ruožtu skirstomos į kelias grupes: tos, kurios nepastoja anksčiau nebuvusios nėščios (pirminis nevaisingumas), ir nepastojančios per kelerius metus nuo paskutiniojo nėštumo. Pirminio nevaisingumo dažniausios priežastys yra nepakankamas moters lytinių organų (gimdos, kiaušintakių) išsivystymas arba silpna, nenormali kiaušidžių veikla. Antrinį nevaisingumą dažniausiai sukelia lytinių organų (kiaušintakių ir kiaušidžių) uždegimai, abortai (jie sutrikdo lytinių organų funkcijas, susidariusios sąaugos trukdo judėti lytinėms ląstelėms).
Vyrų nevaisingumas irgi esti įgimtas arba įgytas. Įgimtas nevaisingumas atsiranda dėl sėklidžių ir varpos vystymosi sutrikimo, kriptorchizmo (kai sėklidė nenusileidžia į kapšelį).
Įgytą vyrų nevaisingumą sukelia sėklinių latakų nepraeinamumas (pavyzdžiui, persirgus venerine liga), organizmo imuninės sistemos sutrikimas (pavyzdžiui, persirgus kiaulyte, kuomet "prisimeta" sėklidžių uždegimas), taip pat sėklidžių trauma, cista, kapšelinė išvarža ir kt. Tam tikrą vaidmenį vaidina ir prastas maistas, darbas kenksmingomis sąlygomis (lėtinis apsinuodijimas įvairiomis cheminėmis medžiagomis), rūkymas, dažnas alkoholio vartojimas, toksikomanija, jonizuojantysis spinduliavimas, elektromagnetinis laukas ir t. t. Pažymėtina tai, kad nemaža dalis nevaisingų vyrų yra vairuotojai - jie dažnai rankomis liečia benziną (jame yra nuodingų švino junginių, nuodingos medžiagos per odą rezorbuojasi į kraują ir nuodija organizmą), kvėpuoja išmetamosiomis dujomis užterštu oru, juos veikia vibracija, o dėl ilgo sėdėjimo gali sutrikti lytinių organų kraujotaka.
Nevaisingumas gydomas tik ištyrus abu sutuoktinius. Būtina nustatyti nevaisingumo priežastį, nes nuo to priklauso ir gydymo sėkmė. Jei sutuoktiniai yra iki 20 metų amžiaus, dėl nevaisingumo į gydytojus patariama kreiptis tuomet, kai nepastojama dvejus metus; jei vienas iš sutuoktinių yra 30 metų ir daugiau arba jei kuris nors iš sutuoktinių yra sirgęs lytinių organų ligomis, reikėtų susirūpinti, jei nepastojama per vienerius metus. Pirmiausia ištiriama, ar vaisingas vyras (mat moters tyrimai yra gerokai sudėtingesni).
Nevaisingumas gydomas įvairiomis fizioterapinėmis procedūromis, hormonais, kitais vaistais. Neseniai Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos vadovas docentas Gintautas Kazanavičius išrado niekur pasaulyje iki šiol nenaudotą hormoninio sutrikimo gydymo būdą, kuriuo, docento turimais tyrimų rezultatais, galima padėti daliai nevaisingų moterų pastoti ir susilaukti vaikų.
Pasak docento G. Kazanavičiaus, viena iš moterų nevaisingumo priežasčių gali būti vyriškų hormonų moters organizme vyravimas. Kai tokių hormonų poveikis organizme yra didesnis nei turėtų būti, moterims ima kaltis ūsai, barzda, gali atsirasti plaukų ant nugaros ir kitų kūno vietų, be to, suvyriškėja tokios moters figūra, kinta ir charakteris bei psichika. Tokioms moterims, anot docento, gresia ir nevaisingumas.
Hormonas triodotironinas, docento G. Kazanavičiaus žodžiais, yra naudojamas gydant skydliaukės ligas, tačiau tyrimais jau nustatyta, kad jis, moters organizme stipriai sumažindamas vyriškųjų hormonų kiekį, gali būti veiksmingas ir nevaisingumui gydyti. Tokį hormoną vartojančios moterys, anot docento, smarkiai pasikeičia: moteriškėja jų išvaizda, figūra, nukrenta plaukai, augę moterims nebūdingose vietose, švelnėja charakteris... Dalis šių moterų pastojo, nors iki tol niekaip nepavykdavo pastoti!
- O koks galimas minėtų vaistų šalutinis poveikis? - pasiteiravome gerbiamą docentą G. Kazanavičių.
- Šalutinis šio vaisto poveikis atsirastų tik tuomet, jei jo būtų perdozuota, - paaiškino gydytojas endokrinologas. - Vadinasi, vaisto dozę turi skirti tik ligonę nuolat stebintis kvalifikuotas specialistas.
Nevaisingoms šeimoms, pageidaujančioms pasikonsultuoti pas KMU Endokrinologijos klinikos vadovą Gintautą Kazanavičių, reikėtų iš anksto registruotis telefonu Kaune (8*37) 32 65 70. Būtina turėti šeimos gydytojo siuntimą (antraip už konsultaciją teks mokėti).