Irena ZUBRICKIENĖ
Pensininkės Janinos B. (67 m.) sumanumo dėka Marijampolės teisėsaugininkams pavyko sulaikyti du vaikinus, įtariamus sukčiavimu - veikusius pagal visoje Lietuvoje pastaruoju metu pagarsėjusį aferistų modelį. Pensininkė sakė iš karto supratusi, kad jai skambina sukčiai, nes apie panašius atvejus buvo skaičiusi laikraščiuose, tačiau nutarė su nusikaltėliais "pažaisti" ir įvilioti į spąstus.
"Patekau į bėdą!"
Tokiais ir panašiais nevilties šūksniais pokalbius pradeda naktį paskambinę nusikaltėliai. Prieš tai jie būna išsiaiškinę apie auka pasirinkto asmens šeimos narius. Naktį iš miego prikelti žmonės, išgirdę apie sūnaus ar kito šeimos nario avariją, patiria šoką ir iš karto negali atpažinti savų žmonių balsų. Taip nutiko marijampolietei Laimai R. (64 m.). Moteris nesuprato, kad jai skambina ne sūnus. Nors vyro balsas buvo kiek kitoks, moteris, išgirdusi, kad sūnus pakeliui į Kauną padarė avariją ir sudaužė brangų automobilį, pagalvojo, jog jo balsas pakitęs dėl patirto šoko. "Sūnus" graudžiai prašė padėti, o netrukus telefono ragelį perdavė esą apdaužyto brangaus automobilio savininkui. Šis pareikalavo tuoj pat sumokėti 1 000 litų, kad nereikėtų jokių pareigūnų ir teismų. Suglumusi moteris sutiko. Pinigų pasiimti atvyko neva avarijoje nukentėjusio piliečio bičiulis. Kai moteris atidavė sunkiai sukrapštytą tūkstantuką ir, ilgai nesulaukusi jokios žinios iš sūnaus, jam paskambino, suprato tapusi sukčių auka - paaiškėjo, kad sūnus į jokią avariją net nebuvo patekęs. Beliko kreiptis į policiją.
Panašiai nukentėjo ne vienas Marijampolės, Kauno ir kitų aplinkinių vietovių gyventojas. Ir tik Janina nepasidavė apgaulei. Prieš susitardama savo bute susitikti su pinigų neva už sūnaus padarytą avariją prašančiais vyrais, ji paskambino ir sūnui, ir policijai. Moteris naktį matė, kaip skubiai atvyko ir pasaloje apie namą išsislapstė policijos pareigūnai. Netrukus jie sulaikė taksi automobiliu į kiemą atvykusius ir Janinos B. buto link patraukusius marijampoliečius Gintarą Žemininką (16 m.) ir Juozą Dišmoną (19 m.). Dabar ir aiškinamasi, ar į areštinę uždaryti jaunuoliai apgavo visas tris per kelias dienas nukentėjusias marijampolietes ir ar jie veikė vieni.
Prakiurdytos padangos
Kitas nusikaltėlių labai praktikuojamas scenarijus - prakiurdytos padangos. Neseniai Sangrūdos kaimo gyventojas atvyko į Marijampolę automobiliu "Ford Scorpio" ir sustojo prie miesto pakraštyje esančios bendrovės "Žemūktechnika". Kai vyras susiruošė važiuoti į namus, pajuto, kad vienas automobilio kraštas šiek tiek smuktelėjęs. Išlipęs sangrūdiškis pastebėjo netikėtai prakiurusią vieną padangą. Kadangi lijo, vyras puolė skubiai keisti ratą. Tuo metu jo mašina buvo atrakinta. Po darbo į automobilį įlipęs vyras suprato esąs apvogtas. Sangrūdiškis pasigedo rankinės su daugeliu asmens ir automobilio dokumentų bei 910 litų. Prieš porą mėnesių Marijampolėje panašiai nukentėjo du miesto gyventojai. Jų automobilių padangos buvo prakiurdytos per kelias minutes, kol vyrai lūkuriavo prie valiutos keityklų. Kai šie tvarkėsi ratus tolesnei kelionei, nusikaltimą iš anksto suplanavę ir stebėję iš šalies vagys nugvelbė neužrakintuose automobiliuose paliktas vairuotojų rankines su ką tik išsikeistais pinigais. Teisėsaugininkai neslepia, kad tokie žaibiški nusikaltimai greičiausiai nebus išaiškinti - nebent vagys būtų sučiupti nusikaltimo vietoje ar nufilmuoti.
"Dalyvaukite loterijoje!"
Nesugaunami ir nenubausti lieka ir įvairių loterijų organizatoriais prisistatę sukčiai, paskambinę mobiliuoju telefonu. Paprastai jie tik skambteli ir laukia, kol užkibs patiklus pašnekovas ir perskambins paliktuoju numeriu. Marijampolietis Jonas V. (46 m.) taip ir padarė. Pasigirdęs nepažįstamo vyro balsas prisistatė esąs "Bitės GSM" atstovas, įgaliotas organizuoti pramogas, ir pakvietė dalyvauti dosnioje loterijoje, kurioje, atsakius į keletą nesunkių klausimų (pavyzdžiui, ar Džordana Butkutė vaidina meksikiečių seriale "Milagra"?), galima laimėti telefoną "Nokia 9110". Jonas V. teisingai atsakė į tris pateiktus panašaus pobūdžio klausimus ir nudžiugintas bei pagirtas susigundė kopti neva į kitą loterijos etapą. Dabar jam buvo nurodyta per 20 minučių nupirkti dvi po 20 litų kainuojančias "Labas" arba "Ekstra" korteles bei loterijos rengėjams padiktuoti jų numerius. Skubiai visa tai įvykdęs Jonas "pateko" į trečiąjį turą. Jis atsakė dar į tris naujus klausimus ir netrukus padiktavo dar už 160 litų nupirktų telefono kortelių numerius. Išliaupsintas už erudiciją ir greitą orientaciją Jonas iki nurodytos devynioliktos valandos laukė į namus pristatant laimėtojo telefono. Nesulaukęs nekantravo ir paskambino ankstesniuoju neva loterijos rengėjų numeriu. Telefonas visą laiką buvo išjungtas. Pagaliau Jonas suprato buvęs apvyniotas apie sukčių pirštą. 200 litų nuostolį patyręs vyras kreipėsi į policiją, tačiau vilčių, kad nusikaltimas bus išaiškintas ir pavyks atgauti sukištus pinigus, buvo minimaliai. Pareigūnų teigimu, mobiliojo ryšio telefono, kuriame įdėtos išankstinio mokėjimo kortelės, savininko nustatyti faktiškai neįmanoma. Teisėsaugininkų duomenimis, tokias "loterijas" įsigudrinę organizuoti kolonijose sėdintys nuteistieji, turintys marias laiko neribotai fantazijai. Jie įvairiausiais būdais ieško patiklių ir ne paskutinius centus skaičiuojančių asmenų. Kaip bebūtų keista, policijos įvykių suvestinės rodo, kad neretai tokių ir randa.