Briuseliokopūstai
Kopūstai - viena iš seniausių daržovių Europoje. Jau tūkstančius metų jie auga kaip laukiniai Viduržemio jūros pakrantėse. Amžiams bėgant, išvesta daugybė jų rūšių, tarp jų - ir Briuselio kopūstai.
Briuselio kopūstai auga tarytum puokštė ant maždaug metro aukščio stiebo. Į pumpurus panašios švelniai žalsvos galvutės siekia nuo 2 iki 4 centimetrų. Briuselio kopūstai nekaloringi: 100 g kopūstų tik 54 kalorijos, tačiau 4 g proteinų, 7 g gliucidų, 0,5 g lipidų. Suprantama, jų kaloringumą padidina su jais vartojami riebalai. Bėda ta, kad šie švelnūs kopūstai kaupia dujas skrandyje ir žarnyne. To galima išvengti, juos apvirinus vandenyje per du kartus. Tai padeda panaikinti medžiagas, kurios sukelia skrandžio ir vidurių pūtimą, bet išsaugomos visas vertingos maistinės savybės.
Briuselio kopūstuose gausu maistingųjų medžiagų. Juose yra didelė tiamino (vitamino B1) ir folio rūgšties koncentracija. Tai puikus maistas tiems, kuriuos kankina nuolatinis nuovargis, nervų sistemos silpnumas, nesugebėjimas sutelkti dėmesį. Ši daržovė rekomenduotina žmonėms, kuriems trūksta gyvybiškumo ir gyvenimo džiaugsmo. Tiaminas organizme nekaupiamas, todėl būtina jo nuolat gauti su maistu. Kai vaikams jo trūksta, jie pradeda prasčiau mokytis, nesukaupia reikiamo dėmesio. Tiaminas kartu su mikroelementu manganu ir kai kuriais baltymais medžiagų apykaitos proceso metu virsta gyvybiškai svarbiais fermentais, teikiančiais gliukozę smegenims ir nervams ( o briuseliniuose kopūstuose tikrai daug mangano).
Folio rūgštis būtina kraujodarai bei ląstelių augimui, todėl jos labai reikia vaikams. Šis vitaminas lemia ląstelės branduolyje esančių nukleininių rugščių sandarą, taip pat ir naujo audinio formavimąsi net pagyvenusių ar senų žmonių organizme. Folio rūgštis laikoma ir geros nuotaikos vitaminu. Ji skatina svarbių hormonų bei neurotransmiterių susidarymą. Taigi, Briuselio kopūstai ramina, gerina protinę veiklą, padeda įveikti stresą ir išsilaikyti konfliktinėse situacijose. Su folio rūgšties pagalba mūsų organizmas pasisavina energiją teikiantį metioniną. Ši sudedamoji baltymų dalis teikia blizgesio plaukams, tvirtumo nagams, skaistumo odai. Jos dėka tampame energingesni ir žvalesni.
Briuselio kopūstuose gausu ir kalio. Jie šalina toksinus ir šarmina organizmo terpę. Juose esančios balastinės medžiagos gerina žarnyno veiklą, gydo vidurių užkietėjimą. Daug vitamino C, kuris stiprina imuninę sistemą.
Briuselio kopūstai gerina protinę veiklą ir gebėjimą sutelkti dėmesį, mažina nuovargį, didina energiją, gerina nuotaiką, teikia vitalumo ir gyvenimo džiaugsmo, spartina ląstelių augimą, stiprina jungiamąjį audinį, gerina kraujodarą (karu ir ląstelių aprūpinimą deguonimi), didina odos elastingumą, gerina plaukų būklę, šalina skysčių perteklių ir padeda lieknėti, gydo vidurių užkietėjimą ir valo žarnyną, stiprina imuninę sistemą.
Pardutuvėse Briuselio kopūstų būna visą žiemą, tačiau juos reikia pirkti išrankiai. Jie turi būti kuo žalesni, švarūs, nepažeisti, be pageltusių lapelių ir ligų pėdsakų. Prieš verdant juos reikia perplauti actuotu vandeniu (kad pasišalintų galimi parazitai), o paskui perpilti švariu vendeniu ir nuvarvinti. Pirmiausiai kelioms minutėms kopūstėliai įleidžiami į verdantį vandenį, o paskui dvidešimčiai minučių perkeliami į verdantį, bet pasūdytą vandenį. Galima ruošti ant garų - tada išlieka vitaminai. Galvutė laikoma išvirusia, kai peilis lengvai į ją sminga ir išsitraukia. Po to jie nusunkiami ir baigiami ruošti pagal savo pasirinktą receptą. O jų tikrai daug!
Dažniausiai ši daržovė duodama kaip priedas prie mėsos ir žvėrienos kepsnių, tačiau briuselines galvutes galima gaminti ir kaip atskirą patiekalą su sviestu, grietine ar baltu padažu. Jos tinka apkepams ir piurė, maišomos su valgomais kaštonais ir lašinukais. Briuselio kopūstų galvutės verda ilgiau, negu pjaustyti gūžiniai kopūstai.
*
Prancūziškas briuselinių kopūstų sriubos receptas visai šeimai (4 - 5 asmenims), kuris turėtų patikti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Produktai: 800 g mentės, jautienos kaulas, 750 g Briuselio kopūstų, 500 g morkų, 250 g salierų šaknų, 10 šakelių petražolių, kubelis daržovių buljono koncentrato, 2 žiupsneliai malto muskato riešuto, pipirų ir druskos.
Įpilti į puodą 2 litrus vandens, įdėti daržovių kubelį, mėsą ir kaulą. Pasūdyti ir papipirinti. Virti apie 40 minučių nuo užvirimo ant vidutinės ugnies (retkarčiais nugraibant putas). Nuvalytus kopūstėlius panardinti 5 minutėms į verdantį pasūdytą vandenį, paskui išgriebti. Nuvalytą salierą supjaustyti kubeliais, o morkas - riekutėmis. Mėsą ir kaulą ištraukti iš puodo. Mėsą supjaustyti kubeliais ir vėl dėti į puodą kartu su supjaustytais salierais ir morkomis. Pavirti 10 minučių, sudėti kopūstėlių galvutes ir dar virti 25 minutes. Pagardinti druska ir pipirais, įberti muskato riešuto. Suberti smulkiai supjaustytas petražoles ir tučtuojau pilti į lėkštes.