Pagal 2004-2006 m. Bendrojo programavimo dokumento I prioriteto "Socialinės ir ekonominės infrastruktūros plėtra" 1.5 priemonę ,,Darbo rinkos, švietimo, profesinio mokymo, mokslo ir studijų institucijų bei socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra (papildanti Europos socialinio fondo remiamas priemones)"
Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius-pataisos namai yra vienintelė Lietuvoje įstaiga, kurioje laikomi suimti ir laisvės atėmimo bei arešto bausmę atlieka nuteisti nepilnamečiai.
Viena iš įstaigos prioritetinių veiklos sričių - nuteistųjų ir suimtųjų socialinė reabilitacija. Jos tikslas - paruošti nuteistuosius nepilnamečius sėkmingam gyvenimui nuolat kintančioje, dinamiškoje visuomenėje, ugdyti įgūdžius, kurie padėtų jiems atrasti savo vietą darbo rinkoje, tapti motyvuota ir kūrybiška asmenybe.
Statistikos duomenys rodo, kad tradicinė šeima išgyvena krizę. Kasmet gausėja socialinės atskirties šeimų, kartu - socialiai ir pedagogiškai apleistų vaikų. Didžioji dauguma į Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorių-pataisos namus patenkančių nepilnamečių patenka būtent iš tokios aplinkos. Jiems atliekant bausmę kelerius metus, visiškai nutrūksta ir taip jau menki buvę ryšiai su artimaisiais: nepilnamečių niekas nelanko, nerašo laiškų, nesidomi jų elgesio ir ugdymo sąlygomis. Neretai pasitaiko, jog per tą laiką, kol nepilnametis atlieka bausmę, jo tėvams apribojama tėvų valdžia, jie pablogina savo gyvenimo sąlygas, išsikelia į kitą rajoną, išvyksta dirbti į užsienį ir pan. Atlikęs bausmę nepilnametis grįžta į visuomenę, neturėdamas pakankamai socialinių įgūdžių. Šiems jaunuoliams neišugdyti elementarūs gebėjimai pasirūpinti savimi, savo buitimi. Šeimoje nesirūpinama gyvenimo vertybių formavimu, neskatinama siekti išsilavinimo ar profesijos įgijimo.
Vykdant nepilnamečių gyvenamosios aplinkos izoliacijos sąlygomis humanizavimą bei modernizavimą, taip pat nepilnamečių pakartotinio nusikalstamumo prevenciją, nepilnamečių turi būti sustiprintai integruojami į visuomenę. Šiems tikslams įgyvendinti Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius - pataisos namai Centrinei projektų valdymo agentūrai pateikė projektą "Nuteistųjų nepilnamečių socialinės integracijos į visuomenę centras" ir jį laimėjo. Nuteistųjų nepilnamečių socialinės integracijos į visuomenę centrui įkurti skirta daugiau kaip 4 mln. Lt.
Kaip papasakojo Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų direktorius Jonas Grosas, Nuteistųjų nepilnamečių socialinės integracijos į visuomenę centro patalpos įrengtos įstaigos teritorijoje, virš sandėlio (garažų) pastato pastačius antrą aukštą ir rekonstravus šio pastato pirmąjį aukštą. Centro teritorijos perimetrą juosia nauja tvora, įdiegtos pažangios signalizacijos ir stebėjimo priemonės, sutvarkyta teritorija. Socialinės integracijos į visuomenę centre įkurtas metodinis kabinetas, kompiuterinė ir mokomoji klasės, meno studija, posėdžių salė, nuteistųjų miegamieji su tualeto ir dušo patalpomis, poilsio ir relaksacijos kambarys, virtuvė ir kt. Visos patalpos aprūpintos baldais ir reikiama įranga.
Centras savo veiklą pradės kaip įstaigos naujas struktūrinis padalinys - Socialinės integracijos į visuomenę skyrius (toliau - Skyrius), o 2011 m. bus reorganizuotas į viešąją įstaigą - Nepilnamečių nuteistųjų socialinės integracijos į visuomenę centrą.
Socialinės integracijos į visuomenę skyriaus veiklos tikslas (vykdant Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos reikalavimus) - socialinio statuso ir vertingumo grąžinimas ugdymo priemonėmis nepilnamečiui, kuris buvo praradęs aplinkos socialinį pasitikėjimą, taip pat užtikrinti nuteistųjų nepilnamečių socialinių įgūdžių ugdymą ir naujų socialinių įgūdžių formavimą. Skyriuje bus sudarytos sąlygos: - Nepilnamečiams patiems gamintis maistą įrengtoje virtuvėje. - Kompiuteriais su programine įranga nuteistiesiems ieškoti informacijos darbo paklausos ir pasiūlos klausimais, lavinti jų darbo su kompiuteriu įgūdžius. - Taikyti nepilnamečiams darbo terapiją teritorijoje įrengtose poilsio ir darbo zonose. - Nuteistiesiems gauti išsamią informaciją apie vaiko teisėmis ir socializacija besirūpinančias įstaigas, institucijas ir nevyriausybines organizacijas
Tai leis stiprinti nepilnamečių socialinius interesus, lavinti turimus gebėjimus, atskleidžiant jų talentą ir ugdant bendravimo kultūrą. Pasitikėjimo, pilnavertiškumo, savarankiškumo ugdymas padės spręsti atskirties problemą nuteistiesiems išėjus į laisvę. Skyriuje bus apgyvendinama iki 10 nuteistųjų, jiems likus 3 mėnesiams iki bausmės atlikimo pabaigos, lygtinio paleidimo ar lygtinio atleidimo nuo bausmės atlikimo.
Kad Skyriaus veikla būtų įvairialypė, o socialinių paslaugų teikimas nepilnamečiams būtų kokybiška, į Skyrių bus kviečiami darbo biržos atstovai, Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai, psichologai, teisininkai, kitų sričių specialistai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Socialinės integracijos į visuomenę procesas itin svarbus nepilnamečiams nuteistiesiems, kuriems iki lygtinio paleidimo, lygtinio atleidimo iš pataisos namų ar laisvės atėmimo bausmės pabaigos likęs neilgas terminas. Sėkminga jų integracija galima tik kompleksiškai organizuojant visų vaiko teisėmis besirūpinančių įstaigų, institucijų ir nevyriausybinių organizacijų darbą. Dažnai nepilnamečių elgesį, prieštaraujantį socialinėms normoms ir vertybėms, lemia jų brendimo ir raidos ypatumai. Taigi vykdant šį darbą nepilnamečių atžvilgiu, būtina imtis visų priemonių, kad nepilnamečiams būtų sutrukdyta priprasti prie nusikalstamo elgesio, ir veikti atsižvelgiant į nepilnamečių interesus, kad jie galėtų adaptuotis nuolat kintančioje visuomenėje ir sugebėtų teisėtais būdais tenkinti savo socialinius poreikius. Reikia suteikti asmeniui brandaus savarankiško gyvenimo pagrindus ir padėti jam tobulinti pozityvius gebėjimus visą gyvenimą.
Socialinės integracijos į visuomenę skyriuje dirbs skyriaus viršininkas, vyriausiasis specialistas, socialiniai darbuotojai ir psichologas. Šiame skyriuje vykdoma veikla sudarys prielaidas kurti naują nepilnamečių nuteistųjų nuoseklios ir efektyvios integracijos į visuomenę modelį, kurio paskirtis - sudaryti artimą gyvenimui laisvėje socializacijos aplinką nepilnamečiams nuteistiems prieš juos paleidžiant iš pataisos įstaigos. Pasikeitusios ir pagerėjusios nepilnamečių gyvenimo sąlygos suteikia daugiau efektyvios jų reabilitacijos galimybių. Kai šis skyrius bus reorganizuotas į viešąją įstaigą, jis taps pirmuoju Lietuvoje nuteistųjų resocializacijos centro modeliu.
Laukiami rezultatai - pasitikėjimo, pilnavertiškumo ir savarankiškumo ugdymas - padės spręsti atskirties problemą nuteistiesiems išėjus į laisvę ir lygiomis galimybėmis konkuruoti darbo rinkoje. Projektas skirtas socialinių paslaugų infrastruktūros plėtrai. Sėkmingai įgyvendinus šį projektą, socialinės paslaugos nuteistiems nepilnamečiams bus prieinamesnės, įvairesnės ir, svarbiausia, kokybiškesnės.