Vida VENCLOVIENĖ
Visą naktį jūs vartotės nuo šono ant šono, iki ryto skaičiuojate aveles, stengdamiesi užmigti? Pasirodo, laikantis kelių paprastų taisyklių, nemigą galima įveikti. Ar nemiga yra liga? Taip, moksliškai ji dar vadinama insomnija. Miego sutrikimo priežasčių yra daugiau nei 80. Dažniausios iš jų - stresai ir nerviniai sutrikimai. Miegas sutrikti gali ir dėl osteochondrozės, gastrito, hipertoninės ligos.
Kuo nemiga pavojinga? Jei žmogus neišsimiega, jis visą dieną jaučiasi pavargęs ir tarsi "sudaužytas". Naktį normaliai nepailsėjęs ir neatsigavęs, organizmas dieną funkcionuoja ir dirba nedarniai, tarsi su pertrūkiais. Laikui bėgant gali išsivystyti opaligė, hipertonija ar kitos ligos, o nuolatinis dirglumas ir nuovargis išprovokuoja psichologinius susirgimus.
Ar galima vartoti migdomuosius vaistus? Pamėginkite save nuraminti žolelių arbata, pienu su medumi arba išgerkite valerijonų. Jei nusprendėte naudoti migdomuosius preparatus, vaistinėse parduodamus be recepto, žinokite, kad tai daryti galima ne dažniau kaip kartą per mėnesį. Piktnaudžiavimas tokiais preparatais kovoti su nemiga tikrai nepadės, o tik dar labiau paaštrins miego sutrikimus. Ta pati taisyklė taikoma ir alkoholiui, kuris daugelį veikia migdančiai. Vaikams duoti migdomųjų preparatų, jei nepaskyrė gydytojas, kategoriškai nerekomenduojama.
Ar reikia gydyti užsitęsusią nemigą? Jei jus nemiga kamuoja periodiškai, jokiu būdu neatidėliokite vizito pas specialistą. Nemiga gali tapti chroniška ir gydyti ją bus daug sudėtingiau. Ir dar atminkite: po miego sutrikimais gali slėptis rimta liga.
Ar negerai užmigti žiūrint televizorių? Jei televizorius veikia foniniu režimu ir jūs įpratęs taip užmigti, tuomet tegu tai ir lieka jūsų tradicija. Jei jūs per naktį žiūrite jus dominančias laidas ar filmus, jaudinatės dėl jų herojų, tuomet televizorių išjunkite net nesvarstydamas. Tas pats pasakytina ir apie knygas: viena, jei knyga jus veikia raminamai, ir visai kas kita, jei atsigulęs lovon jūs griebiatės įtempto, jaudinančio turinio bestselerio, - jį geriau atdėkite kitam kartui.
Ar verta kankinant nemigai mintyse skaičiuoti aveles? Žinoma, bet tik tuo atveju, jei nuo avelių jūs nenuklysite į praėjusios ar ateinančios dienos darbų apmastymus. Jei nuo atsigulimo praėjo 15 - 20 minučių, o jūs vis dar neužmiegate, atsikelkite, atsisėskite prie stalo, ramiai sudėliokite savo mintis ir tuomet vėl atsigulkite į lovą.
Specialistai pataria
Gulkitės miegoti ir kelkitės visuomet tuo pačiu metu, net jei vakar teko atsigulti vėliau nei įprasta.
Jei naktį neužmigote, nesigulkite numigti dieną, ypač antroje jos pusėje. Po pietų venkite produktų, turinčių kofeino - šokolado, arbatos, kavos, kokakolos. Neprisivalgykite prieš miegą. Paskutinį kartą valgykite 1 - 1,5 val. iki miego. 15 min. prieš miegą rekomenduojama išgerti stiklinę kefyro arba pieno.
Rytinė mankšta padeda atsibusti, o vakarinė (2,5 - 3 val. iki miego) garantuoja geresnį miegą.
Miego režimui teigiamos įtakos turi ir vandens procedūros. Ryte - kontrastinis dušas, kad greičiau prabustumėte. Vakare šiltas dušas organizmą paruoš relaksacijai.
Kaip tik įmanoma venkite stresų vakare. Nebendraukite su žmonėmis, kurie gali jums sugadinti nuotaiką. Nemalonius pokalbius, jei tik įmanoma, atidėkite pirmajai dienos pusei.