Irena ZUBRICKIENĖ
"Akistatoje" (š. m. kovo 19 d., Nr. 22) rašėme apie nelaimę darbe, kai trims Kauno UAB "Prekybos namai Kupolė" darbininkams montuojant elektros įrenginius Marijampolėje, UAB "Grasta" anglių sandėlyje, vienas iš jų - ukmergiškis elektrikas Vygintas Garnys (41 m.) - patyrė sunkią abiejų kojų traumą ir po dviejų savaičių Kauno medicinos universiteto klinikose mirė. Įvykį tyrusi Marijampolės apylinkės prokuratūra jau pateikė tyrimo išvadas ir įvardijo nelaimės kaltininką.
Gydydami V. Garnį, kuriam keliose vietose per kulkšnį ir kulną buvo lūžusios abi kojos (ekspertai tokią traumą vertina tik kaip apysunkį kūno sužalojimą), medikai nesitikėjo, kad žmogus netrukus mirs. V. Garnys buvo operuotas, jo būklė gerėjo. Tačiau lūžiai komplikavosi kojų giliųjų venų tromboze (susidarę krešuliai užkimšo kraujagysles) ir pacientas mirė. Marijampolės apylinkės prokuratūra tyrė galimos medikų kaltės versiją, tačiau V. Garnio gydymo klaidų nenustatė.
Darbų saugos specialistai pateikė savo tyrimo išvadas. Nustatyta, kad lemtingąjį momentą V. Garnys turėjo pakoreguoti apšvietimo linijos lyną. Elektrikas, į betoninę sąramą atrėmęs pristatomas kopėčias, jomis užlipo maždaug į trijų metrų aukštį. Darbininkas nenaudojo tokiame aukštyje būtinų saugos diržų (kaip teigia liudininkai, juos turėjo), nes pasukti lyno įtempiklį tikėjosi labai greitai. Kaip liudija surinkta tyrimo medžiaga, kopėčias, ant kurių stovėjo V. Garnys, apačioje laikė jo bendradarbis kaunietis Egidijus Jefimovas (29 m.). V. Garniui, manoma, įtempiklį pasukus ne į tą pusę, lynas atsikabino ir išniro, o elektrikas, praradęs pusiausvyrą, stačiomis kojomis nušoko nuo kopėčių. Šios liko stovėti kaip stovėjusios. Pataikęs ant betoninio paviršiaus vyras patyrė kojų traumas, dėl kurių skubiai buvo nugabentas į Marijampolės ligoninę, o iš jos - į Kauno klinikas.
Prokuratūros surinktoje medžiagoje nustatyta, kad visus tris darbininkus, tądien atvykusius į objektą Marijampolėje, instruktavo už saugų darbą atsakingas UAB "Prekybos namai Kupolė" direktorius Povilas Jasinskas (50 m.). Tai liudija dokumentuose tvarkingai sudėlioti darbininkų parašai. Vėliau direktorius išvyko. Dirbdamas V. Garnys privalėjo lyno įtempiklį reguliuoti ne užlipęs ant kopėčių, o ant specialių pastolių, kuriuos brigada turėjo. Tačiau žmogus pats pasirinko jam patogesnį variantą, nors žinojo, jog tai nesaugu. Štai todėl įvykio tyrimo išvadose jis pats ir įvardijamas kaip nelaimingo atsitikimo kaltininkas. Duomenų, kad darbininkai tądien triūsė būdami neblaivūs, prokuratūros surinktoje medžiagoje nėra. Įvykį tyrusios prokurorės Eglės Kirpienės pasirašytame nutarime, kuriuo V. Garnio darbdaviams atsisakyta kelti baudžiamąją bylą, vadovaujantis darbų saugos specialistų aktu, vis dėlto nurodomos dvi pagrindinės nelaimės priežastys: darbas buvo organizuotas netinkamai (nenaudoti pastoliai), darbininkai nebuvo aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis.