Šių metų "Akistatos" 1-ajame numeryje rašėme apie Lietuvos jūreivius, kurie kitų šalių teisėsaugininkams yra įkliuvę kaip narkotikų gabentojai. Vieni jų užsienyje buvo nuteisti, kiti - išteisinti. Tarp tokių - ir beveik visa "Yaltos" įgula.
Su Panamos vėliava plaukęs laivas "Yalta" buvo sulaikytas 2003-iųjų birželio pabaigoje Karibų jūroje. JAV pakrančių apsaugos tarnyba jame aptiko pusketvirtos tonos kokaino, kurio vertė viršijo vieną milijardą litų. Sulaikytas laivas 10 parų buvo plukdomas į Tampos uostą Floridoje, o laivo įgulai pateikti įtarimai dėl narkotikų kontrabandos stambiu mastu.
Tarp areštuotų "Yalta" įgulos narių buvo 12 Lietuvos piliečių, 4 ukrainiečiai ir vienas kolumbietis. Pastarasis pripažino savo kaltę.
Prisiekusiųjų teismas jūreivius išteisino ir jie grįžo namo į Lietuvą.
"Yaltos" įgulos narių artimieji ne kartą minėjo, kad Lietuvos jūreiviai apie gabenamą narkotikų kontrabandą nieko nežinojo ir į nusikaltėlių pinkles įkliuvo prieš savo valią. Aiškinama, jog kelias dienas jūreiviai net nežinojo, kur laivas plaukia. Laivą esą perskriejo tik gandas, jog ruošiamasi paimti kažkokį krovinį. Manoma, jog įgula suprato buvusi įtraukta į nešvarius kriminalinius žaidimus tik tada, kai naktį iš priplaukusio katerio į laivą buvo kraunami maišai. Be to, prieš lemtingąjį laivo sulaikymą Karibų jūroje pasikeitė komandos sudėtis.
Daugiau nei metus JAV kalėję jūreiviai ketina prisiteisti iš JAV kompensaciją už kalinimo metu patirtą žalą, tačiau kol kas jiems nesiseka.
Jūreiviams atstovaujanti advokatų profesinė bendrija "Kelpšas, Stančikas ir partneriai" pernai rugpjūčio pabaigoje paprašė URM suteikti informaciją, susijusią su vienuolikos Lietuvos jūreivių nepagrįstai ilgu įkalinimu JAV. Kadangi, advokatų vertinimu, ministerija nepakankamai išsamiai atsakė į advokatų klausimus, advokatų bendrija kreipėsi į Vyriausiąją administracinių ginčų komisiją, prašydama, kad ši įpareigotų ministeriją suteikti išsamią prašytą informaciją, o jos neturint ir nesant galimybių išreikalauti iš Lietuvos ir užsienio valstybių institucijų, persiųsti prašymą kompetentingai institucijai. Vyriausioji administracinių ginčų komisija pernai lapkritį priėmė sprendimą įpareigoti Užsienio reikalų ministeriją iš naujo išnagrinėti advokato Tado Kelpšo prašymą suteikti informaciją.
Tuo tarpu ministerija mano, kad Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos sprendimas neteisėtas ir nepagrįstas, todėl turi būti panaikintas. Pasak URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento patarėjos Daivos Rimašauskaitės, teiginiai, kad ministerija atsisako bendradarbiauti su jūreivių gynėjais, neatitinka tikrovės. Gavusi advokatų profesinė bendrijos "Kelpšas, Stančikas ir partneriai" prašymą pateikti informaciją apie motorlaivio "Yalta" bylą, Užsienio reikalų ministerija atsakė į šį prašymą, pateikdama motorlaivio "Yalta" baudžiamosios bylos rejestro kopiją, duomenis apie įgulos nariams JAV skirtus advokatus, išteisinamojo dokumento ir kitų ministerijos turimų bylos dokumentų kopijas.
Pasak teismo pranešimo, šios administracinės bylos nagrinėjimas atidėtas sausio 25 dienai.
BNS ir "Akistatos" informacija