• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neįtikėtinas supermeno grįžimas

Buvo įprastas vakaras. Aktorius Kristoferis Ryvas šnekučiavosi su žmona. Prieš septynerius metus jam paralyžiavo rankas ir kojas. Sutuoktiniams besikalbant staiga įvyko stebuklas, kurio aktorius nebesitikėjo...

REKLAMA
REKLAMA

Iškrito iš balno

Žmogus, nuo galvos iki kojų diržais pritvirtintas prie neįgaliųjų vežimėlio, nelankstus tarytum robotas. Veidas sustingęs lyg vaškas, tačiau bruožai bei ryškiai mėlynos akys kažką primena. Kas jis? To savęs klausia Keslerio (Virdžinijos valstija) reabilitacinio centro ligoniai, jį susitinkantys koridoriuose pirmą kartą.

REKLAMA

Kam šautų į galvą, kad šis luošas, paralyžiuotomis rankomis ir kojomis vyras pasaulio ekranuose įkūnijo supermeną? Taip, tai Kristoferis Ryvas. Jo pasakiškas likimas buvo sugriautas per kelias sekundes.

1995-ųjų gegužės 27-ąją Kristoferis Ryvas su savo mylimu žirgu Baku dalyvavo konkurse Virdžinijoje. Bakas, lengvai įveikęs dvi pirmąsias kliūtis, staiga stojo piestu prieš trečiąją ir sviedė aktorių iš balno. Kritimo pasekmės buvo žiaurios. Nors ir kaip chirurgai stengėsi, Kristoferio nepavyko pastatyti ant kojų.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo tos dienos 43 metų vyras liko paralyžiuotas, be vilties kada nors pasveikti. Aktorius grimzdo vis į gilesnę depresiją, nebematydamas jokios prasmės toliau gyventi. Žmona Dana visą laiką buvo šalia. Jis jai pasisakė trokštąs mirti. Sutuoktinė maldavo vyro pakentėti vienerius metus ir prisiekė: jeigu per tą laiką Kristoferis neatsisakys minties mirti, ji jam padės tai padaryti. Per tą laiką moteris stengėsi vyrą išjudinti iš vienatvės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjus vos mėnesiui po dramos supermenas nusprendė vykti į Keslerio reabilitacijos centrą, kur gydosi į jį panašūs ligoniai. Čia jis susitiko daugybę žmonių, kurių likimas buvo kur kas tragiškesnis negu jo, nes jie buvo daug jaunesni ir gyvenime nebeturėjo galimybės pasiekti šlovę, laimę ir sėkmę, kurią jis jau buvo patyręs. Taigi Kristoferis nusprendė kovoti. Jis įsikalė į galvą, kad viskas priklauso tiktai nuo laiko ir valios. Nuo tada visą savo energiją jis skyrė rinkti lėšas, mobilizuoti tyrinėtojus ir politikus. Deja, asmeninė Kristoferio pažanga buvo lygi nuliui. Neurologai tvirtino: jei po 6-12 mėnesių nepagerės, nebebus jokios vilties. Kristoferis jų nepaisė ir manė priešingai.

REKLAMA

- Per savo penkiasdešimtmetį sutiksiu svečius stovėdamas prie durų! - jis metė kaip iššūkį.

Pirmieji judesiai

1999-ųjų pavasarį Vašingtono de Sent Luiso universiteto (Misūrio valstija) neurologas daktaras Džonas Makdonaldas pasiūlė Kristoferiui dalyvauti stuburo smegenų ląstelių regeneracijos tyrimo programoje. Aktorius sutiko. Esmė buvo tokia: elektrodais stimuliuojami raumenys turėjo stiprėti. Kartu buvo tikimasi dirbtinai sukeltais judesiais "pažadinti" raumenis valdančių nervinių ląstelių "atmintį". Pasitelkus elektrodus supermenas mindavo dviratį, išsilaikydavo stačias baseine, o prilaikomas netgi pastatydavo vieną koją priešais kitą. Jo raumenų jėga ir tonusas atsistatė per kelis mėnesius, tačiau paralyžius išliko kaip buvęs. Be elektrodų Kristoferis Ryvas nepajėgė atlikti nė menkiausio judesio. Bent jau iki įsimintino praėjusio pavasario vakaro...

REKLAMA

Tą vakarą žmona Dana Kristoferiui pasakojo anekdotą, kurio veiksmas vyko kažkokioje konkrečioje vietoje, tačiau iš pradžių jis jos neprisiminė. Paskui staiga tarė:

- A... Parduotuvėje prie degalinės!

Dabar Dana žiūrėjo į vyrą labai susijaudinusi: Kristoferis ką tik pajudino pirštą, tarytum rodytų kryptį!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Tu ką tik pajudinai pirštą!.. - tarė ji tramdydama džiaugsmo ašaras.

- Tu taip manai?

- Na, pabandyk dar kartą...

Kristoferis kelis kartus iš eilės pakėlė ir nuleido pirštą! Šis menkutis judesys, įprastas sveikiesiems, Kristoferio gyvenime buvo tikra revoliucija. Tuo labiau kad ir toliau viskas ėjo pirmyn. Aktorius be jokių elektrodų jautė kojų raumenų susitraukimus! Rugsėjo mėnesį apie šį atvejį buvo išleista studija. Joje gydytojai tvirtina, kad jų pacientas vėl jaučia šilumą ir šaltį, kad atgavo du trečdalius jautrumo į palietimą ir pusę jautrumo į adatos dūrį! Po septynerių atkaklios kovos metų Kristoferis Ryvas sulaukė atpildo. Šiandien jis jau jaučia, kai devynerių metų sūnelis uždeda savo rankutę ant jo rankos. Vardan visų pasaulio paralyžiuotojų Kristoferis Ryvas pralenkė supermeną. Visiems laikams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų