Lietuvoje kilus politiniam skandalui, daugelio laikomam kova dėl valdžios, skeptikai neigia grėsmę valstybės saugumui. Tačiau kiekvienas lietuvis, susipažinęs su mūsų šalies istorija, žino, kad Lietuva tapo Rusijos interesų sferos dalimi jau nuo 1795 metų, kai Rusija okupavo visą Lietuvą, išskyrus kairįjį Nemuno krantą, kuris atiteko Prūsijai. Nuo to laiko Lietuva buvo okupuota Rusijos 170 metų su nedidelėmis pertraukomis. Visą tą laiką daugelio lietuvių kelias vedė tremtin ir baigėsi Sibiro platybėse. Etapų kelias buvo nusėtas patriotų, nesutikusių su rusiška okupacija, kaulais. Tiek caro, tiek bolševikų interesai Lietuvos atžvilgiu sutapo. Buvo planuota sukurti bendrą Lietuvos - Baltarusijos valstybę (respubliką), Lietuva turėjo tapti didžiosios Rusijos dalimi. Tačiau lietuvių tauta kovose išsikovojo nepriklausomybę, bet neilgam. Stalinas neužmiršo savo interesų Pabaltijyje ir su Ribentropu susitarė likviduoti Lietuvą kaip valstybę.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 metais, Rusija nenorėjo palikti Lietuvos ir tik 1992-aisiais pasirašė sutartį, pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę, ir 1993 metais išvedė savo armiją iš Lietuvos. Tačiau Karaliaučiaus (Kaliningrado) sritis su kariniais objektais nuo Rusijos buvo atskirta suverenios valstybės teritorija. Nors 1998 metais Lietuva ir Rusija pasirašė sutartį dėl sienų, Rusijos Dūma ilgą laiką vengė ratifikuoti sutartį. Kodėl? Reikia manyti, kad Rusijos interesai Pabaltijyje išliko. Susidarė netikrumo jausmas Lietuvoje ir reikėjo ieškoti savo saugumo garantijų Vakaruose. Visos trys Baltijos šalys stengėsi tapti ES ir NATO narėmis. Rusija priešinosi šių valstybių narystei tose organizacijose ir kairiųjų bei dešiniųjų nacionalistų propaganda ne tik savojoje šalyje, bet ir tarp Lietuvos piliečių, pradėjo veikti. 2002 metų pabaigoje NATO priėmė nutarimą pakviesti Lietuvą į šią organizaciją. Rusija tiesiogiai negalėjo uždrausti suvereniai valstybei stoti į NATO.
Pastaruoju metu buvo imtasi priemonių ir bandyta į Prezidentūros aplinką įvesti tam tikrus žmones, kurie ateityje galėtų daryti įtaką Lietuvos aukščiausiajai valdžiai. Pasijuto specialiųjų užsienio tarnybų įtaka (patarėjai, lietuviškoji Mata Hari, "Almah" ir kt.). Galima manyti, kad šis procesas buvo gerai suplanuotas: pavykus įgyvendinti, per tam tikras struktūras bus galima veikti toliau; jeigu nepavyks, kilęs skandalas sukels nepasitikėjimą Lietuvos valdžia NATO ir Lietuvos priėmimas į šią organizaciją bus atidėtas kuriam laikui. Čia turėjo padėti ir propagandos tikslu milžinišku tiražu išleistas leidinys "Apginkime demokratiją", ir šimtai tūkstančių litų neaišku iš kieno kišenės. O tai mūsų Rytų kaimynui naudinga. Taigi laikinai tikslas bus pasiektas. O toliau - laikas parodys. Tai štai kodėl šis politinis skandalas gresia Lietuvos saugumui. Tiktai stebiuosi, kaip "Ūkininko patarėjas", gelbėdamas savo finansinę padėtį, nepagalvojo, kam tai naudinga.
Valentinas Randis, Kaunas