Ne vien Lietuvoje garsų automobilių turgų turinčios Marijampolės teisėsaugininkai, turgaus dienomis sulaukiantys nemažai piliečių pareiškimų apie vagių, plėšikų ar sukčių veiklą, sako, kad labai dažnai tokie nusikaltimai įvykdomi ne be pačių nukentėjusiųjų "pagalbos". Alkoholis ir pačių kvailas patiklumas - pagrindiniai aukomis tapusiųjų priešai, nusikaltėliams tarnaujantys kaip pagalbininkai.
Žioplumui ribų nebuvo
Į Marijampolės turgų atvykęs vilnietis Jonas N. (38 m.) ketino parduoti du automobilius. Kadangi pirmąją dieną nė vieno nepardavė, čia pat, turguje, liko nakvoti. Nuoskaudą dėl nesėkmingos prekybos Jonas gerokai aplaistė alkoholiu. Girtam prekeiviui automobilyje užmigus, kita neparduota mašina - 1994 metų gamybos "VW Passat" - stovėjo šalimais. Jos raktelius Jonas buvo pasidėjęs automobilyje, kuriame miegojo, ant prietaisų skydelio. Apie penktą valandą prabudęs prekeivis pamatė, kad šalimais stovėjusio pasato nebėra. Nebuvo ir raktelių. Jonas suprato, kad vagys automobilyje naktį pašeimininkavo jam pačiam negirdint ir nejaučiant. Vyras, patyręs 24 500 litų nuostolį, iš karto kreipėsi į policiją. Pareigūnai priminė vilniečiui, kad jis gali tuoj pat sulaukti raginimų pavogtą automobilį išsipirkti, ir prašė pačiam jokių žygdarbių neatlikinėti - pranešti policijai. Teisėsaugininkai dar perspėjo Joną apie pačius populiariausius vagių ir aferistų būdus siekiant dar labiau "nugręžti" apvogtąjį. Buvo kalba ir apie nusikaltėlių raginimus persiųsti nurodytą pinigų sumą į nurodytą sąskaitą arba nupirkti didelį kiekį telefono išankstinio mokėjimo kortelių. Pareigūnai įtikinėjo Joną, kad neretai tokias išpirkas siūlantys sukčiai pavogto automobilio net neturi.
Rodės, vilnietis išklausė visų pamokymų ir perspėjimų. Po pietų Jonas vėl mindžikavo policijoje. Nelaimingas vyras prisipažino nuo ryto, kai bendravo su policininkais dėl pavogto automobilio, per pusdienį netekęs dar 12 000 litų! Paaiškėjo, kad išėjusiam iš policijos Jonui netrukus paskambino jo mašinos vagimi prisistatęs vyras. Jis patarė "nepainioti į šį reikalą pareigūnų ir viskas būsią gerai". Vyras padiktavo dviejų sąskaitų banke numerius, pasakė, kieno jos vardu. Į vieną nurodė pervesti 2 000, į kitą - 10 000 litų. Jono paklaustas, kada galės atsiimti savo automobilį, aferistas nudžiugino - esą tuoj pat, kai tik vartysiąs pinigus.
Nusikaltėlių nurodymus įvykdęs, bet mašinos neatgavęs Jonas suprato buvęs apgautas. Pareigūnai išsiaiškino, kad sąskaita, į kurią vilnietis pervedė 2 000 litų, atidaryta šiuo metu Marijampolės pataisos namuose kalinčio asmens vardu. Antroji sąskaita, į kurią Jonas pervedė 10 000 litų, atidaryta policijai žinomo asmens, gyvenančio Marijampolėje, vardu. Dėl asocialaus gyvenimo būdo pareigūnams pažįstamas marijampolietis tikino jokių tūkstančių nelaukiąs ir jokios sąskaitos banke neturįs. Jis tvirtino netgi neturįs asmens paso - prieš pusmetį pametęs. Kai pareigūnai nuvyko į nurodytą banką, didesniosios Jono siųstų pinigų sumos dar niekas nebuvo atsiėmęs. Kol buvo atliekamos operacijos norint užblokuoti sąskaitą, bendrauta su Vilniuje dirbančiais atsakingais bankininkais, vilniečio tūkstančiai... išplaukė...
Tapo "lėlės" auka
Iš Rusijos į Marijampolės automobilių turgų atvykęs Sergejus S. (29 m.) tapo kitokio plauko aferistų auka. Ankstyvą rytą jį turgaus tualete užkalbino paskui įėjęs nepažįstamas vyras, guosdamasis pametęs piniginę, kurią kažkas esą jau bus priglaudęs kaip savo. Pokalbį girdėjo ir dar vienas į tualetą atėjęs asmuo. Šis paklusniai išsitraukė piniginę ir atkišo neva nukentėjusiajam. Pastarasis apžiūrėjo pinigus ir grąžino juos savininkui - esą ir piniginė ne jo, ir pinigai ne tokiomis kupiūromis. Tuomet "nelaimėlis" paprašė savo pinigus parodyti ir Sergejų. Rusas nesutiko, tačiau "apvogtasis" pagrasino iškviesiąs policiją. Kai buvo apžiūrinėjami Sergejaus pinigai, rusas pastebėjo, kad ieškotojas triūsia kažkaip keistai pasilenkdamas. Įtaręs, kad jo pinigai gali nuplaukti sukčiaus rankose, Sergejus griebė savo piniginę iš svetimų rankų, o tuo metu abu neva nepažįstami piliečiai suokalbiškai dėjo į kojas. Sergejus apsižiūrėjo, kad vietoje turėtų savo 8 750 JAV dolerių piniginėje tebuvo pluoštelis banknotų po vieną dolerį. Automobilį planavęs nusipirkti vyras patyrė 26 600 litų nuostolį. Vadinamosios "lėlės", kurias vietoje turėtų banknotų nelaimėliams įkiša "miklių rankų meistrai", Marijampolės turguje pastaruoju metu buvo jau nepopuliarios - po "atostogų" scenarijus sugrąžintas.
Užmigdė anekdotais ir klofelinu?
Dimitrijus G. (40 m.) Marijampolėje viešėjo taip pat norėdamas įsigyti automobilį. Vyras kelias dienas buvo apsistojęs viename privačiame Panevėžio gatvėje esančiame name, kuriame su draugu gyveno jau ne pirmą kartą. Vakare pas abu rusus atėjo nepažįstamas rusakalbis vyras, kuris taip pat prisistatė esąs likimo brolis iš Rostovo. Namo šeimininkė, pamaniusi, kad visi trys rusai gerai pažįstami, neprieštaravo. Svečias užsiminė neturįs kompanijos atšvęsti savo gimtadienį. Dimitrijus su draugu, nieko blogo neįtardami, svetingą nepažįstamąjį įsileido. Vyrai vaišinosi alkoholiu ir klausėsi rostoviečio pasakojamų anekdotų. Vėliau vyrai atsigulė miegoti.
Rytą rostoviečio kambaryje jau nebuvo. Dimitrijus pasigedo savo rankinės, kurioje buvo 14 000 dolerių, mobiliojo ryšio telefonas, asmens ir trijų lengvųjų automobilių vokiški dokumentai. Apvogtas rusas įsitikinęs, kad nepažįstamas svečias į degtinę buvo įmaišęs klofelino, gan greitai užmigdžiusio kitus du patiklius vaišių dalyvius. Dimitrijus po išgertuvių skundėsi bloga savijauta, prisiminė, kad išvakarėse begeriant jį įtartinai greitai buvo apėmęs tingumas, mieguistumas.