• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išrastas naujo tipo stiklas padės iš esmės pagerinti lazerines technologijas bei sukels revoliuciją su jomis susijusiose srityse - nuo stiklo pluošto optikos iki chirurgijos. Tokia viltis žada antradienį (10.07) JAV Nacionalinio mokslų fondo (NMF) paskelbtas pareiškimas apie Arlingtone, Virdžinijos valstijoje, išrastą stiklą. Šis išradimas savo reikšme prilygsta lazerinių diodų sukūrimui prieš keliolika metų.

REKLAMA
REKLAMA

Naujoji medžiaga žymima prekės ženklu REA1 - tai retųjų žemės metalų (RE) ir aliuminio oksido (Al) raidžių kombinacija. Būtent šios medžiagos ir sudaro naująjį produktą.

REKLAMA

REA1 padidins lazerių ir kitų optinių įtaisų galingumą, be to, ja bus galima pakeisti brangesnes optines medžiagas, kristalus, pavyzdžiui, safyrą, teigiama NMF pareiškime.

Jei įprastame stikle silicis sudaro 75-80 proc., naujajame - silicio tėra 10-15 procentų. Svarbūs jo elementai yra tokie retieji žemės elementai, kaip iterbis, erbis ir tulis. Jų daugiausiai iškasama Kinijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Richardas Weberis (Ričardas Veberis), vienas iš šio stiklo išradėjų ir privačios firmos "Containerless Research Inc." (CRI) Ilinojuje savininkų, kaip taikymo pavyzdį mini naktinio matymo lęšius. "Šie lęšiai gaminami iš safyro, kuris yra labai brangus. Bet dabar galėsime pasigaminti jų iš naujojo stiklo, kuris yra pigus. Vadinasi, atpigs ir įtaisai - juos galima bus plačiau panaudoti", - aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas pavyzdys - optinio ryšio signalų stiprintuvai; naujasis stiklas gerokai atpigintų juos. Pavyzdžiui, tarpžemyninio optinio ryšio sistemoje dabar naudojami stiprintuvai kainuoja po 30 tūkstančių dolerių.

Pasak R. Weberio, labai svarbu, kad tokiose sistemose efektą suteikianti medžiaga neliestų indo sienelių. Tai pasiekta panaudojus NASA sukurtą elektrostatinės levitacijos procesą. Levituota medžiaga po to įkaitinama iki labai aukštos temperatūros (1650 laipsnių). Ataušinus gautame gaminyje veiklioji medžiaga visiškai neliečia konteinerio sienelių ir yra apsaugota nuo bet kokios taršos.

REKLAMA

REAl stiklas sukurtas įsigilinus į procesus, vykstančius vadinamuosiuose "trapiuose" skysčiuose - medžiagose, kurios labai jautriai reaguoja į temperatūrą, staiga kinta jų klampumas. REAl stiklas gaminamas iš itin staigiai atšaldomo karšto skysčio, - tai yra šaldymas turi būti toks spartus, kad atomai nesudarytų kristalo struktūrų, liktų laisvi. Be to, stiklo gamybos procesas leidžia į jo masę įterpti retuosius žemės elementus, ir visa tai sudaro labai palankias taikymo lazeriuose sąlygas.

Taigi, taikydami levitaciją, lydymąsi prie aukštų temperatūrų, CRI išradėjai pagamina REAl stiklą 10 mm storio strypų ar apvalių plokščių pavidalo.

dpa-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų