Kosminis teleskopas "Hubble" perdavė į žemę dar vieną "Juodosios akies" galaktikos nuotrauką. Ši galaktika atsirado kadaise įvykus kosminei katastrofai - susidūrus dviem galaktikoms - liko tamsiu žiedu apjuostas drumstai šviesus darinys, šiek tiek panašus į juodą akį.
Kaip ketvirtadienį (02.05) pareiškė "Hubble" teleskopu dirbantys astronomai, naujausiame "Hubble" vaizde išryškėjo daugiau detalių tamsioje juostoje, siurbiančioje kosmines dulkes ir juosiančioje ryškų galaktikos branduolį.
Oficialiai galaktika vadinama M64, bet astronomai nevengia ir pravardžių - šią galaktiką jie vadina Juodąja akimi arba Piktąja akimi.
Kai kuriose pirmosiose nuotraukose ji atrodė esanti normali spiralinė galaktika, kurioje, kaip ir kitose, visos žvaigždės sukasi viena kryptimi.
Tačiau paskutinį XX amžiaus dešimtmetį buvo nustatytas kiek kitoks dėsningumas - nors žvaigždės M64 galaktikoje ir sukasi viena kryptimi, tolimajame galaktikos pakraštyje tarp žvaigždžių esančios dujos skrieja priešinga kryptimi.
Tose vietose, kur žvaigždės ir dujos susiliečia, atsiranda trintis, vienos dujų masės susiduria su kitomis, susidaro aktyvi žvaigždžių formavimosi zona, pasakoja astronomai.
Taigi naujausioje nuotraukoje ryškiai matyti ta vieta, kur ką tik susidarė karštos mėlynos žvaigždės. Be to, ultravioletinėje šviesoje, sklindančioje iš ką tik gimusių žvaigždžių, vadinamųjų infantų, matyti rožiniai vandenilio dujų debesys.
Dabar astronomai mano, kad M64 viduje konfliktas kilo tuo metu, kai Juodoji akis įtraukė su ja susidūrusią mažesnę galaktiką - toks procesas įvyko prieš daugiau kaip milijardą metų. Tos mažesnės galaktikos pėdsakai apsitrynė, bet jie pasireiškia tame išoriniame priešinga kryptimi judančiame sluoksnyje.
Juodoji akis seniai žinoma astronomams, ji matoma ir pro nedidelį teleskopą. Nuo Žemės iki M64 galaktikos, matomos Berenikės Garbanų žvaigždyne (Coma Berenices) - apie 17 šviesmečių.
Daugiau informacijos galima rasti internete http://hubblesite.org/news/2004/04 ir http://heritage.stsci.edu/2004/04.
“Reuters”-ELTA