Nuolatinė laikraščio skaitytoja Nijolė P. iš Kauno rašo, jog šių metų vasario 23-iąją mirė jos vyras, su kuriuo santuokoje išgyveno 17 metų. Pastaruosius šešerius metus laiško autorė gyveno iš vyro pensijos, niekur nedirbo ir šiuo metu yra įsiregistravusi Darbo biržoje. Po vyro mirties moteris kreipėsi į "Sodrą" dėl pašalpos netekus maitintojo. Tačiau jai buvo paaiškinta, jog tokią pašalpą ji gautų tik tuomet, jei turėtų bent 55 metus... Deja, laiško autorei šią vasarą sukaks tiktai 52 metai. Moteris norėtų sužinoti, ar "Sodros" darbuotojai pasielgė teisingai.
Iš laiške pateiktų duomenų galima spręsti, jog laiško autorei našlės pensija nepriklauso, tačiau galbūt ji nepaminėjo visų sąlygų... Pagal Valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymo 34 straipsnį, teisę gauti našlių pensiją turi: našlė arba našlys, auginantys mirusiojo asmens vaikus (įvaikius) iki 18 metų (bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų dieninių skyrių moksleivius - iki šių mokyklų baigimo, bet ne ilgiau negu jiems sukaks 19 metų), taip pat slaugantys namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) pirmosios grupės invalidus, tapusius invalidais iki 18 metų, jeigu šiems vaikams (įvaikiams) mokama našlaičių pensija; taip pat našlė arba našlys, kurie sukako senatvės pensijos amžių ar buvo pripažinti invalidais tuo metu, kai augino mirusio asmens vaikus (įvaikius) iki 18 metų, taip pat slaugė namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) pirmosios grupės invalidus, tapusius invalidais iki 18 metų, jeigu šie vaikai (įvaikiai) tuo metu gavo ar turėjo teisę gauti našlaičių pensiją; našlė arba našlys, kurie sukako senatvės pensijos amžių ar buvo pripažinti invalidais iki sutuoktinio mirties arba sukako tokį amžių ar pripažinti invalidais per 5 metus po sutuoktinio mirties. Našlė arba našlys, neturėję su mirusiuoju sutuoktiniu vaikų, turi teisę gauti pensiją tik tuo atveju, jei nuo santuokos įregistravimo nustatyta tvarka iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip 5 metai.
Atsižvelgiant į tai, kada asmuo tapo našliu, skiriasi pensijos tarifas, jos dydis bei didėjimo galimybės. Svarbu įsidėmėti, jog našlių pensijos neskiriamos, o paskirtųjų mokėjimas nutraukiamas, jei našlė ar našlys po sutuoktinio mirties vėl susituokia, nesvarbu, ar santuoka civilinė, ar bažnytinė, taip pat jei našliai teismo sprendimu pripažįstami kaltais padarę tyčinį nusikaltimą mirusiajam. Našlių pensijos mokamos kartu su valstybinio socialinio draudimo senatvės, invalidumo bei šalpos (socialine) pensijomis.