Ir kaimo jaunimas žaidžia su mirtimi
Irena ZUBRICKIENĖ
Dvi į Vilkaviškio ligoninę atvežtos narkotikais apsinuodijusios paauglės šiame kaimiškojo rajono centre kelias dienas buvo kone pagrindinė gyventojų diskusijų tema: nejaugi kvaišalai - jau ir provincijos jaunimo kasdienybė? Teisėsaugininkai irgi pritaria: vis dažniau Lietuvos miesteliuose ir kaimuose sulaikoma kvaišalų prekeivių, kyla skandalų dėl narkotikų ir net paaugliai žino, kad viena ekstazio tabletė kainuoja 15 - 20 litų, bet ją galima pirkti tik slaptai.
Gerų tėvų geri vaikai....
Pusseserės Greta (17 m.) ir Reda (15 m.; abu vardai pakeisti) - dar mokyklos suolą trinančios paauglės. Abi gyvena skirtinguose Vilkaviškio rajono kaimuose, tačiau dažnai susitinka, turi nemažai draugų ir pažįstamų Vilkaviškyje, Marijampolėje, Šakiuose - aplinkiniuose miestuose. Tik kelios merginų draugės žinojo, kad jos ir dar 2 paauglės ketina savaitgalį leisti su menkai tepažįstamais bičiuliais Marijampolėje. Gretos ir Redos tėvai, nesulaukę grįžtančių dukterų ir pastebėję, jog viena jų nugvelbusi iš namų apie 2000 litų, pradėjo pražuvėlių ieškoti - skambinėti, klausinėti. Pačios bėglės nebuvo linkusios atsakinėti į gimdytojų skambučius. Viskas baigėsi tėvų paieškos, trukusios 2 dienas, pergale: pusseserės buvo surastos viename Marijampolės daugiabučių - Kaune gyvenančio šeimininko išnuomotame bute. Tuo metu jos buvo vienos, nuomininkai kažkur išėję. Tėvai iškart suprato, kad dukterys apdujusios nuo kažkokių medžiagų, ir skubiai nugabeno merginas į Vilkaviškio ligoninę.
Medikai išplovė jaunosioms pacientėms skrandžius, suteikė būtinąją pagalbą, atliko tyrimus. Paaiškėjo, kad abi merginos išties ragavusios kvaišalų. Jos prisipažino, jog svaiginosi ekstazio tabletėmis, už kurių kiekvieną mokėjo po 20 litų. Kas parūpino vilkaviškietėms kvaišalų, ieškoti pradėjo Vilkaviškio policininkai. Po kelių dienų jie teigė nustatę įtariamųjų grandinę - "tas gavo iš ano, o anas - iš trečio". Pareigūnai tik neslėpė, kad narkotikais disponavo jaunimas. Apmaudžiausia, kad kvaišalų "pargriautos" paauglės medikams prasitarė nieko labai blogo neįžvelgiančios savo poelgyje, nes esą jų mokykloje jau bemaž visi tokių tablečių ragavę ir bet kada gali gauti daugiau.
Mokyklos, kurioje mokosi Greta ir Reda, vadovai kategoriškai paneigė auklėtinių teiginius ir pavadino juos sapalionėmis. Anot pedagogų, kvaišalų vartojimas tikrai nėra mokyklos kasdienė problema - apkvaitusių mokinių jie nepastebėję, pokalbių apie narkotikų įsigijimą negirdėję, mokyklos prieigose prekeivių niekada nepastebėję. Seniūnijose, kuriose gyvena abi mergaitės, "Akistatai" tepavyko sužinoti, kad ir Greta, ir Reda - gerų, nepriteklių nekamuojamų, rūpestingų tėvų atžalos, esą pasigavusios miesto madą. Po įvykio jos savo gimdytojų buvo akylai saugomos nuo žiniasklaidos dėmesio.
Prekeiviai - prie kultūros centro
Beje, išblaivintoms Gretai ir Redai palikus ligoninės palatą, čia pat buvo atvežtos ir kitos 2 jų bendražygės, kurioms tuokart atitrūkti nuo namų pavyko ilgesnį laiką - beveik 4 paras. Medikai, atlikę šlapimo tyrimus, patvirtino, kad ir šios jaunosios pacientės neseniai vartojusios kvaišalų, tačiau tuo metu nebuvo apdujusios, tad išleistos į namus. Pareigūnams šios bėglės pasakojo keliavusios po Lietuvą - Kauną, Klaipėdą, prieš tai buvusios kaimyniniame Šakių rajone - Griškabūdžio miestelyje.
Vilkaviškio policininkai, prisiminę, kad prieš mėnesį Griškabūdyje, prie kultūros centro, buvo sulaikyti 3 jauni vilkaviškiečiai, įtariami kvaišalų platintojai, neatmetė versijos, kad ir nuo ekstazio tablečių apdujusios vilkaviškietės bėglės galėjusios jų įsigyti būtent Griškabūdyje.
Griškabūdžio jaunimas senokai kalbėjo, kad savaitgaliais prie kultūros centro, kur vyksta labai populiarios jaunimo diskotekos ir susirenka apie 400 - 500 aplinkinių rajonų vaikinų bei merginų, vėlų vakarą atvyksta ir kvaišalų prekeivių. Pagal šią informaciją Šakių policininkai surengė operaciją ir nenusivylė: jie sulaikė 18 metų vilkaviškiečius, atvykusius automobiliu "Mazda 323". Nors pareigūnus pamatęs ir dėl to labai sutrikęs mašinos vairuotojas nepanoro atidaryti durelių, policininkai išdaužė šoninį langelį, o apžiūrėję mašiną rado 139 ekstazio tabletes ir 17 maišelių su amfetamino dozėmis (kaina - 20 - 25 litai už vieną). Kvaišalai buvo suslėpti po priekinėmis sėdynėmis. Vienas įtariamasis buvo iškart suimtas 2 mėnesiams; jis, kaip narkotikų platintojas, jau buvo žinomas ir Vilkaviškio pareigūnams.
- Jeigu kam nors atrodo, kad Griškabūdyje nuolat ir lengvai pardavinėjami kvaišalai, tai jie klysta, - sakė "Akistatai" šio miestelio vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Jolita Leščinskaitė. - Pati problema mums yra žinoma, todėl mokykloje nuolat vyksta pokalbiai, diskusijos - šviečiamojo pobūdžio renginukai. Nuo kvaišalų apsvaigusių savo moksleivių dar niekada neteko matyti.
Mirtimi pasibaigęs bandymas
Pradedantys kvaišalų vartotojai yra įsitikinę, kad jų "tik smalsumą patenkinantis eksperimentas", kurio jie net nevadina pomėgiu, jokiu būdu nevirs priklausomybe, juolab - nesibaigs tragiškai. Tačiau gyvenimo pavyzdžiai kalba rodo kitaip.
Neseniai Panevėžio apygardos prokuratūra perdavė nagrinėti teismui baudžiamąją bylą, kurioje kaunietis Marius Banys (22 m.) kaltinamas dėl neteisėto disponavimo narkotikais, pasibaigusio žmogaus mirtimi. Tai įvyko ne nuo naujovių ir madų dūstančiame didmiestyje, o gilioje provincijoje - Anykščių rajone, Mickūnų kaime (Debeikių sen.).
Pernai spalį Marius Banys Kauno miesto turgavietėje įsigijęs 12 ekstazio tablečių, per Vėlines nusivežė į Mickūnus. Susitikus su draugais, kilo mintis išbandyti kvaišalų poveikį. Kartu su Mariumi į netolimą, bet atokią Ramuldavos pamiškę naktį vyko jo brolis Giedrius (21 m.), bičiuliai Tautvydas L. (19 m.) ir Vidas K. (17 m.). Kaunietis automobilyje padavė visiems po 3 ekstazio tabletes. Tris smalsuolius prarytos tabletės, kaip sako narkomanai, "vežė", o nepilnametis Vidas, tikėjęsis tik dar nepažinto malonumo, nuo jų tuoj pasijuto labai blogai: jaunuolį pykino, jis pradėjo vemti, o netrukus nelaimėlį tarsi apėmė snaudulys ir ištiko koma. Apduję du draugai norėjo skubiai kviesti medikus, tačiau išsigandęs kvaišalų tiekėjas Marius, suprasdamas, kad įvykis labai domins pareigūnus, neleido ieškoti pagalbos. Jie patys dar bandė kalbinti Vidą, daryti dirbtinį kvėpavimą, tačiau nepilnametis nereagavo.
Apkvaišę ir išsigandę draugai komos ištiktą Vidą palaikė mirusiu (vaikinukui pradėjo mėlynuoti lūpos) ir šaltą naktį paliko jį miške apdengtą šakomis. Kitos dienos rytą anykštėnai sugrįžo prie sušalusio Vido kūno, nuvežė jį toliau į mišką ir užkasė, o kapą apdėjo šakomis.
Įvykį pradėję tirti pareigūnai netrukus paskelbė, kad nepilnametis mirė nuo ūmaus apsinuodijimo narkotinėmis medžiagomis - tam pakako 3 ekstazio tablečių. Tiesa, Vido gyvybę buvo galima išgelbėti, jeigu jo draugai būtų skubiai kreipęsi į medikus ir komos būsenos nebūtų palaikę mirtimi.
Kaip teigė Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vadovas Ričardas Juozainis, tai pirmoji tokio pobūdžio byla šiame provincijos rajone. Pareigūno žodžiais, šis tragiškas įvykis parodė, koks gali būti pavojingas jaunų žmonių smalsumas patirti iš pirmo žvilgsnio tarsi ir nekaltą narkotikų teikiamą malonumą - net ir vienas kartas gali pražudyti jauną žmogų arba sukelti sunkias pasekmes, padaryti jį neįgalų visam gyvenimui. Anot R. Juozainio, narkotikų vartojimas - tai nusikalstamai pavojingas jaunų žmonių žaidimas su mirtimi.
Specialistų apklausos liūdina
Lietuvos narkotikų kontrolės departamento direktorės Audronės Astrauskienės duomenimis, narkotikų nors kartą savo gyvenime yra bandęs kas trečias (37 proc.) Lietuvos studentas. Specialistės teigimu, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvoje narkotikus vartojančių jaunuolių yra mažiau. Štai 2004 metais Europoje kanapių nors kartą gyvenime buvo bandę 40 proc. jaunuolių.
Anot apklausose dalyvavusių Lietuvos studentų, žalingi įpročiai užvaldo tą jaunimą, kuris be svaigalų nemoka ilsėtis ar linksmintis, nesugeba pamiršti savo problemų. Daugiausia - 52,5 proc. - studentų narkotikų teigė bandę iš smalsumo, 40,5 proc. sakė juos vartojantys norėdami atsipalaiduoti ir pasilinksminti, 30,7 proc. - nenorėdami išsiskirti iš bendraamžių, 25 proc. - norėdami apsvaigti.
Plačiausiai studentų vartojamas narkotikas - kanapės. Tyrimas parodė, kad ši narkotinė medžiaga jaunimui lengvai pasiekiama. 46 proc. apklaustų studentų nurodė, kad kanapių jie galėtų gauti be didesnių pastangų per 24 valandas. Kaip tai padaryti, nežino ar neįsivaizduoja tik trečdalis apklaustųjų.
Kitos dažniau studentų vartojamos narkotinės medžiagos - ekstazis, amfetaminas. Šių narkotikų per pastaruosius 12 mėnesių yra bandę beveik 3 proc. apklaustųjų. Sintetinių narkotikų prieinamumas mažesnis - kad galėtų jų lengvai įsigyti, pripažįsta 16-20 proc. studentų.
Daugumą (59,4 proc.) studentų nuo narkotikų vartojimo sulaiko neigiamos nuostatos. 55 proc. teigia, kad tai jų nedomina, 52 proc. narkotikų nevartoja, nes suvokia neigiamą jų poveikį sveikatai, 33,4 proc. bijo priklausomybės.
Nors dauguma (50,9 proc.) studentų narkotikus vartojančius asmenis laiko labiau ligoniais nei nusikaltėliais, tačiau jie linkę pritarti teiginiui, kad už narkotikų vartojimą reikėtų taikyti baudžiamąją atsakomybę.
Įdomu, kad apklausose dalyvavę studentai tvirtino neabejojantys, jog narkotikų problema jų gyvenime yra gerokai mažesnė nei nestudijuojančio jaunimo kasdienybėje - tiek miestuose, tiek kaimuose.
Ar tikrai provincija svaigsta nuo kvaišalų?
RAIMONDA (20 m.), Vilniuje studijuojanti alytiškė:
- Ne didmiestis yra esmė ir ne draugų spaudimas - viskas priklauso tik nuo charakterio. Štai aš seniai rūkau, prie progos ir išgeriu, bet narkotikų nesu bandžiusi, nors ir daug kartų man siūlė - ir Alytuje, ir Vilniuje. Aš atsisakau, nes bijau priprasti, bijau prarasti viską, ką jau esu pasiekusi. Narkotikams sakau "ne" ir dėl to savimi labai didžiuojuosi.
KAROLIS (16 m.), Prienų rajono moksleivis:
Mūsų kaime, manau, niekas narkotikų neplatina, bet Prienuose lengviau rasčiau kur jų gauti - užtruktų kelias valandas.
LAIMA (47 m.), Kalvarijos savivaldybės kaimiškos mokyklos mokytoja:
- Esu įsitikinusi, kad narkotikų prekeiviai mūsų miestelio dar nepasiekę. Miestelyje viskas kaip ant delno: kiekvienas pasirodęs naujas automobilis išveja smalsuolius į lauką, kiekvienas nepažįstamasis ilgai traukia dėmesį ir vilioja iš paskos. Jeigu tokių prekeivių pasirodytų, gandai tuoj pasklistų - būtų kam ir mašinos numerį įsidėmėti, ir į policiją pranešti.
REGINA (36 m.), seniūnijos Lazdijų rajone darbuotoja:
- Dar neteko girdėti, kad mūsų jaunimas ieškotų narkotikų. Juos pakankamai "veža" visokie sidrai ir miksai. Tai - neva kultūringo jaunimo "dopingas", o prasčiokėliai "ima" pilstuko arba maudosi aluje. Pastarųjų apstu ir prie parduotuvių, ir gamtoje, ir lindynėse. Narkotikai tokiems - ir per brangu, ir per sunku gauti.
ROLANDAS GYLYS (31 m.), Vilkaviškio policijos pareigūnas:
- Liūdna, bet taip yra: prieš kokius 3 - 4 metus narkotikai kaimiškose vietovėse buvo retas įvykis, o dabar tokių nusikaltimų sparčiai daugėja. Plečiasi nelegalus verslas, rizikuojantiems "verslininkams" nešantis nemažą pelną - tik taip galėčiau paaiškinti šią tendenciją. Be to, narkotikai, kurių sunkiau gauti, labiau masina, žadina smalsumą. Taip pat - pats apsvaigimo procesas yra lengvesnis: tik makt - ir lauki, o alkoholį dar reikia ilgokai gerti. Manau, kad internete lengvai prieinama pažintinė informacija protingus internautus atbaido nuo narkotikų, o kvailesnius ar, sakykime, smalsesnius sudomina aprašomo poveikio pojūčiais, todėl vilioja.
2008 04 29