Mongolijos sostinėje rasta masinė kapavietė su šimtų budistų vienuolių ir civilių, nužudytų praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį per stalininius valymus, palaikais.
Anot specialios tyrimo komisijos, statybvietėje Ulan Batoro vakarinėje dalyje rastos 348 kaukolės su kulkų skylutėmis pakaušyje. Duobėje yra mažiausiai 575 aukų palaikai, nors tikrasis aukų skaičius gali būti daug didesnis ir siekti apie tūkstantį, žurnalistams ketvirtadienį pasakė ekspertai.
Istorikų tvirtinimu, ketvirtame dešimtmetyje per Mongolijos liaudies revoliucinės partijos valymus buvo sunaikinta mažiausiai 30 tūkst. intelektualų, disidentų, kilmingųjų ir vienuolių, buvo sugriauta per 700 vienuolynų ir budistų šventyklų. Plataus masto nepasitenkinimas ir neramumai, kilę dėl privačios nuosavybės nacionalizavimo ir priverstinio klajoklių gyvulių augintojų perkėlimo į kitas vietas, buvo žiauriai nuslopinti.
Mongolija 1921 metais tapo antrąja po Sovietų Sąjungos pasaulyje komunistinė valstybe.
Dabar aptiktoje masinėje kapavietėje ant 90 proc. palaikų buvo geltonos ir raudonos spalvos drabužių likučių bei religinių daiktų, kuriuos paprastai dėvėdavo ir nešiodavosi budistų vienuoliai, sako tyrėjai. Be to, kapavietėje yra daiktų, priklausiusių aukštojo ir vidutinio sluoksnio civiliams.
"Dauguma aukų buvo nušautos šūviu į pakaušį", - sakė komisijos narys budistas vienuolis Purevbatas (Purevbat), kuris kaip daugelis mongolų turi tik vieną vardą. Anot istoriko Ičinorovo (Ichinnorov), daugelio aukų tapatybės tikriausiai niekada nepavyks nustatyti, nes jos į Ulan Batorą buvo atvežtos iš kaimiškų regionų.
Didžioji dalis palaikų dabar bus kremuoti ir sudėti į budistų relikvines, kad primintų mongolams jų tamsią ir skaudžią praeitį.
Reuters-ELTA