Pernykščio kovo pradžioje buvo užpultas ir iki sąmonės netekimo sumuštas Kauno S. Nėries vidurinės mokyklos sargas Pranciškus Dėmenis, o iš jo saugotos mokymo įstaigos pagrobta kompiuterių bei jų detalių už daugiau nei 14 000 litų. Netrukus paaiškėjo, jog šį žiaurų nusikaltimą padarė keturi nepilnamečiai, tarp kurių buvo ir viena mergina. Plėšikai - buvę šios mokyklos moksleiviai.
Plėšikai su kaukėmis ir pistoletu
1987 metais gimę Tomas V. ("Aušros" gimnazijos moksleivis) ir Jaunimo bendrojo lavinimo mokykloje besimokantis Remigijus V. sugalvojo lengvu būdu pasipelnyti - iš S. Nėries vidurinės mokyklos seifo pagrobti mokytojų atlyginimams skirtus pinigus bei kompiuterius. Dalyvauti šioje operacijoje pasiūlė ir dvejais metais jaunesnei Ievai V., kuri iškart sutiko. Vėliau prie šios kompanijos prisijungė dar ir Radvilėnų vidurinės mokyklos moksleivis Mantas G.
Kovo 6-osios vakarą prie "Saulės" gimnazijos susitikusi kompanija patraukė į netoliese esantį negyvenamą vieno pažįstamo butą aptarti visas nusikaltimo smulkmenas. Ievai paskirtas gana svarbus vaidmuo - išvilioti iš mokyklos pastato jį saugantį sargą, kad vaikinai galėtų patekti vidun. Tada visi persirengė drabužius - vaikinukai įsispraudė į S. Nėries mokyklos moksleivių uniformas, Tomas su Remigijumi veidus dar užsimaskavo kaukėmis, pasiėmė lipniųjų juostų bei virvių. Mantas taip pat atėjo ne tuščiomis - jis iš pažįstamo buvo pasiskolinęs dujinį pistoletą.
Trims su vienu susidoroti nesunku
Teisiamųjų suole atsidūrę jaunuoliai pasakojo, jog prie mokyklos atėjo apie 10 valandą vakaro. Vaikinai liko nuošalyje, o Ieva ėmė belstis į duris. Pasirodžius sargui pamelavo, jog ją ką tik užpuolė ir atėmė telefoną. Mergina prašė leisti paskambinti policijai. Ievos teigimu, kuomet sargas atidarė duris, staiga prišoko vaikinai ir puolė vyriškį. Matyt, supratęs apgaulę sargas (kaip vėliau paaiškės, Pranciškus Dėmenis) bandė užtverti nusikaltėliams kelią, tačiau nepavyko. Įtariamųjų teigimu, P. Dėmenis bandė pabėgti iš pastato, tačiau Mantas su Remigijumi jį pasivijo, parvertė ant žemės ir visi trys ėmė vyriškį mušti bei spardyti. Kai sargas prarado sąmonę, nusikaltėliai jį nutempė į mokyklą ir suradę raktus iš vidaus užsirakino duris. Kai auka atsigavo, jaunieji nusikaltėliai vėl ją nokautavo smūgiais ir spyriais į galvą, paskui surišo laidais bei lipniąja juosta ir nutempę į mergaičių persirengimo kambarį paliko gulėti.
Neradus pinigų, pakako kompiuterių
Kadangi seifą rado tuščią, puolė prie kompiuterių. Tą naktį jaunuoliai iš mokyklos pavogė 7 kompiuterius, skenerį, spausdintuvą, monitorių bei kitos kompiuterinės įrangos ir detalių už 14 534 litus, o Ieva kažkodėl pasičiupo seife rastus mokytojų socialinio draudimo pažymėjimus bei įvairius mokyklos žurnalus. Plėšikų rankose tą naktį atsidūrė ir sunkiai sužaloto sargo mobiliojo ryšio telefonas, kurį nukentėjėlis kartu su SIM kortele įvertino 345 litais. Visą grobį plėšikai atsitempė į jau minėtą negyvenamą butą P. Vaičaičio gatvėje ir persirengę grįžo į savo namus. Vėl visi susirinko kitą dieną. Tik tada buvo pastebėtas maišas su Ievos "priglaustais" žurnalais ir socialinio draudimo pažymėjimais. Šiuos nereikalingus įkalčius sunaikino Remigijus - juos parsinešė į namus ir sudegino krosnyje. Jaunieji nusikaltėliai spėjo parduoti tiktai vieną monitorių, skenerį bei kompiuterį...
Sargo versija kitokia
Stipriai sumušą sargą ryte rado jo pakeisti atėjęs kolega V. Dirsė. Vos patekęs vidun pastebėjo kraujo dėmes, atrakintas raštinės bei kabinetų duris, išverstus spintelių stalčius. Tada lyg iš po žemių pasigirdo silpnas kolegos balsas, kuris sklido iš mergaičių rūbinės. Įrodyta, jog šiam nusikaltimui jaunuoliai ruošėsi sąmoningai ir iš anksto. Jų atsakomybę kiek palengvino prisipažinimas bei gailestis dėl to, ką padarė. Dar iki teismo proceso pradžios buvo atlyginta tiek mokyklai, tiek nukentėjusiam vyriškiui padaryta žala, todėl civiliniai ieškiniai nebuvo pareikšti.
Pasirodo, galima mušti be skausmo
Kauno apygardos teismui pritrūko įrodymų, jog P. Dėmenį teisiamieji kankino ar itin žiauriai mušė, nors iš tikrųjų nukentėjėliui buvo nustatytas sunkus sveikatos sutrikdymas. Esą kadangi sargas nuo gautų smūgių prarasdavo sąmonę, didelio skausmo ir kančių patirti negalėjo. Taip manė teismas, žiaurų jaunuolių elgesį įvertinęs gana švelniomis bausmėmis ir kai kuriuos kaltinimus pašalinęs (pavyzdžiui, dėl dokumentų vagystės, nes paaiškėjo, jog juos iš tiesų paėmė Ieva, o kadangi ji nusikaltimo metu dar neturėjo 16 metų, už tai negalėjo būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn). Taigi Ievai V., kuri nors ir nemušė sargo, bet nusikaltime dalyvavo, buvo paskirta metai ir 3 mėnesiai nelaisvės. Tačiau bausmė atidėta 12 mėnesių. Jos bendražygiai Mantas G., Remigijus V. ir Tomas V. taip pat neiškeliavo už grotų. Nors visiems skirta kalėti po trejus metus, tačiau bausmės vykdymas atidėtas 12 mėnesių. Visi nuteistieji įpareigoti tęsti mokslus ir naktimis būti namuose. Beje, vaikinų motinos turės atlyginti Valstybinei ligonių kasai po 1 567 litus už sunkiai sužaloto sargo gydymą. Taigi tėvų piniginės po sūnelių žygio gerokai ištuštėjo, tačiau ar tai bus pamoka jiems patiems, parodys ateitis...