Šiomis dienomis sukako lygiai 10 metų, kai Lietuvos policijos pareigūnai pradėjo dalyvauti misijose. 1996 metais į Jungtinių Tautų tarptautinių specialiųjų policijos pajėgų misiją Rytų Slavonijoje išvyko 9 policijos pareigūnai.
Patys pareigūnai pirmąsias dienas šiandien prisimena su šypsena. Jie pasakoja įvairias istorijas - kai dėl neįmanomo karščio tekdavo kirpti tarnybinių uniformų kelnes ir darytis iš jų šortus, kaip į konflikto vietą Kosove reikėdavo važiuoti vadovaujantis tik pasieniečių kompasais, nes iš miesto likusiuose griuvėsiuose gatvių pavadinimų rasti buvo neįmanoma. Pradžioje daugumai užsienio kolegų reikėjo pasakoti apie mūsų šalį, nes ji dar nebuvo žinoma, todėl pirmieji "misionieriai" buvo ir Lietuvos policijos ambasadoriais.
Per 10 metų lietuviai dalyvavo 4 tarptautinių organizacijų organizuotose krizių valdymo operacijose. Iki šiol mūsų šalis neprisidėdavo prie misijų Sudane, Kinšasoje, Dramblio Kaulo Krante, Irake dėl specifinių klimato, politinių, kultūrinių ir kitų sąlygų bei dalyvavimo tokiose misijose patirties nebuvimo. Tapusi ES ir NATO nare, Lietuva įkūrė specialiąją misiją Afganistane, artimiausiu metu turės plėsti dalyvavimo misijose galimybes ir siųsti po 1-2 pareigūnus į vieną iš Afrikos žemyne vykdomų ES misijų.
Policijos departamente sudarytame misijų rezerve yra 43 pareigūnai, turintys dalyvavimo tarptautinėse misijose patirties, bei 20 pareigūnų, dalyvavusių specialiuose pasirengimo misijoms kursuose. Apie Lietuvos policijos pareigūnų, dalyvaujančių tarptautinėse misijose, profesionalumą gerai atsiliepia misijų vadovybė, todėl misijose jiems patikimos atsakingos ir aukštos pareigos.
Šiuo metu 8 Lietuvos policijos pareigūnai dalyvauja JT taikos įvedimo misijoje Kosovo provincijoje (Serbijoje ir Juodkalnijoje), du - ES policijos misijoje Bosnijoje ir Hercegovinoje, vienas - Lietuvos specialiojoje misijoje Afganistane.
Tačiau ne visuomet darbas misijose būna sėkmingas. "Lietuvos rytas" rašo apie biržietį muitininką Vytautą Galvelį (31 m.), kuriam misija Palestinoje buvo per sunki. Šis biržietis praėjusių metų gruodį kaip Europos Sąjungos misijos narys metams išvyko dirbti stebėtoju į Gazos sektoriuje esantį Rafacho pasienio postą. Tačiau jau po kelių mėnesių muitininkas nutraukė kontraktą ir grįžo į Lietuvą. Sausio pabaigoje pasikeitus politinei situacijai šiame regione tapo ypač nesaugu. Kartą V. Galvelis tik atsitiktinai pavėlavo į autobusų stotį Tel Avive, kur sprogo palestiniečių padėta bomba. Po to įvykio dėl saugumo užsieniečiams dirbantiems misijoje buvo uždrausta išeiti iš viešbučio.
- Rafacho pasienio postas jungia Egiptą ir Palestiną, - apie darbą muitinėje "Lietuvos ryto" žurnalistams papasakojo V. Galvelis. - Palestiniečiai naudojasi kainų skirtumu šalyse ir veža įvairius maisto produktus, tabaką. Teko matyti, kaip sulaikomas didesnis, nei leistina, prekių kiekis. Vieno mano budėjimo metu įkliuvo žmogus, bandęs įsinešti kažkokią šaunamojo ginklo detalę. Man atrodė neįprastas ir kiek juokingas arabų elgesys. Pavyzdžiui, jeigu jų muitininkai nustatydavo, kad vežama per daug rūkalų ar kitokių prekių, prasidėdavo tikras spektaklis. Kaltininkas imdavo kažką audringai aiškinti, o paskui kibdavo muitininkui į atlapus. Dar kiti kontrabandininkai sugauti imdavo verkti, griūdavo ant žemės, kažką šaukdavo.