Mirštamumas nuo vėžio mažėja visoje Europoje, tačiau nevienodai sparčiai Rytų ir Vakarų Europoje, tarp kurių ryškėja vis didesnis kontrastas. Diagnozavus onkologinį susirgimą, Europoje daugiau kaip penkerius metus išgyvena 40 proc. vyrų ir 47 proc. moterų, nustatyta per naują studiją, kurios rezultatai buvo paskelbti ketvirtadienį.
Jos duomenimis, daugiausia šansų nugalėti šią sunkią ir klastingą ligą turi pacientai Austrijoje, Prancūzijoje ir Šveicarijoje, o didžiausias mirštamumas registruojamas Slovakijoje, Estijoje ir Lenkijoje.
"Mirštamumas nuo vėžio mažėja visoje Europoje, tačiau tarp Rytų ir Vakarų Europos didėja skirtumas pagal išgyvenamumą", - Danijos sostinėje Kopenhagoje pareiškė studijos autorius Michelis Kolmanas (Michel Coleman).
Jo skaičiavimais, vėžiu sergantys žmonės Rytų Europos šalyse bei Danijoje, Anglijoje, Škotijoje ir Velse išgyvena trumpiau už Europos vidurkį.JAV mažiausiai penkerius metus išgyvena 62 proc. vėžiu sergančių vyrų ir 63,5 proc. moterų.
Europoje mažiausias mirštamumas tarp lūpos vėžio pacientų, iš kurių 94 proc. gyvena ilgiau negu penkerius metus. Pagal šį rodiklį pirmauja sergantieji kasos vėžiu, iš kurių tiek išgyvena tik 4 proc.
Per Europos Sąjungos (ES) finansuotą tyrimą EUROCARE-3, kuris yra didžiausia tarptautinė vėžio ligonių išgyvenamumo studija, buvo 22 šalyse palyginta 42 vėžio rūšimis sergančių 1,8 mln. suaugusių ir 24 tūkst. vaikų mirštamumo statistika. Liga jiems turėjo būti diagnozuota 1990-1994 metais.
Iš Liuksemburgo, Graikijos, Belgijos ir Airijos atitinkamų duomenų nebuvo gauta.
Anot specialistų, didelį skirtumą tarp Rytų ir Vakarų Europos galima aiškinti nesavalaikiu piktybinių auglių diagnozavimu, nevienodomis vietos medicinos galimybėmis ir skirtingo dydžio investicijomis į sveikatos apsaugą. Vokietija, pavyzdžiui, sveikatos apsaugai skiria 10,6 proc. bendrojo vidaus produkto ir pagal tai pirmauja Europoje, o Lenkijoje šis rodiklis tesiekia 6 proc. Be to, Lenkijos išlaidos sveikatos apsaugai vienam gyventojui sudaro 420 JAV dolerių, o Šveicarijoje - 2 tūkst. 555.
Kaip dabar paskaičiuota, daugiausia šansų išgyventi ilgiau negu penkerius metus turi lūpos, sėklidžių, skydliaukės vėžio ligoniai, taip pat sergantys melanoma ir Hodžkinso liga - per pirmus penkerius metus miršta vidutiniškai tik 20 proc. ligonių. Mirštamumas padidėja iki 40 proc. sergančiųjų krūties, prostatos, pūslės, gimdos kaklelio ir gimdos vėžiu grupėje. Didžiausias mirštamumas pirmaisiais metais nustatytas tarp plaučių, kasos, smegenų, kepenų ir stemplės vėžio pacientų.
Reuters-ELTA