Akistata, BNS
Apie 400 policijos pareigūnų, kurie turi 20 metų ir didesnį tarnybos stažą, per specialią apklausą pripažino, kad per artimiausius vienerius metus ketina palikti darbą policijoje.
Didžiausia ketinančių tarnybą palikti pareigūnų dirba žemesnės pakopos policijos įstaigose ir priskiriami pirminei ir vidutinei grandžiai.
Iš visų besimokančiųjų policijos pareigūnus rengiančiose įstaigose asmenų šiemet gegužę tik 32 studentai baigia studijas ir akivaizdu, kad jų nepakaktų užpildyti trūkstamas policijos pajėgas.
Policijos departamento teigimu, šioms prognozėms pasitvirtinus, atsižvelgiant į šiuo metu jau esantį pareigūnų trūkumą, policijos veikla 2009 metais taptų komplikuota ir tai turėtų esminės įtakos policijos gebėjimui vykdyti pavestas funkcijas.
Apklaustieji kaip pagrindines priežastis sutartinai akcentuoja nepakankamą atlygį už darbą. Tačiau gilesnė analizė atskleidžia įsisenėjusias sistemos ydas - neskaidrius konkursus, iškreiptas karjeros galimybes, neskatinamą kvalifikaciją ir iniciatyvą. Darbo efektyvumas ir tarnybinis skatinimas grindžiamas pažintimis ir giminystės ryšiais.
Pareigūnai išskiria autokratinius vadovų valdymo metodus, piktnaudžiavimus tarnyba ir saviškių protegavimus, didelius darbo krūvius, vadovavimo kultūros stoką ir kitas priežastis, sąlygojančias destruktyvų psichologinį klimatą kolektyvuose.
Tuo tarpu vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila būdamas Kaune žurnalistams gyrėsi, kad jau 2 metais policijos pareigūnai nepiketuoja. "Žinote, kodėl? - sakė ministras. - Ogi todėl, kad daroma viskas, kad jie neturėtų dėl ko piketuoti. Atlyginimai pareigūnams pakelti 30 procentų, o nuo spalio 1 dienos jie bus dar didinami. Padidintos stipendijos ir besimokantiems policijos mokykloje, pradėti Viešojo saugumo kolegijos, kurioje bus ruošiami viduriniosios grandies policininkai, kurių dabar labiausiai trūksta, steigimo darbai".
Atsižvelgdamas į tyrimo rezultatus ir gana pesimistines pareigūnų nuotaikas, Policijos departamentas Vidaus reikalų ministerijai pateikė siūlymus panaikinti Valstybės tarnybos įstatymo ir Statuto nuostatas, ribojančias galimybę mokėti priedus ir priemokas, viršijančias nustatytą atitinkamą pareiginų algą.
Policijos departamentas taip pat siūlo didinti kompensavimo už vykimo į tarnybą ir atgal išmokas, priedų ir kategorijų dydį, iš dalies kompensuoti palūkanas įsigyjant būstą.
Taip pat Vidaus reikalų ministerijai pateikti siūlymai, kurie leistų policijos pareigūnams dirbti papildomą, su jų tiesioginėmis pareigomis nesusijusį darbą. Taip daroma kai kuriose užsienio valstybėse (Latvijoje, Suomijoje, Kanadoje), toks leidimas jau duotas valstybės tarnautojams, išskyrus statutinius policijos pareigūnus, ugniagesius, Vadovybės apsaugos departamento pareigūnus.
Reformuojant policijos sistemą, maždaug 1050 Lietuvos policininkų bus įteikti lapeliai, įspėjantys apie atleidimą. Didžioji dauguma be darbo neliks - jiems bus pasiūlytas darbas tame pat komisariate arba apskričių policijos komisariatuose.
. Spalio 1 dieną Lietuvos policija jau turi veikti pagal naują struktūrą.
Reforma siekiama pakeisti policijos organizacinę struktūrą - šalyje liktų tik 10 apskrityse veikiančių vyriausiųjų policijos komisariatų, kuriuose būtų sukoncentruotos administravimo funkcijos. Savivaldybių teritorijose veiktų teritorinės policijos įstaigos struktūriniai padaliniai - policijos komisariatai, o vienos ar kelių seniūnijų teritorijose - policijos nuovados. Šie padaliniai atliktų tik tiesiogines policines funkcijas ir būtų atskaitingi vietos bendruomenei.
Pakeitimai taip pat leistų sukurti ir įdiegti vidaus reikalų sistemos vadovaujančių pareigūnų rotacijos sistemą. Siūloma, kad policijos įstaigos vadovas galėtų vadovauti vienai įstaigai 5 metus, su galimybe kadenciją pratęsti dar 5 metams.