Tariamus Pentagono planus Vokietijoje dislokuotus amerikiečių dalinius perkelti į Rytų Europą Lietuvos pareigūnai vertina kaip retoriką ir abejoja, ar šie ketinimai bus įgyvendinti, rašo dienraštis "Respublika".
Sekmadienį britų laikraštis "The Observer" pranešė, jog JAV rengiasi perkelti Vokietijoje dislokuotus karius į kelias Rytų Europos šalis. Amerikiečių karinės bazės greičiausiai būtų pradėtos steigti Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Čekijoje.
Šaltinių Pentagone teigimu, šios šalys nusipelnė, kad jose būtų dislokuoti JAV kariai, mat jos tvirtai palaiko siekį nuversti Irako diktatorių Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną).
Britų laikraščio teigimu, jei Pentagonas imtųsi įgyvendinti šį planą, į Rytų Europą būtų perkeltas nemažas JAV kariuomenės desantas. Vokietijoje yra dislokuota 42 tūkst. karių. Čia taip pat laikomi 785 tankai.
Lietuvos krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius prisipažino girdėjęs apie galimą amerikiečių dalinių perdislokavimą, tačiau, jo manymu, greičiausiai bus apsiribota kalbomis.
"Manau, tai tebuvo retorika. Vokietija amerikiečių spaudos - gal ir ne be pagrindo - šiomis dienomis vadinama ne itin draugiška šalimi. Tikiuosi, JAV vadovai taip nemano ir artimiausiu metu atkurs kontaktus su Berlynu", - "Respublikai" sakė L.Linkevičius.
Ministras tikino neturintis žinių, kad amerikiečiai planuotų artimiausiu metu įsikurti Lietuvoje ar gretimose valstybėse.
"Politikoje tokių staigių judesių nebūna, nes viskas susiję ne tik su ekonominiais, bet ir poliniais dalykais", - sakė ministras.
L.Linkevičius neatmetė galimybės, kad vėliau JAV daliniai gali įsikurti Lietuvoje. "Mes patys būtume tuo suinteresuoti. Norėtumėme juos sudominti tam tikrais objektais, pavyzdžiui, Zoknių oro uostu", - sakė L.Linkevičius.
Ministro teigimu, jei Amerika pareikštų norą dalį karių perkelti į Lietuvą, tektų tartis aukščiausiu lygiu ir galutinis sprendimas priklausytų nuo aplinkybių.
L.Linkevičiaus manymu, tariamas Pentagono grasinimas perdislokuoti karius pasigirdo siekiant priminti, kad amerikiečių bazės Europoje garantuoja ne tik saugumą, bet ir ekonominę naudą.
Išvedę savo karius, amerikiečiai padarytų nemažai žalos Vokietijos ekonomikai. Iš čia veikiančių karinių bazių Vokietijos pramonė kasmet gauna milijardus eurų.
BNS