Šiandien, šių metų sausio 26 d. vyko Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato metinis ataskaitinis pasitarimas.
Viršininkas apžvelgė praėjusių metų veiklos rezultatus ir numatė tolesnes sostinės policijos darbo kryptis. Jis pažymėjo bendradarbiavimo tobulinimo, tarpinstitucinės sąveikos gerinimo svarbą. Pagrindinės praėjusių metų veiklos buvo apibrėžtos Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato 2006 - 2008 metų strateginio veiklos plano prioritetuose. Pirmasis strateginis tikslas Vilniaus m. VPK 2006 - 2008 m. strateginiame veiklos plane - "stiprinti labai sunkių ir sunkių nusikaltimų, taip pat nusikalstamų veikų, susijusių su organizuotu nusikalstamumu, bei nusikaltimų informatikai, intelektinei ir pramoninei nuosavybei užkardymą, atskleidimą ir tyrimą". Planuota ištirti 56 procentus visų Vilniuje padarytų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, tokią pačią užduotį sau iškėlė ir Vilniaus apskrities žemesnės pakopos policijos komisariatai. Tačiau tokių nusikaltimų ištirta Vilniuje - 47,4 procento, apskrityje - 53,5 procento. Vilniuje šios rūšies nusikaltimų padaugėjimą lėmė sunkių sveikatos sutrikdymų skaičius, išaugęs nuo 30 -ies 2005 -aisiais iki 46 -erių praėjusiais metais. Šių nusikalstimų ištirta virš 93 procentų.
Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ištyrimo lygį veikė tos pačios priežastys kaip ir visą ikiteisminį tyrimą - ištyrimo rodikliams didelės įtakos turėjo pareigūnų kaita ir stoka. Vilniaus mieste stinga ir prokurorų, todėl dėl didelio darbo krūvio jie nespėja peržiūrėti ikiteisminio tyrimo medžiagų ir priimti galutinio sprendimo Iš sunkių ir labai sunkių nusikaltimų būtina išskirti nužudymus - jų apskrityje sumažėjo nuo 74 iki 61, sostinėje - nuo 45 iki 39. Ištyrimo procentas yra atitinkamai - 94,6 procento ir 87,2 procento. Aptariant kitus baudžiamosios statistikos ir nusikalstamų veikų ištyrimo rodiklius pažymėtina, kad per praėjusių metų 12 mėnesių Vilniaus apskrityje užregistruotų nusikalstamų veikų skaičius yra 8,1 proc. mažesnis už praėjusių metų to paties laikotarpio statistinius duomenis, Vilniuje - 7,2 proc. mažesnis. Didžiausią įtaką nusikalstamų veikų skaičiaus mažėjimui turėjo vagysčių (5 proc.) ir plėšimų (11 proc.) skaičiaus mažėjimas. Kalbėdamas apie antrąjį strateginį tikslą Vilniaus miesto VPK 2006 - 2008 m. strateginiame veiklos plane - "gerinti policijos įvaizdį bei skatinti socialinės partnerystės kūrimąsi ir plėtojimą, įgyvendinti daugiašalių socialinių - teisinių problemų sprendimų programas, tobulinti ryšių su visuomene sistemą Vilniaus mieste" viršininkas priminė, kad tikslą numatyta laikyti pasiektu, jei parengtų ir įgyvendintų prevencinių programų skaičius padidės 25 procentais. Šiandien galime pasakyti, kad pasiektas padidėjimo procentas yra 240 procentų. Sėkmę sąlygojo išaugę įstaigos projektinės veiklos, projektų parengimo bei pagrindimo gebėjimai, didesnės finansinės valstybės galios, sėkmingai plėtojamas ir gilėjantis bendradarbiavimas su miesto savivaldybe ir ES partneriais. Sigitas Mecelica paminėjo sėkmingą Vilniaus miesto VPK tarptautinį bendradarbiavimą, pirmiausiai su kaimyninėmis valstybėmis, išskirdamas reguliarius Europos bei Baltijos regiono šalių sostinių policijos vadovų susitikimus.
Kalbėdamas apie eismo saugumą viršininkas paminėjo, kad praėjusiais metais tiek Vilniaus mieste, tiek apskrityje registruota mažiau įskaitinių autoįvykių, nei 2005 - aisiais. Pernai Vilniuje jų buvo 1194, palyginti su 1228 įvykusiais užpernai. Juose sužeista 2,7 procentais mažiau žmonių, 13,2 procento sumažėjo žmonių aukų - iš viso pernai autoįvykiuose žuvo 46 asmenys. Iki 2007 - ųjų metų pradžios keturiolikoje Vilniaus miesto gatvių įrengta 20 greičio matavimo prietaisų. Stacionariais greičio matuokliais išaiškintas trečdalis visų greičio viršijimo atvejų.
2006 m. Vilniaus m. VPK vyko nepriimtinai didelė personalo kaita - VPK padaliniuose viršijo 16 proc., o apskrities PK - buvo arti 18 proc., tuo tarpu respublikos vidurkis yra apie 10 proc. 2007 - iems metams siūlomi šie veiklos strateginiai prioritetai kurti saugią gyvenamąją aplinką Vilniaus mieste. Siekti kuo aukštesnės policijos teikiamų saugumo paslaugų kokybės ir paslaugų gavėjų pasitenkinimo. Policijos padaliniams ir pareigūnams sudaryti tinkamas, našiam darbui reikalingas sąlygas.
Visuomeninės tarybos prie Vilniaus m. VPK pirmininkas Visvaldas Račkauskas trumpai apžvelgė tarybos veiklą ir apibendrino jos sudėtį. Kalbėdamas apie policijos ir visuomenės bendradarbiavimą, V. Račkauskas vertino policijos rėmėjų indėlį gelbstint policijai, jis pabrėžė, jog itin svarbu yra ugdyti miestelėnų norą ir poreikį padėti policijai. Pirmininkas išskyrė aspektus, į kuriuos dera atkreipti dėmesį, siekiant gerinti bendardarbiavimo perspektyvas. Anot V. Račkausko, pareigūnų kvalifikacijos kėlimas, žmogiškųjų policijos darbuotojų savybių ugdymas ir gyventojų policinio aptarnavimo kokybės tobulinimas yra tie siekiai, kuriuos įgyvendinus dialogas su bendruomene taps glaudesnis. Operatyvesnis reagavimas į pagalbos prašymą, greitesnis ir kvalifikuotesnis besikreipiančiųjų į policiją aptarnavimas, gražesnė policijos darbuotojų darbo aplinka, pasak pirmininko, labiau keltų policijos įvaizdį, sudarytų palankesnes bendardarbiavimo su visuomene sąlygas. Baigdamas Visuomeninės tarybos pirmininkas padėkojo policijos pareigūnams už padarytus gerus darbus ir palinkėjo tobulėjimo profesinėje srityje bei kuo greičiau sulaukti investicijų.
Pasitarime pasisakęs Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Lančinskas taip pat padėkojo sostinės policijai už gerai atliekamas pareigas. K. Lančinskas papasakojo apie numatomus prioritetus ateinantiems keleriems metams. Generalinio komisaro pavaduotojas akcentavo policijos plėtros programos įgyvendinimo planus, naujos policijos pareigūnų motyvavimo sistemos kūrimą, informacinių technologijų diegimą, policijos veiklos kokybės tobulinimą ir orientaciją į nusikaltimų prevenciją kaip esmines ateities gaires Lietuvos policijai. K. Lančinskas ypač palankiai įvertino Vilniaus m. vyriausiojo policijos komisariato viršininko kalboje paminėtus sostinės policijoje vykstančius pokyčius, numatomus strateginius tikslus, siekį tobulėti ir keistis. Pareigūnas visus pakvietė toliau dirbti ta pačia linkme, įgyvendinti naujas idėjas praktinėje veikloje.
Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorius Valdas Klimantavičius perdavė padėką sostinės policijai nuo Vilniaus renginyje negalėjusio dalyvauti Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko. Pats V. Klimantavičius paminėjo, jog Vilniaus miesto savivaldybė ir sostinės policija vienodai supranta ateities veiklos kryptis ir tikslus, rūpinasi miestelėnų saugumu. Saugumas, anot V. Klimantavičiaus, yra pagrindinis mūsų veiklos prioritetas. Administracijos direktorius pasidžiaugė miesto savivaldybės ir policijos bendradarbiavimu, paminėjo savivaldybės pagalbą policijai kompiuterine technika, kitomis materialiomis ir organizacinėmis priemonėmis. Vilniaus miesto savivaldybės pareigūną nuliūdino pasitarimo metu išgirsti menki vidutiniai policijos pareigūnų algų dydžiai, tad, linkėdamas sėkmės sostinės policijos pareigūnams darbinėje veikloje ateinančiais metais, jis palinkėjo ir didesnių atlyginimų bei mažiau nusikaltimų.
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Irmantas Mikelionis, padėkojęs sostinėspolcijos pareigūnams už gerai atliekamą darbą, atkreipė dėmesį į žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimą ikiteisminio tyrimo metu. I. Mikelionis pastebėjo, jog pareigūnai turėtų skirti daugiau dėmesio įtariamųjų sulaikymui ir teisėtam kardomųjų priemonių skyrimo procesui, nes yra itin išaugęs neteisėtais pripažintų sulaikymų, suėmimų skaičius. Pasak pareigūno, svarbu gerinti ikiteisminio tyrimo veiksmų kokybę. Pranešėjas palinkėjo sėkmingai spręsti minėtas problemas ir toliau sėkmingai dirbti.
Vilniaus m. apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Anatolijus Koržovas teigė policijos nekritikuosiąs, nes ši atlieka dždiulį darbą žmonėms. Jis palinkėjo dirbti žmogui, o ne statistikai. Teisininką nuliūdino tai, kad metams einant policijos padėtis ne itin keičiasi, ji negerėja. Anot A. Koržovo, policijos pareigūnams, ko gero, svarbiausia sritis šiandien yra atlyginimai, kurie turėtų ženkliai kilti. Valstybė turėtų rupintis ne tik atlyginimais, bet ir kitomis pareigūnų skatinimo priemonėmis, lengvatomis. A. Koržovas pareigūnams palinkėjo likti tokiems tvirtiems, kokie jie buvo iki šiol.
Ataskaitinio metinio pasitarimo pabaigoje pasisakę policijos profesinių sąjungų atstovai Vytautas Lamauskas ir Vladas Sanda apgailestavo, kad ne visose srityse rezultatai yra teigiami. Pasak pranešėjų, Vilniaus m. vyriausiojo policijos komsariato vadovybė stokoja atsakomybės dėl priimamų sprendimų, paminėjo personalo politikos neveiksmingumą. V. Sanda teigė, jog neišplėtota socialinės partnerystės sritis, vadovybė neatsižvelgia į teisėtus profesinių sąjungų atstovų reikalavimus.
Viešųjų ryšių poskyris Birželio 23-iosios g. 10, Vilnius Tel./fax. 271 6162 El. paštas [email protected]