Nuo seno medus laikomas universaliu vaistu nuo persišaldymo. Jį rekomenduojama gerti su šiltu pienu. (valgomasis šaukštas stiklinei pieno), citrinos sultimis (pusės arba visos citrinos sultys ir 100 gramų medaus), su barkūno arbata (valgomasis šaukštas puodeliui arbatos).
Gera priemonė nuo persišaldymo - krienų ir medaus sirupas (santykiu 1:1).
Profilaktiniais tikslais ruošiamas medaus, svogūnų ir krienų (sumaišytų lygiomis dalimis) mišinys. Jis vartojamas po vieną arbatinį šaukštelį 3-5 kartus per dieną (prieš valgį).
Persišaldžius, jei gydotės medumi, 2-3 dienas turite laikytis gulimojo režimo, nes kai kurios medaus rūšys (ypač liepų) skatina prakaitavimą. Tokį medų geriau vartoti nakčiai, kad būtų efektyvesnis veikimas.
Nuo gripo pasiruoškite medaus ir česnakų košelės. Česnaką sutarkuokite, sumaišykite su medumi (santykiu 1:1) ir vartokite po valgomąjį šaukštą prieš miegą (užgerkite šiltu virintu vandeniu).
Nuo kvėpavimo takų ligų, temperatūros, įvairių intoksikacijų 3-4 kartus per dieną išgerkite nestiprios žaliosios arbatos. Į ją įdėkite arbatinį šaukštelį medaus, tiek pat aviečių, trintų su cukrumi, šlakelį konjako ir skiltelę citrinos.
Į arbatą tinka ir trintos su cukrumi šaltalankių uogos. (Sergantiesiems širdies ligomis dėl šio recepto vartojimo derėtų pasitarti su gydytoju.)
Nuo anginos. Į stiklinę karšto pieno dėkite arbatinį šaukštelį sviesto, tiek pat medaus ir trečdalį šaukštelio geriamosios sodos. Viską gerai išmaišykite ir gerkite mažais gurkšneliais ilgėliau palaikydami burnoje. (Būtina laikytis gulimojo režimo!)
Nuo viršutinių kvėpavimo takų uždegimų (laringito, faringito, sinusito, slogos) labai padeda medaus korių kramtymas. Korius reikia kramtyti po 15 minučių (1-2 kartus per dieną). Koriai padeda ir nuo lengvos formos šienligės.
Nuo kvėpavimo takų ligų padeda ir medaus inhaliacijos. Į arbatinuką įpilkite nedidelį kiekį vandens. Kai vanduo užvirs, įdėkite šaukštą medaus ir išjunkite ugnį. Ant arbatinio angos užmaukite guminę žarnelę ir atsargiai per burną įkvėpkite garų. Kai vanduo atvės, užvirkite dar kartą ir procedūrą kartokite. Inhaliacijos trukmė - 15-20 minučių.
Šios inhaliacijos tinka ir sergant trachėjitu, bronchitu, bronchine astma.
Vaikams, sergantiems dizenterija, per dieną reikėtų suvartoti 30-60 gramų medaus. Vartojant medų greičiau sunyksta dizenterijos lazdelės.
Medus efektyviai veikia ir centrinę nervų sistemą. Sergantiesiems nervų ligomis medikai pataria ryte ir vakare suvartoti po 30, o nakčiai - 40 gramų medaus.
Nėra nekenksmingesnio vaisto nuo nemigos kaip stiklinė šilto virinto vandens ir valgomasis šaukštas medaus.