Nuo gilios senovės žmonės vartojo medų, kad ilgai gyventų. Ir ne be pagrindo. Laboratoriniais tyrimais įrodyta, kad šiame produkte yra daugiau nei šimtas žmogaus organizmui vertingų komponentų. Dėl to, kad meduje daug gliukozės, fruktozės, jį lengvai ir greitai pasisavina žmogaus organizmas ir neapsunkinama kepenų veikla. Ne veltui šis produktas rekomenduojamas sportininkams prieš varžybas, kad greičiau atsistatytų išeikvota energija. Gydytojai pataria vartoti medų seniems žmonėms, ligoniams, persirgusiems sunkiomis ligomis, patyrusiems sudėtingas operacijas.
Medus ypatingai naudingas jaunam organizmui. Kai kurie krūtimi maitinami kūdikiai sunkiai virškina sacharozę, o medų įsisavina puikiai. Fruktozė, esanti meduje, geriau pasisavinama nei motinos pieno laktozė. Vaikų, vartojančių medų, geresnė virškinamojo trakto veikla, didesnis apetitas, jie greičiau vystosi ir auga. Kai kurios medaus rūšys ramina nervų sistemą, todėl vaikai, prieš miegą jo pavartoję, greičiau užmiega.
Gydytojai rekomenduoja kuo daugiau cukrų keisti medumi.
Labai naudinga medus su grietine, grietinėle, kefyru, pienu, varške. Jis tinka ir su vėsiais kompotais, kisieliais, košėmis, šviežiais pomidorais, agurkais, tarkuotomis morkomis ir kitais vaisiais bei daržovėmis.
Meduje ne tik daug lengvai pasisavinamų monosacharidų, bet ir vitaminų, fermentų, antibakterinių, hormoninių, antidiabetinių ir kitų labai svarbių organizmui medžiagų, mineralų.
Bičių medus turi teigiamą poveikį žmonėms, sergantiems širdies ligomis. Medus stiprina nusilpusius širdies raumenis, plečia venas ir gerina koronarinę kraujotaką. 1-2 mėnesius pavartojus medaus (po 50-140 gramų per parą) pagerėja bendra širdies ligomis sergančiųjų savijauta, kraujo sudėtis, padidėja hemoglobino kiekis, širdies ir kraujagyslių tonusas.
Sergantiesiems hipertonija labai tinka lygiomis dalimis sumaišytų spanguolių ir medaus mišinys. Vartoti po valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną prieš valgį.
Nuo stenokardijos tinka toks mišinys: 100 gramų alijošiaus sulčių, 300 gramų medaus, pusė kilogramo gliaudytų graikinių riešutų ir 1-2 citrinų sultys. Vartoti po valgomąjį šaukštą triskart per dieną, pusvalandis prieš valgį.
Nuo hipertonijos tinka medus su daržovių sultimis. Sumaišykite po stiklinę burokėlių, morkų ir krienų sulčių, vienos citrinos sultis ir stiklinę medaus. Vartoti du mėnesius po valgomąjį šaukštą 2-3 kartus per dieną (valanda prieš valgį). (Mišinį laikykite sandariai uždarytą šaldytuve.)
Sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis reikėtų žinoti, kad negalima vartoti medaus su karšta arbata, nes sustiprėja prakaitavimas ir apsunkinamas širdies darbas.
Sergant tuberkulioze liaudies medicina rekomenduoja medų su pienu, įvairiais riebalais (sviestu, žąsų, kiaulės taukais) ir kitais kaloringais produktais. Neretai į tokius mišinius dedama alijošiaus.
Nuo tuberkuliozės:
1. 100 gramų medaus, 100 gramų sviesto, 100 gramų kiaulės arba žąsies taukų, 15 gramų alijošiaus sulčių, 100 gramų kakavos. Viską pakaitinti (neužvirinti!) ir vartoti po valgomąjį šaukštą su stikline karšto pieno rytą ir vakare.
2. 150 gramų alijošiaus sulčių sumaišyti su 250 gramų medaus ir 350 gramų kagoro. 4-5 paras palaikyti tamsioje vėsioje (4-80 C) vietoje. Vartoti po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną (30 minučių prieš valgį).
3. 3-5 metų alijošiaus lapus 12-14 parų palaikykite 4-8 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Po to nuplaukite, susmulkinkite ir užpilkite verdančiu vandeniu (santykiu 1:3). 1-1,5 valandos palaikykite uždengę, po to gerai nusunkite. 100 gramų alijošiaus sulčių sumaišykite su puse kilogramų smulkintų graikinių riešutų ir 300 gramų medaus. Vartokite po valgomąjį šaukštą triskart per dieną, pusvalandis prieš valgį.
4. Sumaišykite 100 gramų medaus, 100 gramų žąsies (kiaulės) taukų, 100 gramų kakavos ir 15 gramų alijošiaus sulčių. Vartokite po valgomąjį šaukštą, užgerkite stikline karšto pieno.
Šie receptai tinka ne tik sergantiesiems tuberkulioze, bet ir išsekusiems ligoniams.