Šalyje kasmet gausėjant piktybinių odos ligų ir kitų rimtų sveikatos sutrikimų, sukeltų nesaikingo kaitinimosi, Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai pataria gyventojams, ypač šią kaitrią vasarą, kuo mažiau kaitintis saulėje, naudoti apsauginius kremus, vengti perkaitimo ir labai pavojingos sveikatai būklės - šilumos smūgio.
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad ypač pavojinga įkaitus saulėje maudytis šaltame vandenyje sergantiems širdies, plaučių, nervų sistemos, odos ligomis. Nepatariama kaitintis intensyviausioje saulėje nuo 12 iki 14 valandos, kai oda nudega greitai, o įdegis išlieka trumpai. Geriausias laikas saulės vonioms - nuo 16 valandos. Pusvalandį prieš važiuojant į paplūdimį rekomenduojama pasitepti apsauginiu kremu, kurį reikia pasirinkti pagal apsaugos nuo saulės faktoriaus (SPF) aktyvumą, tačiau šviesiaodžiams jis turi būti didesnis.
Specialistai primena, kad pavojinga kaitintis vandens paviršiuje dėl kur kas stipresnio atspindimų saulės spindulių poveikio. Nuo saulės apsaugojus galvą ir akis, lūpas reikia tepti lūpų pieštuku su apsauginiu filtru. Karštyje daug prakaituojama, netekama skysčių, mikroelementų ir vitaminų, todėl patariama daug gerti paprasto ar mineralinio vandens, sulčių, kitų nealkoholinių gėrimų.
Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos ugdymo skyriaus sveikatos edukologės Evelinos Norkevičienės, Lietuvoje įsivyravus karštiems orams, ypač šiuo metu poilsiaujantiems rekomenduojama vengti perkaitimo. Perkaitusį žmogų ištinka skausmingi spazmai, išblykšta ir išprakaituoja oda, šiek tiek pakyla temperatūra, jaučiamas greitas, bet silpnas pulsas. Perkaitusįjį patariama kuo greičiau atvėsinti, atkurti skysčių ir druskų pusiausvyrą, pakelti kojas, duoti gerti truputį pasūdyto vandens ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Specialistų teigimu, šilumos smūgis dažnesnis tropiniuose kraštuose, tačiau tokią karštą ir drėgną vasarą reikia daugiau pasisaugoti ir šiauresnių kraštų gyventojams, ypač sportuojantiems, dirbantiems fiziškai.
Šilumos smūgis ištinka tuomet, kai žmogus ilgai būna karštyje ir drėgmėje, o kūnas nepajėgia išgarinti šilumos. Tuomet nukentėjusiam atsiranda nerimas, svaigsta ir skauda galvą, parausta ir labai įkaista oda, dažnas ir stiprus pulsas, pakyla aukšta kūno temperatūra, greitai netenkama sąmonės.
Nukentėjusį patariama paguldyti vėsioje vietoje, nurengti ir suvynioti į šaltu vandeniu suvilgytą antklodę. Žmogaus kūną reikia vilgyti ir vėdinti iki tol, kol kūno temperatūra nukris iki 38 laipsnių Celsijaus ir atvyks greitoji pagalba.
ELTA