• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medicina

Pavojingiausia negydomos chlamidiozės komplikacija - nevaisingumas

Chlamidiozė - viena iš daugelio venerinių ligų, plintančių lytiniu keliu. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, venerinėmis ligomis kasmet suserga apie 250 milijonų vyrų ir moterų, o chlamidiozė diagnozuojama maždaug penktadaliui sunegalavusiųjų. Yra nustatyta, kad chlamidijos yra 25-35 procentų visų nevaisingų šeimų nevaisingumo priežastis. Europoje šia liga serga apie 3 milijonai gyventojų, nemažai ligonių - paaugliai.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kas iki šiol klaidingai mano, jog tai palyginti lengvas susirgimas, į kurį neverta kreipti dėmesio, gydymuisi vartoti brangiai kainuojančius antibiotikus. Kaunietis gydytojas dermatovenerologas Nauris Grušauskas įspėja, jog tai labai klaidinga nuomonė, mat negydoma chlamidiozė gali sukelti vieną sunkiausių komplikacijų moterims - nevaisingumą, o vyrams - Reiterio sindromą (kai pažeidžiami sąnariai, akių gleivinė bei šlapimo kanalas). Rečiau, tačiau ir vyrai gali likti nevaisingi.

REKLAMA

Chlamidioze, anot gydytojo Naurio Grušausko, užsikrečiama lytiškai santykiaujant su sergančiu partneriu bet kokiu būdu (taip pat ir oraliniu, analiniu). Užsikrėtęs chlamidijomis nuo atsitiktinio partnerio po lytinių santykių su sutuoktiniu (sutuoktine) neabejotinai užkrėsite ir šį. Chlamidioze serganti nėščia moteris gimdymo metu gali užkrėsti ir savo naujagimį. Nustačius, kad chlamidioze serga nėščia moteris, būtina nedelsiant pradėti gydymą, nes naujagimiui gali prasidėti chlamidinis konjunktyvitas (pūliuos ir traiškanos akytės).

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas patikino, kad buitiniu keliu (per patalynę, rankšluosčius, indus, baltinius ir kt.) šia liga užsikrėsti praktiškai neįmanoma.

Chlamidiozė - klastinga liga, mat dauguma ja užsikrėtusiųjų ilgą laiką gali nejausti jokių simptomų. Kartais ligos simptomai būna labai neryškūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma vyrų, kuriems buvo diagnozuotas minėtas infekcinis susirgimas, tvirtino nejautę nė menkiausių negalavimų, o į gydytoją kreipęsi jau dėl kilusių komplikacijų, kurių visai nesieję su lytiniu keliu plintančia liga. Negydoma infekcija vyrams sukelia šlapimo kanalo uždegimą (uretritą), o negydant uretrito infekcija išplinta į sėklides, priešinę liauką (prostatą) ir sukelia įvairias lėtines šių organų ligas.

REKLAMA

Kai kurie chlamidioze užsikrėtę vyrai gali pajausti skausmą šlapinantis, deginimą šlapimo kanale, gali pasirodyti išskyrų. Moterys taip pat turėtų atkreipti dėmesį į pakitusias ir pagausėjusias išskyras iš lytinių organų. Jas gali pradėti varginti niežulys, imama dažniau šlapintis. Kai infekcija patenka į viršutinius lytinius takus, gali pradėti skaudėti pilvo apačią, pakilti temperatūra. Ligai įsisenėjus, minėti simptomai gali išnykti, tačiau prasideda kitos bėdos: sutrinka mėnesinės, gali prasidėti mažojo dubens uždegiminės ligos. Pavojingiausia komplikacija, kaip minėta, yra nevaisingumas.

REKLAMA

Chlamidioze užsikrėtus lytiškai santykiaujant oraliniu būdu, chamidijos gali sukelti akių ir gerklės uždegimus, o analiniu būdu - išeinamosios angos uždegimą.

Chlamidiozės požymiai yra labai panašūs į gonorėjos, todėl šias ligas galima atskirti tik atlikus atitinkamus laboratorinius tyrimus. Be to, gydytojai venerologai yra pastebėję, jog lytiniu keliu plintančios ligos dažniausiai "po vieną nevaikšto", taigi diagnozavus kurią nors iš šių ligų, reikėtų atlikti tyrimus, ar nesergate ir chlamidioze. Tiek valstybinėse, tiek privačiose gydymo įstaigose šie tyrimai yra mokami, kainuoja apie 50 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei gydytojas jums diagnozavo chlamidiozę, apie tai, kuo sergate, turėtumėte įspėti savo lytinius partnerius, kuriems taip pat būtinas gydymas.

Laiku nepradėjus gydytis, organizme gali įvykti negrįžtamų pakitimų. Tuomet nepadės jokie vaistai. Gydytojas dermatovenerologas nepataria chlamidiozę bandyti išsigydyti patiems, pasikonsultavus tik su vaistininke. Visų pirma, anot gydytojo, šiai ligai gydyti skirti vaistai yra gana brangūs, o antra, efektyviausią gydymą gali skirti tik atitinkamus tyrimus atlikęs venerologas.

Kokia šios ligos profilaktika? Gydytojo dermatovenerologo Naurio Grušausko žodžiais, patikimiausias ir nieko nekainuojantis apsisaugojimo nuo bet kurios lytiniu keliu plintančios ligos būdas yra paties žmogaus moralė (gyventi tvarkingą lytinį gyvenimą, turėti pastovų, patikimą lytinį partnerį, laikytis higienos ir t. t.). Antras patarimas - naudoti apsisaugojimo priemones - prezervatyvus. Tačiau vien šiais daikčiukais šimtu procentų pasitikėti nereikėtų, mat pasitaiko, kai jie lytinio akto metu nusmunka, suplyšta, gali pasitaikyti nekokybiškų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų