• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažylis įsėdo į puodą su verdančiu vandeniu

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Sunku suvokti, kokio žioplumo reikia būti tėvams, žinantiems, koks judrus, "gyvas" jų vaikas, tačiau nepasirūpinusiems mažylio apsaugoti nuo baisios nelaimės - ką tik virusio vandens puodą nukėlė nuo krosnies, pastatė ant grindų, o aplink šmirinėjusį vaikelį palikusiems be jokios priežiūros...

REKLAMA
REKLAMA

Štai tokia baisi nelaimė prieš keletą dienų nutiko Vilkaviškio rajone, Jurgelių kaime. Vienoje šio kaimo apleistų trobų laikinai įsikūrusi (nes neturi kur dėtis) Auksės Andriušytės ir jos sugyventinio Audriaus Augulio šeima. Joje auga trys vaikeliai: vyriausiasis, ketverių metukų Almantas, - Auksės mergautinis, kiti du - pusantrų Edvinas ir tuoj pusės metukų sulauksiantis Osvaldas, - Auksės žodžiais, pagimdyti "nuo Audriaus"...

REKLAMA

- Ruošėmės kepti kugelį, - "Akistatos" žurnalistams pasakojo Auksė Andriušytė. - Audrius kūrė krosnį, o aš pastačiau ant žemės puodą... Na tas Edvinas jau toks visur lendantis nenuorama - bėgo į kambarį ir netyčia griūdamas atsisėdo į tą ką tik virusį puodą... Labiausiai apsišutino nugarą...

REKLAMA
REKLAMA

Pasak motinos, apsideginęs sūnelis per daug nerėkė - sukliko ir nurimo... O ji nieko nelaukusi nurengė rūbelius ir "apšutintas vietas" patepė aliejumi. Tada paskambino į greitąją, palydėjo nelaimingąjį iki rajono ligoninės. Čia paaiškėjo, kad vaiko būklė labai sunki (nudegę apie 35 procentai viso kūno!), todėl vietos gydytojai skubiai iškvietė kolegas iš Kauno medicinos universiteto klinikų. Mažasis nukentėjėlis reanimobiliu buvo išgabentas į Kauną, o mama pasiliko Vilkaviškyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaune Edvinas gydomas jau visą savaitę, bet tėveliai kol kas nerado laiko jį aplankyti. Be abejo, girdi, reikėsią nuvažiuoti... Tik kad niekas nenuveža... Už tris mažus vaikus kas mėnesį po 540 litų gaunanti moteris leido suprasti kelionei į Kauną neturinti atliekamų pinigų. Supratusi, kad apie šią nelaimę bus rašoma laikraštyje, Auksė Andriušytė užsiminė "geriau to nedaryti". Girdi, kai apie vaiko nepriežiūrą sužinos inspektoriai, bus blogai - žiūrėk, dar nubrauks pašalpą...

REKLAMA

Pilviškių seniūnijos darbuotojos apie vos praėjusį rudenį Jurgeliuose įsikūrusią Auksės ir Audriaus šeimą bei ją ištikusią nelaimę sakė girdinčios pirmą kartą. Šie žmonės Jurgelių kaime esą gyvena neregistruoti, taigi nuo nieko nepriklausomi, patys sau ponai. Auksė Andriušytė prasitarė, kad anksčiau su šeima buvo apsistojusi Šakių rajone, o dar prieš tai gyveno Marijampolės rajono kaime. Būtent iš Marijampolės rajono savivaldybės moteris gauna ir socialinę pašalpą.

REKLAMA

Kaimynai apie Auksę ir Audrių atsiliepė nekaip. Girdi, išgerti mėgstanti porelė mažiukus vaikus dažnai palieka vienus, užrakintus, o patys nežinia kur bastosi. Iš pradžių tai neigusi, galiausiai Auksė prisipažino, jog tokių dalykų, kai vaikus palikdavusi vienus, pasitaikę. Tiesa, moteris tvirtino, jog jie vieni būdavę neilgai - 15 minučių ar pusvalandį... Kaip žinia, didelė nelaimė gali įvykti vos per keletą sekundžių, kita vertus, ne visada nuo jos apsaugo ir šalia esantys tėvai...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot medikų, Edvino Andriušio apsiplikymo pasekmės galbūt nebūtų buvusios tokios skaudžios, jei vaikui būtų buvusi suteikta tinkama pirmoji medicinos pagalba. Apiplikytą kūnelį esą reikėjo ne aliejumi tepti, o kuo greičiau kišti į šaltą vandenį - tuomet nudegimas nesiskverbia gilyn į audinius. O dabar mažamečiui teks kęsti ne vieną sudėtingą odos persodinimo operaciją.

REKLAMA

- O ką mes žinojome, ką reikia daryti, - traukė pečiais Auksė Andriušytė ir jos sugyventinis Audrius Augulis.

Jiedu sakė nieko negirdėję apie pernai įvykusią labai panašią nelaimę gretimame Jurbarko rajone, kai į verdančio vandens katilą įgriuvo ir baisiai apsiplikė penkiametis. Po šio įvykio ir spaudoje, ir radijo bei televizijos laidose buvo daug kartų aiškinta, kokią pirmąją pagalbą suteikti nelaimingajam, kaip kvalifikuočiau tokiam ligoniui padėti.

REKLAMA

Dėl vaikų nelaimių medikai kaltina tėvus

Medicininė statistika skelbia, jog kasmet Lietuvoje apsipliko apie 1 000 vaikų. Daugiau nei trys ketvirtadaliai iš šio skaičiaus - mažyliai iki 7 metų amžiaus.

Medikų nuomone, dėl palyginti dažnai pasitaikančių nudegimų traumų yra kalti ne augantys, taigi viskuo besidomintys, viską norintys paliesti ir išbandyti mažyliai, o juos prižiūrintys tėveliai, globėjai. Šie esą turėtų įsikalti į galvą, kad pats pavojingiausias mažylių amžius yra būtent tada, kai jie pradeda vaikščioti, kai ima įdėmiau ir konkrečiau susipažinti su juos supančiu pasauliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažo vaikelio odelei (mat ji yra ypač plona ir švelni), medikų tvirtinimu, yra pavojingas net 45 laipsnių (pagal Celsijų) karštis, nekalbant jau apie karštesnį viralą. Ką tik viręs vanduo per kelias sekundes sukelia gilius nudegimus. Kuo temperatūra aukštesnė ir veikimo laikas ilgesnis, tuo nudegimas sunkesnis. Nudegus 10 ir daugiau procentų kūnelio (kūdikiui užtenka nudegti vos 5 procentus) išsivysto trauminis šokas, kuris gydomas tik ligoninėje.

REKLAMA

Anot medikų, nudegimų gydymo sėkmė tiesiogiai priklauso nuo suteiktos pirmosios pagalbos. Taigi įsidėmėkite: visų pirma reikia kuo skubiau atšaldyti nudegimo vietą - palaikyti po tekančiu šaltu vandeniu mažiausiai 15 minučių. Jei vaiko rūbai apipilti karštu skysčiu, nudegimo vietą galima šaldyti vaiko net nenurengus. Jei nelaimė nutiko ten, kur nėra vandentiekio, vaiką (nudegimo vietą) reikia panardinti į šalto vandens pripiltą indą arba ant nudegusios vietos uždėti šaltą kompresą. Mat, kaip minėta, nudegimo šaldymas sumažina tinimą ir mažina karščio poveikį odai.

REKLAMA

Po to nudegusią vietą reikia uždengti steriliu tvarsčiu, nespaudžiant apibintuoti. Tik jokiu būdu ant pažeistos, pūslėmis nuėjusios odos negalima dėti vatos - ji prilips!

Galima vaikui duoti skausmą mažinančių vaistų - geriausiai tinka paracetamolis (vaikui iki 3 metų - paracetamolio žvakutės). Ir, be abejo, kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai primena, kad jokiu būdu negalima ant nudegimo vietos dėti ledo (gali atsirasti nušalimas, kuris dar labiau pažeis odą!), netepti aliejumi (tai tik laipsniu pagilinsite nudegimą, mat susidariusi riebalų plėvelė neleis karščiui išgaruoti ir jis skverbsis į gilesnius audinių sluoksnius!), nepurkšti ant pažeistos vietos pantenolio (jis sukelia skausmą).

Anot medikų, net ir po lengvų, paviršinių nudegimų pažeistose odos vietose padaugėja pigmento, odos spalva šiek tiek skiriasi nuo aplinkui esančios. Todėl būtina stengtis, kad vaikas tos vietos daugiau nesusižeistų, nenudegtų saulėje (mat tuomet gali dar labiau padidėti tos vietos pigmentacija). Mažiausiai metus po nudegimo odą reikia tepti gydomaisiais, nuo ultravioletinių spindulių apsaugančiais kremais. Ar vaikui visam gyvenimui liks nudegimo randai, priklauso nuo nudegimo sunkumo laipsnio, nuo to, kokia buvo suteikta pirmoji pagalba ir tolesnė priežiūra. Netinkamai prižiūrint ar nudegus didesnį plotą randai gali pasilikti ir po paviršinių nudegimų. Jei randas - matomoje vietoje, jis gali būti operuojamas, tačiau reikėtų nepamiršti, jog ne visos tokios operacijos būna sėkmingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų