NASA specialistai pirmadienį (02.02) visiškai parengė robotą "Opportunity" moksliniam darbui - jis jau gali imtis Marso uolienų tyrimo, ieškoti praeityje galbūt buvusios gyvybės pėdsakų. Tuo tarpu kitas robotas "Spirit" tebetestuojamas. Sutaisius sutrikusią kompiuterinę sistemą, tikrinama, ar viskas veikia gerai.
Marsaeigis "Opportunity" jau atsiuntė į Žemę pirmąją spalvotą 360 laipsnių panoraminę Marso nuotrauką. Be to, visą saulės dieną buvo tikrinami, kalibruojami roboto rankoje įtaisyti moksliniai instrumentai.
Panoraminė mozaika, sudaryta iš 225 kadrų, atskleidė pilkšvą kraštovaizdį - lygumoje šen ten kyšojo šviesesnės uolienos, panašios į sienos griuvėsius. Kai kuriose vietose matėsi pilkų dulkių dėmės - atrodo, kad tai yra zondo oro maišų prisilietimo prie paviršiaus pėdsakai.
NASA mokslininkus labiausiai domina tos atodangos, nes jos yra senesnės už birų gruntą. Paėmus ir šių, ir anų uolienų mėginių, išanalizavus juos, tikimasi geriau suprasti geologinę vietovės raidą.
Planuojama, kad nedideliame krateryje esančio marsaeigio "Opportunity" ranka prisilies prie Marso grunto, mikroskopu padarys jo nuotraukas, iš kurių tikimasi nustatyti grunto sudėtį.
Golfo vežimėlio didumo šešiaračiai zondai "Opportunity" ir "Spirit" turi ir įrangos, kuria galima "gręžti" uolienas. Manoma, kad tyrimai padės atskleisti, ar Marso sąlygos kadaise buvo drėgnesnės.
Sausio 22 dieną Gusevo krateryje robotas "Spirit" jau buvo pasiruošęs zulinti Adirondaku vadinamą akmenį, bet jo valdymo sistema sutriko. Teko ilgai taisyti, o pirmadienį jis jau buvo visiškai atgijęs.
Misijos vadovė Jennifer Trosper (Dženifer Trosper) paaiškino, kad problemą sukėlė vadinamoji atmintukė ("flash memory"), panaši į skaitmeniniuose fotoaparatuose naudojamą atmintį nuotraukoms kaupti. Būta sutrikimų tvarkant didelius failus.
"Savaitgalį buvo labai daug padaryta, esu nepaprastai laiminga galėdama pranešti, kad "Spirit" dabar jau atlieka tokias mokslines procedūras kaip prieš 10 parų", - džiaugėsi J. Trosper, bet nerimavo, kad gali būti likę kol kas neišaiškintų "šalutinių" gedimo padarinių. Todėl antradienį ketinta iš naujo perkrauti visą atmintukę.
Šiuo metu robotui "Spirit" jau įsakyta ranka "nušluoti dulkes" nuo Adirondako paviršiaus ir mikroskopu padaryti nuotrauką. Po to alfa dalelių spektrometru apšvitinti akmenį ir dar kartą nustatyti, iš kokių elementų jis susideda.
Anksčiau jau buvo nustatyta, jog Adirondakas yra bazaltinė uoliena, kokių Žemėje esama daug, vandens buvimo tolimoje praeityje pėdsakų nerasta.
"Spirit" dar kelias dienas tyrinės Adirondaką, paskui patrauks lėkštų kalvų link. Rytinių kalvų kompleksu vadinamas darinys yra už trijų kilometrų nuo "Spirit" tūpimo vietos. Tai gerokai toliau negu planuota konstruojant marsaeigius - per tris mėnesius kiekvienas marsaeigis gali įveikti iki 600 metrų nuotolį.
Taigi "Spirit" nepasieks tų kalvų, bet privažiavus arčiau pagerės tų kalvų nuotraukų, gal ir minitermospektrometro duomenų kokybė.
“Reuters”-ELTA