NASA marsaeigiai ratais nustūmė viršutinį grunto sluoksnį, kad iš giliau būtų paimti mėginiai mineralų tyrimui.
Robotas "Spirit" trečiadienį, 45-ąją buvimo Marse dieną, nuvažiavo toli - net 23 metrus, ir pasiekė vadinamąją Lagūnos daubą. Savo ratais dulkėtame paviršiuje jis išrausė duobes. Tada robotas ištiesė pirmyn savo ranką su įranga, pasitikslino šio taško koordinates ir pasiruošė detaliems tyrimams, kuriuos ketinta atlikti ketvirtadienį, aiškino projekto vadovas Ričardas Kukas (Richard Cook).
Šiaip Pasadenos reaktyvinių variklių laboratorijos mokslininkai yra pasiryžę nuridenti robotą "Spirit" iki kito kraterio, o po to - tolimų kalvų link, nes Gusevo kraterio aplinkoje nepastebėta ženklų apie kada nors buvusį vandenį. Tačiau robotui tenka dažnokai stabtelėti, tirti uolienų sudėtį, pasakojo R. Kukas, degąs troškimu patikrinti šešiaračio aparato galimybes - pasiekti tolimąsias kalvas.
Važiuojant per Lagūnos daubą buvo išbandytas roboto "aklasis vairavimas", kai jis pats pasirinkdavo sau maršrutą. Šiuo bandymu norima išsiaiškinti, ar negalima būtų per dieną surengti du važiavimus.
Šiuo metu "Spirit" yra už 170 metrų nuo kraterio, kurį norima tirti, o iki vadinamojo Rytų kalvų komplekso yra apie 2 kilometrus.
R. Kukas mano, kad robotas "Spirit" tikrai galės dirbti ilgiau negu planuotas 90 Marso parų. Ketvirtadienį šis aparatas Marse jau "gyvena" 46 parą. Ilgainiui dėl didelių nakties ir dienos temperatūros kontrastų (nuo minus 95 iki minus 139 laipsnių Celsijaus) turėtų atsirasti problemų.
Kitoje planetos pusėje esantį kitą zondą - "Opportunity" - NASA specialistai "pažadino" Bobo Marlio (Bob Marley) atliekamu regio stiliaus himnu "Trenchtown Rock". Roboto laukia testai ir įsirausimas į Marso gruntą priekiniais ratais.
Šio zondo aplinkoje 50 centimetrų ilgio ir 9 centimetrų griovelyje matomo grunto spalvos variacijos labai sudomino mokslininkus, kurie nusprendė, kad vertėtų pažiūrėti, koks gruntas yra kitoje griovelio pusėje.
"Tikriausiai grunto įvairovė yra dar didesnė. Gruntas nevienarūšis, griovelio dugnas skiriasi nuo jo sienelių", - sakė R. Kukas.
Sausio 24 dieną "Opportunity" nutūpė nedideliame krateryje, kuris yra lygumoje "Meridiani Planum" netoli pusiaujo. Netoliese yra plotų, kuriuose spektrometru buvo nustatytas kristalinis hematitas, kuris Žemėje dažnai susidaro vandeningos aplinkos sąlygomis.
Zondas "Opportunity" ketvirtadienį tebetyrinės tą patį griovelį, taip pat nukreips vaizdo kameras į tarpvėžes, kad mokslininkai pasižiūrėtų, ko yra jose. Ketinama dar iš tolo apžiūrėti tolumoje matomą skydą, saugojusį krentantį iš orbitos per Marso atmosferą zondą nuo karščio.
Reuters-ELTA