Jei esate protinio darbo proletaras ir kasdien prie biuro kompiuterio praleidžiate po 8 valandas, tai reiškia, kad 2 mėnesius per metus neveikiate nieko kito, o tik sėdite, sėdite, sėdite. Padarinius anksčiau ar vėliau pajus kiekvienas.
Chroniški riešo ir pirštų sąnarių skausmai, maudžiantys pečiai ir nugara, greit pavargstantis kaklas, “atšipęs” regėjimas ar, pardon, hemorojus - tai tik dalis kainos, kurią mokame už tai, kad darbo vietoje plušame beveik nejudėdami. Nors gydytojai higienistai ragina nuolat daryti trumpas pertraukėles ir prasijudinti, kažkodėl neteko matyti nė vieno, kuris jų klausytų - jei tokiomis mankštelėmis nelaikytume pasibėgiojimų į tualetą ar parūkyti. Retsykiais aptarus su kitais sėdimojo darbo žiaurumus paaiškėja, kad vos ne kiekvienas turi savąjį problemos sprendimo variantą.
Viena kolegė sakėsi prieš kompiuterį klūpanti specialioje kėdėje - gal ir neblogas sprendimas, bet, ko gero, labiau tinkantis dirbantiems namie: klūpėdamas kontoroje juk be reikalo gąsdinsi lankytojus…
Kad ir kokie puikūs būtų gamintojų giriami ergonomiški biuro baldai, monitoriai, klaviatūros ar pelės, kažkodėl konkrečiu atveju jie padeda nedaug - o kartais tėra paprasčiausias akių dūmimas. Gal dėl to, kad svarbiausias dalykas dirbant kompiuteriu - nuolat keisti kūno padėtį, kitaip tariant, judėti. Lankstomi krėslų atlošai, kilnojama sėdynė, riešų nevarginanti klaviatūra šia prasme neką padės.
Tam, kad galėtum per visą darbo dieną šokti tango su savo kompiuteriu, reikia kažko labai panašaus į JAV bendrovės “HealthPostures” (http://www.plasma2system.com) sukurtą ergonominę darbo kompiuteriu priemonę “Plasma2System” (http://www.plasma2system.com/computer-workstation.cfm). Iš pažiūros gimnastikos treniruoklį primenantis daiktas yra originalaus keičiamos formos krėslo ir reguliuojamo monitoriaus bei klaviatūros stovo junginys. Unikalios konstrukcijos krėslas leidžia dirbti kompiuteriu sėdint, klūpant ar stovint arba pasirinkus bet kurią tarpinę kūno padėtį. Reguliuojamas atlošo aukštis tinkamai paskirsto nugarai tenkančią apkrovą, o reguliuojami porankiai padeda išvengti papildomo kaklo ir pečių raumenų apkrovimo. Pagal poreikį pritaikoma preciziška pamina ir specialios pagalvėlės šlaunims rūpinasi, kad nepavargtų vartotojo kojos. “Kompiuterinę” “Plasma2System” dalį sudaro reguliuojamos lentynos monitoriui, garsiakalbiams, klaviatūrai ir telefono aparatui. Monitoriaus laikiklis valdomas dviem mygtukais, jis gali būti naudojamas ir su naujausiais LCD, ir su iki 36 kg sveriančiais kineskopiniais monitoriais. Klaviatūrai skirta lentynėlė taip pat turi savo reguliavimo mechanizmą ir specialią gelio pagalvėlę riešams. Kairėje ar dešinėje lentynėlės pusėje gali būti sumontuotas atskiras keičiamos padėties padėkliukas pelei. Gamintojas pabrėžia, kad “Plasma2System” suderinama su praktiškai bet kuria darbo stotimi, o patogiai transformuojama darbo su kompiuteriu vieta užtikrina aukščiausius ergonominius reikalavimus.
Galima tikėti arba ne gamintojo svetainėje skelbiamais entuziastingais vartotojų atsiliepimais, šio “treniruoklio” dėka neva pamiršusiais nuovargį, nugaros skausmus, ilgą darbą priešais monitorių lydinčius stresus, pradėjusiais daug geriau jaustis, tapusiais kūrybingesniais ir t.t., ir t.t.
Galima kreipti arba nekreipti dėmesį į tai, kad šį daiktą 7 metus “šlifavo” amerikiečių naikintuvų F-84 sėdynes projektavusio dizainerio, kurio specializacija - ergonomiški krėslai - vadovaujama komanda. Ko tik nepasakysi, kad įtikintum potencialų pirkėją neišsigąsti prekės kainos, kuri, reikia manyti, iš tiesų įspūdinga, nes pačioje svetainėje apie ją kukliai nutylima - siūloma kreiptis tiesiai į prekybos atstovus.
Kur kas įdomiau būtų sužinoti, kokios klimatinės, demografinės, socialinės ar dar kitokios sąlygos trukdo mūsų dizaineriams ir baldų gamintojams sumeistrauti krėslą, kuriame iš tikrųjų būtų galima sukioti viską kur nori ir kaip tik nori, o į jį atsisėdęs pirkėjas asmeniškai savo sėdyne ar nugara pajustų maksimalų dėmesį.
Sau, o ne priešais įsitaisiusiam kompiuteriui. Galų gale jis - tik nenuvargintos (tikėkimės) mūsų galvos ir rankų įrankis...