Tiems, kurie nuolat pamiršta išgerti reguliariai vartojamų vaistų, vietoj atmintį stiprinančių piliulių gydytojai galėtų išrašyti receptą GSM modemui.
Išgirdęs apie Pietų Afrikoje pradėtą naudoti SMS paslaugą prisiminiau dovanų gautus vitaminus, kuriuos turėčiau gerti kiekvieną rytą, bet geriausiu atveju tai darau porą kartų per savaitę - tiesiog pamirštu. Kas kita, jei nuo paciento užmaršumo priklausytų ne tik jo savijauta, bet ir gyvybė. Pasak Keiptauno (Pietų Afrikos Respublika) gydytojo Davido Greeno, tiesiogiai susiejusio SIM korteles su medicinos paslaugomis, medikų nurodymų dėl vaistų vartojimo nesilaiko net apie 60 proc. šios šalies pacientų. Tai didelė problema - neišgerti vaistai apsunkina sergančiųjų tuberkulioze, epilepsija, diabetu, astma ir kitomis ligomis būklę, užmiršus išgerti tabletes gali ištikti priepuolis, o kartais - kilti pavojus gyvybei.
Kita vertus, vaisto perdozavimas, kai išsiblaškę pacientai vaistą vartoja dažniau, nei skirta, gali sukelti priklausomybę nuo preparato. Tokiais atvejais turėtų padėti daktaro Greeno įkurtos bendrovės “SIMpill” (http://www.on-cue.co.za) naujovė - vaistų buteliukas, kuris pats kontroliuoja, ar ligonis tiksliai laikosi gydytojo nurodymų. Kartu su mobiliojo ryšio paslaugų bendrove “Tellumat Communications” “protingų” vaistų išradėjas įdiegė pirmąją pasaulyje paslaugą, SMS žinutėmis prižiūrinčią paskirtų vaistų vartojimą. “SIMpill” - vaistams laikyti skirtas konteineris su dangtelyje esančia mikroschema, kuri kiekvieną kartą atidarius vaistų buteliuką išsiunčia SMS žinutę į paslaugos teikėjo serverį.
Kiekvienas toks buteliukas turi savo identifikacijos numerį, tad gavusi žinutę serverio duomenų bazė užregistruoja pranešimą, kad tokią ir tokią valandą pacientas X išgėrė vaistų Y. Jei vaistų nebuvo pamiršta išgerti, SMS informacija naudojama statistikai. Tačiau jei serveris “pastebi”, kad paciento X vaistų buteliukas neatsiliepė iki nurodyto laiko, jis pradeda veikti. Pirmiausia jis į X telefoną išsiunčia SMS, primenančią, kad reikia išgerti vaistų. Jei po nustatyto laiko vaistų buteliukas vis dar tebetyli, serveris išsiunčia atitinkamą pranešimą į paciento X artimųjų ar slaugytojų mobiliuosius telefonus. Jie gali paskambinti ligoniui ar vykti tiesiai pas jį. Tačiau tuo GSM priežiūra nesibaigia: “SIMpill” vaistų buteliukas nuolat stebi savo baterijos būklę ir jai pasiekus kritinę ribą “pasiskundžia” serveriui. Tokiu atveju į paciento mobilųjį telefoną atkeliauja raginimas įkrauti “SIMpill” akumuliatorių.
Bendrovė neskelbia, kiek kainuoja “SIMpill” vaistų buteliukas su GSM modemu. Žinoma tik visos paslaugos kaina - apie 300 JAV dol. per metus. Neatrodo pigu, tačiau, pasak Davido Greeno, chroniškomis ligomis sergantys ir netinkamai vaistus vartojantys žmonės greitosios medicininės pagalbos iškvietimams, papildomoms gydymo procedūroms ir vizitams pas gydytoją išleidžia dar daugiau - vidutiniškai po 1,2 tūkst. dolerių per metus.
Tiesa, “SIMpill” svetainėje nėra informuojama, ar ryšio operatorius garantuoja, kad siunčiamos ir gaunamos SMS žinutės visur ir visada laiku pasieks paslaugos serverį ir pacientą ar jo artimuosius, ir jei ne, ar bus atlyginta dėl to patiriama žala. Kita vertus, tai, kad vaistų buteliuko dangtelis buvo nuimtas, dar nereiškia, jog tabletė buvo suvartota - bet nuo to turbūt neapsaugotų ir nuolatinė slaugytojo priežiūra.
SimPill.jpg “SIMpill” konteineris pats rūpinasi, kad ligoniai tvarkingai gertų gydytojo paskirtus vaistus.
SimPill0.jpg Sėkmingo gydymo pagrindas - vaistų buteliukas su GSM modemu, paslaugos teikėjo serveris ir mobilusis telefonas.