Ką bendra turi internetas, “Lego” kubeliai, “Bluetooth” ir medžiagos skiautės? Iš jų galima pasidaryti naujos kartos rankinę, kuri išeinant iš namų pasiūlys pasiimti lietsargį, perspės, kad pamiršote įsidėti mobilųjį telefoną, nuolat saugos jūsų piniginę, o sutemus pati apšvies save iš vidaus.
Masačūsetso technologijos instituto (JAV) inžinieriai Gauris Nanda, Adrianas Cable’as ir Michaelas Bove’as suprojektavo ir pagamino sumanią rankinę, kuri gali pakeisti požiūrį į galanterijos gaminius. XXI amžiaus lagaminėliams ir rankinėms jau gėda būti nors ir dailiais, bet kvailais nešiojimui skirtais konteineriais - jos sugeba gerokai daugiau. “bYOB” pavadintas projektas (http://web.media.mit.edu/~nanda/design/design_electronics/byob/byob.html) intriguoja dar ir tuo, kad tokių rankinių sumanumas priklausys išimtinai nuo jų savininkų poreikių ir pageidavimų: “bYOB” - pavadinimo “Built Your Own Bag” santrumpa.
Nuo ko reikėtų pradėti meistrauti protingąją savo rankinę? Pirmiausia nuo susipažinimo su žaidimo taisyklėmis. Sumanios rankinės naudoja “Lego” kubelių principą: norimą objektą reikia susidėlioti iš pageidaujamų modulių, kurie tarpusavyje jungiami tik vieninteliu įmanomu būdu ir kuo paprasčiau. “bYOB” atveju tokie “Lego” kubeliai yra maždaug 10 kvadratinių centimetrų dydžio “kompiuterizuotos” medžiagos skiautės, pagamintos iš lanksčių elektroninių plokščių su mikroprocesoriais, valdikliais, “Bluetooth” bevielio ryšio mikroschemomis, šviesos ir temperatūros davikliais, mikrofonais ir šviesos diodais (LED).
Į medžiagą įaustos plokštės padengtos specialia gumine danga, tad gaminius galima valyti ir net skalbti. Priklausomai nuo funkcijų skiautės skirstomos į pirmines, aktyviąsias ir pasyviąsias. Pirminės ir aktyviosios turi mikroprocesorius, daviklius ir kitus įvairios paskirties elektroninius komponentus, o pasyviosios neatlieka jokių skaičiavimo funkcijų - tai paprasčiausi duomenų perdavimo ir maitinimo tiekimo tarpininkai. Tačiau vartotojui to nė nereikia žinoti: kiekviena skiautė turi aiškiai apibūdintą savo funkciją ir jeigu jos reikia - ji paprasčiausiai prijungiama prie kitų “lipdomos” rankinės dalių.
Pasak “bYOB” kūrėjų, dabartiniai sumanių rankinių prototipai moka tris dalykus (kiekvienam reikia specialios skiautės). Pirmasis - atskirti šviesą nuo tamsos (vidinė rankinės dalis apšviečiama LED diodais, kai natūralios ar dirbtinės šviesos nebeužtenka, kad būtų galima pamatyti, kas yra viduje). Antrasis - aptikti įvairius objektus. RFID (radijo ryšiu identifikuojamos žymos) mikroschemomis paženklinti daiktai, pavyzdžiui, piniginė, mobilusis telefonas ar raktų ryšulėlis nedideliu atstumu veikiančiu belaidžiu ryšiu “atsiliepinėja” į rankinės, kurioje jie “priregistruoti”, užklausas. Jei išeidami iš namų į ją įsidėjote minėtus daiktus, o skubėdami iš biuro į susitikimą telefoną palikote ant stalo (arba parduotuvėje pamiršote piniginę), priskirtus objektus “gananti” rankinė pastebės, kad į užklausą nebeatsakoma, ir tuojau paskelbs pavojų. Arba sintezuotu balsu “Piniginės nėra!”, arba garso signalu, arba LED šviesos mirgėjimu. Tokį pat perspėjimą šeimininkas ar šeimininkė išgirs, jei bandys išeiti iš namų be raktų ar kito rankinėje “įregistruoto” daikto. Trečioji ypatybė - bene originaliausia: naudodama skiautę su “Bluetooth” mikroschema ir antena, rankinė gali prisijungti prie interneto ir parsisiųsti vartotojo pageidaujamą informaciją - pavyzdžiui, orų prognozes. Tad jei artėja liūtis, o šeimininkas ketina išeiti iš namų (apie tokį ketinimą praneša rankenėlėje ar dirželyje įrengtas daviklis), rankinė neišleis jo į lauką be skėčio (kuris, suprantama, irgi turi RFID žymą ir automatiškai įregistruojamas rankinėje, kai meteorologai internete perspėja apie laukiamą lietų).
Nors “bYOB” projekto vykdytojus labiausiai domino rankinės (beje, pasak jų, netrukus rinkoje pasirodys pirmieji komerciniai “sumaniosios galanterijos” produktai), iš medžiagose įaustų lanksčių ir nuo drėgmės apsaugotų elektroninių plokščių bus galima siūti ir aprangos ar interjero detales. Tad būkite pasiruošę rytdienos netikėtumams: juk nežinia, ką gali riktelti žemyn traukiamas užtrauktukas, kam ir kokią žinutę pasiųsti atsegta piniginė ar išgirsti rūpestingai užtrauktos užuolaidos…