Ką gausime į vieną vietą sudėję optinę ir terminę vaizdo kameras, „Wi-Fi“ ir GSM ryšio modulius, GPS imtuvą, lazerinį taikiklį, judesio daviklius ir užkasę viską į žemę? Viską matantį, kiaurą parą dirbantį ir niekad nepavargstantį elektroninį seklį.
Griežta specializacija pasirinktoje elektroninės įrangos srityje ne tik padeda nušlifuoti gaminius iki kokybės blizgesio, bet ir kurti nestandartinius sprendimus. Kai kurie būtent tokį verslą pasirinkusios Izraelio bendrovės „Seraphim Optronika“ (http://www.seraphim.co.il) produktai neturi sau lygių visame pasaulyje.
Gal tai tik bendrovės steigėjų - į atsargą išėjusių armijos žvalgybos karininkų ir elektronikos specialistų - savigyra, o gal ir tikra tiesa: retas kuris, tiesiogiai nesusijęs su kariuomenės ir specialiųjų tarnybų žvalgybine veikla, galėtų vertinti izraeliečių pasiekimus autonominių žemėje paslėptų daviklių (Unattended Ground Sensors, UGS) srityje.
Tai kas, kad nesaugome pasienio, Ignalinos AE teritorijos, negaudome kontrabandininkų ir slapčiomis nestebime kokios amfetamino laboratorijos - vis tiek įdomu žinoti, kaip veikia naujausios tam skirtos techninės priemonės (suprantama, apie kurias skelbiama viešai).
UGS galimybes iliustruoja naujas „Seraphim Optronika“ autonominio daviklio modelis MUGI (http://www.seraphim.co.il/exmple/MugiBrochure.pdf). Tai 20 cm skersmens ir 33 cm aukščio netaisyklingo cilindro formos metalinė dėžutė, kurią pasirinktoje stebėjimo vietoje reikia įkasti į žemę (paliekant 8 cm nuo paviršiaus išsikišusį periskopą su vaizdo kamera) ir užmaskuoti.
Įrenginys atsparus nepalankioms oro sąlygoms ir gali veikti ne tik dieną, bet ir naktį. Pagrindinė jo paskirtis - automatinis aplinkos stebėjimas, žmonių atpažinimas iš visų užfiksuotų judančių objektų (suveikus judesio davikliams MUGI nustato, kas pasirodė stebimame plote - žmogus ar, tarkim, šernas) ir vaizdo perdavimas realiuoju laiku (MPEG-4 formatu) į bazinę operatoriaus stotelę.
Dieną periskopo optinė vaizdo kamera veikia iki 3000 metrų atstumu, spalvotai transliuojamą vaizdą operatorius gali „pritraukti“ naudodamas optinį priartinimą (iki 20 kartų) ar naudoti kintamą panoramos keitimo režimą. Juda tik optinė periskopo dalis, korpusas nesisukioja ir nesikraipo, tad pastebėti veikiantį MUGI sunku ar net visai neįmanoma.
Nakčia įrenginys persijungia į terminės kameros režimą - infraraudonųjų spindulių daviklis „traukia“ nuo 500 iki 1000 metrų. Ryšys su bazine stotele palaikomas naudojant arba „Wi-Fi“ (pasak gamintojo, maksimalus atstumas tiesioginio matomumo sąlygomis - 5 km), arba mobiliojo ryšio tinklą (tokiu atveju siunčiamos atskirų nuotraukų sekos).
MUGI gali būti komplektuojamas su vienkartine baterija, kurios pakanka 10 dienų, arba su papildoma išorine, užtikrinančia nenutrūkstamą kelių mėnesių darbą. Su išorine baterija MUGI sveria 10 kg, jį „instaliuoti“ - užkasti ir paslėpti - labai paprasta. Vieną ar kelis tokius periskopus valdo operatorius, kurio bazinė stotelė sumontuota lagaminėlyje - tad stacionarus stebėjimo punktas nereikalingas, operatorius gali dirbti automobilyje ar netoli pakrantės esančiame laive.
MUGI skirtas stebėti situaciją pašaliniams uždraustose teritorijose, ypač svarbiose zonose - kontrabandininkų ar teroristų pamėgtose pasienio vietose, karinių objektų ir strateginių įmonių valdose. Jis gali būti naudojamas ir rengiant specialiųjų tarnybų operacijas, pavyzdžiui, kurį laiką stebint dominantį namą ar galimą susitikimo vietą.
Kam gali praversti periskope įdiegtas GPS imtuvas, daugiau nekomentuojama. Galbūt tam, kad žemėje paslėptus daviklius būtų paprasta surasti ir surinkti. O gal ir tam, kad į periskopo objektyvą patekusį svarbų taikinį būtų galima iškart nukreipti „torpedą“ - pavyzdžiui, raketą iš malūnsparnio. Bet palikime tai specialistams…