• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kokią informaciją apie nepažįstamą žmogų praneša rankos paspaudimas? Purto energingai - valingas ir veiklus, o jei ranka glebi - ištižėlis? Niekai. Neištarus nė žodžio ir be jokių vizitinių kortelių paspaudus ranką galima sužinoti jo vardą, pavardę, el. pašto adresą, telefono numerį, išsilavinimą, profesiją, pareigas ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, jei mokate spausti ranką teisingai - taip, kaip siūlo Dubline veikiančio tarptautinio tyrimų centro “Media Lab Europe” (http://www.medialabeurope.org) tyrėjų grupė, sukūrusi “iBand” (http://www.medialabeurope.org/hc/projects/iband/) pavadinto įrenginio prototipą. Tai technologinė apyrankė, išplečianti žmonių tarpusavio ryšių galimybes per labiausiai paplitusį įžangos į tolesnį bendravimą ritualą - rankos paspaudimą. Kitaip nei senaisiais laikais, kai dešinės atkišimas nepažįstamajam buvo nepaprastai reikšmingas aktas, nuo kurio priklausė vieno ar abiejų gyvybė (tai turėjo patvirtinti, kad joje nelaikai kuokos ir neketini sutiktojo nudobti), šiandien rankos paspaudimas virto visiškai formaliu. O formalios pažintys dažniausiai nutrūksta bendravimui nė nespėjus įsibėgėti - žinoma, jei abipusių ryšių nestiprina bendri interesai.

REKLAMA

“iBand” kaip tik ir stengiasi išspausti iš formalumo viską, kas tik įmanoma. Tai technologinė apyrankė, perduodanti kitiems vartotojo aprobuotą asmeninę informaciją ir sauganti duomenis apie jo kontaktus su kitais žmonėmis. Nailono pagrindu pagamintoje medžiaginėje apyrankėje yra mikroschemų rinkinys, infraraudonųjų spindulių siųstuvas ir imtuvas, dviejų ašių judesio daviklis (akselerometras), maitinimo šaltinis ir medžiagon įaustų šviesos diodų (LED) ekranas. Jį veikiau derėtų vadinti LED matrica, galinčia iš atskirų šviečiančių diodų sudaryti vartotojo pasirinktą švieselių raštą (jis vadinamas logotipu). Apyrankės pritaikytos ir vyrų, ir moterų rankoms, dekoratyvinį jų sluoksnį galima keisti priklausomai nuo mėgstamos spalvos, dėvimo drabužio ar tiesiog nuotaikos.

REKLAMA
REKLAMA

Kad būtų galima paspausti ranką naujoviškai, abu susipažįstantys ir rankas vienas kitam tiesiantys žmonės privalo dėvėti “iBand”. Rankos paspaudimo metu fizinį “iBand” savininkų kontaktą užfiksuoja akselerometrai ir ties nykščiais apyrankėse įmontuoti infraraudonųjų spindulių davikliai. Abiejose apyrankėse užsidega žalia LED švieselė - taip pranešama apie sėkmingai užmegztą kontaktą. Tada inicijuojamas abipusis “IrDA” ryšys, abi apyrankės apsikeičia ID numeriais ir pačių vartotojų įvesta informacija - bandant prototipinius įrenginius dažniausiai būdavo siunčiamas žmogaus vardas, pavardė ir elektroninio pašto adresas. Dėl visa ko užfiksuojamas ir fizinio kontakto laikas. Be to, abi apyrankės apsikeičia savo šeimininkų pasirinktais logotipais, kurie įsižiebia “iBand” LED ekranuose. Ši operacija taip pat vyksta realiuoju laiku. Kuo daugiau rankų paspaudžiama per kokį nors renginį ar vakarėlį, tuo didesnė apyrankės sukauptų logotipų kolekcija (ji gali būti laikoma vidinėje atmintyje nurodytą laiką - pvz., 10 dienų). Ekrane tai atsispindi dar ryškesne diodų šviesa ir intensyvesne gautų raštų “animacija”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asmeninę informaciją apie save (kontaktinius duomenis, žinias apie profesinę veiklą, interesus, pomėgius ir t.t. ) “iBand” savininkas į apyrankę perkelia per kompiuterio “IrDA” jungtį. Speciali programinė įranga leidžia susikurti ir asmeninį “iBand” logotipą.

REKLAMA

Kad į renginį nereikėtų temptis kompiuterio, “Media Lab Europe” tyrėjai išbandė “iBand” informacinius terminalus, prie kurių priėję ir save identifikavę žmonės gali ekrane peržiūrėti savo apyrankės gautą informaciją. Tai pravers ne tik pamiršus žmogaus, su kuriuo buvo susipažinta renginyje, pavardę, bet ir norint apie jį sužinoti daugiau - žinoma, tiek, kiek jis pats leido.

REKLAMA

Tačiau terminalai - tik kompromisinis “iBand” naudojimo variantas. Įrenginio autoriai jau galvoja apie visaverčius apyrankių ekranus, kuriuose bus galima ne tik perskaityti tekstą, bet ir pamatyti žmogaus nuotrauką, atsiųstą spaudžiant ranką. Dar daugiau: “iBand” gali tapti fiziniais socialinių tinklų (“Friendster.com”, “Orkut.com” ir kt.) atitikmenimis. Tai reiškia, kad su kuo nors susipažinę galite iškart pamatyti turintys bendrų draugų ar “tarpininkų”: jis draugauja su X, kuris pažįsta Y, kuri savo ruožtu geriausia Z draugė ir t.t. Nesunku įsivaizduoti, kad formalus rankos paspaudimas tokios apyrankės dėka gali tapti puikia abiem pusėms įdomaus bendravimo pradžia.

Technologijos ne tik jungia, bet ir skiria: gal apyrankė jums patars laikytis nuo to žmogaus per patrankos šūvį? Ir apskritai - ką daryti, kai prieš ištiesdami ranką nusprendžiate, kad vis dėlto šiam žmogui nenorite patikėti net savo el. pašto adreso? Gal “iBand” ilgainiui supras ir slaptą judesių kalbą: pavyzdžiui, triskart švelniai spustelėjus patrauklios nepažįstamosios rankutę, apyrankė jai atskleis ir jūsų mobiliojo telefono numerį, o paspaudus ir du kartus papurčius įtartino tipelio delną jis privalės tenkintis tik į apyrankę atsiųstu jūsų vardu arba tik inicialais?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų