Irena ZUBRICKIENĖ
Marijampolės policijos pareigūnams, tiriantiems automobilių vagystes, pavyko nustatyti, kad per tris savaites į juos pagalbos kreipęsi keturi automobilių savininkai iš tikrųjų buvo tik kvailai mąstę melagiai. Bandydami išvengti atsakomybės už padarytas avarijas ir tikėdamiesi sulaukti aukoms skiriamos užuojautos, jie paprasčiausiai melavo - pranešė, kad jų mašinos neva pavogtos. Pareigūnai tokį retą reiškinį (iki šiol Marijampolėje būta tik retų pavienių atvejų) linkę laikyti atsitiktinumu, nepaaiškinamu sutapimu.
Apsaugininkas baiminosi nedarbo
Pirmasis melo "bacilą" "pasigavo" Skardupių kaimo gyventojas Ramūnas Narušis (25 m.), dirbantis apsaugininku vienoje įmonėje. Vaikinas vidurnaktį savo automobiliu "VW Golf" važiavo viena Marijampolės gatvių ir, mašiną "sumėčius", išvažiavo į kelkraštį bei trenkėsi į stulpą. Išsigandęs, kad reikia kviesti policiją, Ramūnas apgadintu automobiliu pasišalino iš įvykio vietos. Jis nuvyko pas gretimame mikrorajone gyvenančią savo draugę, prieš tai kaimyninėje to mikrorajono gatvėje palikęs savo automobilį.
Kitą dieną apsaugininkas nuėjo pasižiūrėti, kaip atrodo jo mašina po avarijos, tačiau savo "ratų" neberado. Jo galvoje šmėstelėjo mintis, kad svetimoje vietoje paliktas golfas gali būti nugabentas į mašinų saugojimo aikštelę. Vaikinas, susistabdęs pro šalį važiavusį pažįstamą, paprašė jo nuvežti į miesto pakraštyje esančią mašinų "prieglaudą". Ten apsidairęs iškart pastebėjo, kad jo golfas yra ant specialaus autovežio (dar nenukrautas). Dėmesingam ir pareigingam aikštelės sargui Ramūnas teigė, kad tai yra jo automobilis, rodė dokumentus, buvo užlipęs ant autovežio pasižiūrėti į savo mašiną iš arčiau.
Nesumodamas, kaip geriau pasielgus, Ramūnas svarstė, ką daryti. Apie tai, kad vidurnaktį jis padarė avariją, žinojo tik jo draugė. Mergina matė ir tai, kad Ramūnas labai išgyvena, yra sutrikęs. Kitiems Ramūnas užsiminė, esą jo mašina dingusi. Vienas draugas pasiūlė apie tai pranešti į vietos radiją ir laukti, kol kas nors pasiūlys pavogtą mašiną išsipirkti.
Tokią versiją po keturių parų jis pagarsino ir pareigūnams - parašė pareiškimą, pasirašė, kad yra įspėtas dėl melagingų parodymų. Tačiau pareigūnai, jau žinodami, kad Ramūno golfas, patyręs avariją, nutemptas saugoti, ir turėdami kitokių faktų, įtarė vaikiną meluojant. Apsaugininkas buvo įkurdintas areštinėje. Čia pabuvęs vaikinas (iki tol jis buvo charakterizuojamas tik teigiamai) netrukus prisipažino melavęs iš didelės baimės. Jį slėgė ir už avariją gresiančios atsakomybės našta, ir mintis, kad pažeidėjas gali būti atleistas iš darbo.
Nepasisekęs melas Ramūnui kainavo nemenkai - pirmąjį jo biografijoje teistumą, dėl kurio vaikinas labai išgyveno, ir 1 000 litų baudą. Atskira tvarka - už avariją ir jos pasekmes.
Meluoti pakurstė girtumas?
Dar didesnių nuostolių sprogęs analogiško melo burbulas pridarė marijampoliečiui Ferdinandui Vaišvilai (32 m.). Jis pareigūnus savo "nelaime" graudino praėjus dešimčiai dienų po R. Narušio atvejo.
Dėl iš namų kiemo pradingusio savo automobilio "Audi 200", įvertinto 3 000 litų, Ferdinandas kreipėsi į policiją ankstyvą rytą - dar nepradėjus brėkšti. Vyras tikino, kad jau įvykdytą vagystę pastebėjo prieš porą valandų. Pareigūnai tuoj pat "suvedė galus", kad Ferdinando automobilis tą pačią naktį buvo rastas netolimoje gatvėje. Jis buvo aplamdytas - akivaizdu, kad po patirto autoįvykio. Netoliese buvo rasta ir kita apdaužyta mašina. Likę pėdsakai leido įtarti, kad abu aplamdyti automobiliai - to paties įvykio pasekmė.
Kai jau buvo pradėta tirti automobilio vagystė ir savininkui pateikta keblių klausimų, vyras prisipažino, kad jis pareigūnams melavo. Esą baiminosi atsakomybės - juk apdaužytos dvi mašinos! Ferdinandas sąžiningai papasakojo, kad naktį, būdamas neblaivus, sugalvojo nuvažiuoti pas draugą. Netikėtai "nepaklusni" mašina atsitrenkė į malkų krūvą, o paskui - dar ir į gatvėje stovėjusį kaimyno automobilį. Išsigandęs Ferdinandas, pasinaudojęs proga, kad nėra jokių tamsią naktį įvykusios avarijos liudininkų, ryžosi meluoti. Nuvairavęs savo mašiną į kaimyninę gatvę, pats savininkas parskubėjo į namus. Jam labai rūpėjo nuslėpti vairavimo faktą, nes tuo metu vyrui jau buvo atimta teisė vairuoti.
Anksčiau neteistas ir teigiamai charakterizuotas vyras irgi skubos keliu (pagreitinto proceso tvarka) gavo teismo paskirtą "honorarą" už melą - 1 000 litų baudą. Negana to, viešosios policijos pareigūnai Ferdinandui dar paskyrė ir 4 600 litų baudą už padarytą avariją ir lengvą girtumą jos metu. Plius - dviejų automobilių remontas ir moralinės "pagirios".
Moterį išdavė ... basutės
Apgauti patyrusius pareigūnus nepavyko ir vienoje privačioje įmonėje sūrius gaminančiai Mokolų kaimo gyventojai Elenai Kutnekovai (43 m.). Skleistas melas, pranešus apie nebuvusį įvykį, teismo jau "įkainotas" irgi 1 000 litų bauda.
Elena apie savo bėdą į policiją pranešė vėloką vakarą. Ji teigė, kad prieš kelias valandas jos automobilis "Mitsubishi Lancer", kainavęs beveik pusketvirto tūkstančio litų, buvo pavogtas iš automobilių stovėjimo aukštelės, esančios prie prekybos centro. Esą moteris, pasilikusi mašiną, parduotuvėje užtruko per 40 minučių. Kai išėjusi jos neberado, pėsčiomis daugiau nei kilometrą parėjo į namus ir iš nuoskaudos išgėrė butelį alaus. Kiek nurimusi Elena surinko policijos telefono numerį...
Pareigūnai pradėjo tirti mašinos vagystę, pareiškėjai pasirašius, kad ji nemeluoja.
Kitą dieną pareigūnai sulaukė Mokolų kaimo gyventojo įpareigojančio skambučio, kad jau antra diena niekas nepasidomi kaime, nuošalioje gatvelėje, avariją patyrusiu ir paliktu aplamdytu "Mitsubishi Lancer". Nuvykę pareigūnai iškart nustatė, kad tai Elenos mašina. Išmaltas pakelės griovys ir jame aptiktos ieškoto automobilio žibintų duženos padiktavo mintį, kad avariją padarė nedėmesingas ar neįgudęs vairuotojas. Arti pritraukta vairuotojo sėdynė išdavė, kad ne stuomeningo vyro ten sėdėta. O kai pareigūnai apžiūrėjo mašinoje besimėčiusias moteriškas basutes, įtarimas, kad vairuota moters, dar labiau sustiprėjo. Juolab kad policininkams iki šio įvykio jau teko tirti kelis melagingus atvejus. Be to, atsirado liudininkas, matęs, kad avariją kaime padarė moteris.
Įtarimai pasitvirtino: per antrąją apklausą Elena prisipažino melavusi. Ji atviravo tai dariusi iš baimės, nes nedrįso vyrui pasakyti, kad neseniai jo padovanotu automobiliu, neapdairiai vairuodama sankryžoje, nuvažiavo nuo kelio ir įlėkė į griovį.
Sąžinei reikėtų baliklio?
Greičiausiai tūkstančiu litų savo santaupas po teismo verdikto bus priverstas sumažinti ir marijampolietis Armundas Venclova (20 m.). Vaikinas irgi melavo, kad jo automobilis "VW Jetta" buvo pavogtas, kai tuo tarpu (tai paaiškėjo kiek vėliau) pats ką tik buvo padaręs avariją savo mašina ir pasišalinęs iš įvykio vietos.
Vaikinas pranešė, kad 1 000 litų vertės jo mašina pradingusi rytą iš daugiabučio namo kiemo. Pareigūnai "išrišo", kad už kelių kilometrų nuo Marijampolės šia mašina padaryta avarija - apgadintas automobilis paliktas įvykio vietoje, griovyje. Policininkams šiuo atveju labai padėjo minėtos avarijos liudininku tapęs asmuo. Jis ne tik atpažino po padarytos avarijos mašiną palikusį vairuotoją, bet ir tvirtino, kad tas vairuotojas tuokart buvo neblaivus. Tiesa, įrodyti, kad Armundas Venclova vairavo būdamas išgėręs, kai praėjo nemažai laiko, nelengva - nebent pats vyras nuoširdžiai prisipažintų.
- Tačiau baliklio žmogaus sąžinei švarinti juk nėra, tad kol kas užtenka ir to, kad Armundas prisipažino melavęs dėl neva pavogto automobilio, - šmaikštaudami kalbėjo įvykį tyrę policininkai. - Tai netrukus bus įvertinta teisme. O Viešosios policijos pareigūnai atseikės nedrausmingam vairuotojui dar ir baudą, kad jis pasišalino iš įvykio vietos. Šio marijampoliečio spėjamas girtumas - dabar tik jo sąžinės reikalas. O kai sąžinė nešvari, dažniausiai netoli tenuvažiuojama...
Visus šiuos keturis melagius operatyviai išaiškinę pareigūnai atkreipė dėmesį, kad tik vienas iš jų - A. Venclova - anksčiau jau teistas. Kiti trys pačių paskelbtu melu tik "įvažiavo į nuodėmingąjį nusikaltėlių pasaulį". Turbūt ne vienam iš jų ši juoda patirtis, ko gero, laikyta tik nebaustinu nuotykiu, bus rimta pamoka visam gyvenimui. To tikisi ir linki "nesuvedžioti" pareigūnai, o Baudžiamasis kodeksas dar primena: už melagingą pranešimą baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Sandros KUČINSKIENĖS nuotr.:
- Šios įspūdingu vaizdu pasibaigusios avarijos kaltininkas net nesvarstė, ar ne geriau būtų sprukti iš įvykio vietos ir toliau per gyvenimą "važiuoti" skleidžiamu melu
2005 11 14