Maltoje šeštadienį vykusiame referendume šalies gyventojai pritarė šio nedidelio Viduržemio jūros salyno narystei Europos Sąjungoje (ES), sekmadienį pranešė valstybinė televizija, remdamasi pirminiais rezultatais.
Nors oficialūs euroreferendumo rezultatai bus paskelbti sekmadienį vakare, televizija pranešė, kad už šalies narystę ES pasisakė 52,7 proc. maltiečių, jai nepritarė 44,7 proc. balsavusiųjų.
Proeuropietiškai Nacionalistų partijai priklausantis vicepremjeras Lawrence'as Gonzi (Lorensas Gonzis) tik pasirodžius šioms prognozėms paskelbė apie savo šalininkų pergalę. "Tai puikus rezultatas Maltai. Rytoj atsibusiu būdamas ES nariu", - teigė jis žurnalistams.
Pareigūnų teigimu, šeštadienį vykusiame euroreferendume dalyvavo 91 proc. rinkėjų, kurie pirmieji iš maždaug 50 mln. žmonių dešimtyje šalių kandidačių, siekiančių 2004-ųjų gegužę tapti ES narėmis, turėjo galimybę pareikšti savo nuomone šalies ateities klausimu.
Balsų skaičiavimas 579 apygardose vis dar vyksta, todėl oficialūs rezultatai bus paskelbti tik sekmadienį vakare, pranešė Maltos Informacijos ministerija.
Šeštadienio referendumas nėra teisiškai įpareigojantis, jį turės patvirtinti visuotiniai rinkimai, kurie galbūt bus surengti balandį.
Malta laikoma viena skeptiškiausių valstybių tarp 10 šalių kandidačių, siekiančių prisijungti prie ES 2004 metų gegužės 1 dieną. Buvo baiminamasi, kad jei Malta nepritartų narystei ES, galėtų kilti grandininė reakcija ir kitose kandidatėse.
Malta jau 1990 metais pasiprašė priimama į ES, tačiau 1996 metais Darbo partijos vyriausybė įšaldė šį prašymą. Stojimo procesas vėl pajudėjo, kai 1998 metų rugsėjo mėnesį į valdžią sugrįžo Nacionalistų partija.
Po Maltos referendumą kovo 23 dieną surengs Slovėnija, o balandžio 12 dieną - Vengrija. Tikimasi, jog abi šios šalys pritars narystei Sąjungoje. Gegužės mėnesį balsavimas vyks Slovakijoje ir Lietuvoje, birželio mėnesį - Lenkijoje ir Čekijoje, o Estija ir Latvija referendumus rengs rugsėjo mėnesį.
Dešimtoji kandidatė Kipras neketina rengti referendumo dėl narystės ES. Tačiau jei nesutariančioms padalytos salos graikų ir turkų bendruomenėms pavyks susitarti dėl JT taikos pasiūlymo, jos galės tuo pat metu balsuoti tiek dėl salos suvienijimo, tiek dėl narystės ES.
Po referendumų, kad šalys kandidatės galėtų prisijungti, narystės sutartį dar turi ratifikuoti 15 dabartinių ES šalių parlamentai.
AFP-BNS