• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lydi bloga nuotaika?

Dažnai girdime sakant: "Aš blogos nuotaikos". Ką tai reiškia? Iš tikrųjų tai atsiprašymas. Tai lyg išankstinis savo nenumatytų veiksmų, poelgių, silpnumo momentu priimtų sprendimų pateisinimas. Bloga nuotaika reikalauja pasiaiškinimo. Ja pateisinami neapgalvoti žodžiai, veiksmai ir poelgiai, dažnai padarytos kvailystės, silpnumo akimirką priimti sprendimai.

REKLAMA
REKLAMA

"Kodėl nekalbi?", "Kodėl neatėjai?", "Ko toks surūgęs?" ir t.t. Bloga nuotaika - skydas, kuris mums leidžia užsidaryti savo kiaute, kai nenorime bendrauti. Dažnai tai vienintelis būdas pasiekti šį tikslą nepasirodant įžūliam ar pasipūtusiam. Su prasta nuotaika siejasi nedidelė problemėlė: labai lengva prarasti gerą nuotaiką, tačiau kur kas sunkiau ją atgauti... Čia kartais prireikia neeilinių pastangų.

REKLAMA

Yra kita blogos nuotaikos pusė. Kiekvieno žmogaus troškimai ir poreikiai skirtingi. Kai kuris nors iš mūsų poreikių nepatenkintas, mus apima bloga nuotaika. Tokiu atveju labai svarbu suvokti savo problemą, tiksliai išsiaiškinti, kas ne taip, ir pabandyti rasti išeitį, ją išspręsti. Žinoma, ne visada galima poreikį patenkinti, bet dažnai jau pats problemos supratimas padeda ją išspręsti.

REKLAMA
REKLAMA

Yra ir kiti vaistai nuo blogos nuotaikos. Tereikia būti aktyviam, sportuoti (ypač patartina paplaukioti), paskaityti gerą knygą (suprantama, vengti slogių romanų), apeiti parduotuves, skaniai pavalgyti, pasiklausyti mėgstamos muzikos, su kuo nors pasikalbėti, pasijuokti, pasistengti šypsotis (kad ir nenoromis), paskambinti žmogui, kuris tave visada pralinksmina, iškrėsti kokį pokštą, padaryti tai, ko iki tol nedarei, apsidairyti ir rasti ką nors džiugaus ir t.t. Tai paprasti, tačiau veiksmingi užsiėmimai. Jeigu problema atkakliai persekioja, galima nueiti pas psichiatrą, tačiau daugiausia tai tik pinigų švaistymas. Bilietas į baseiną kainuoja tikrai pigiau...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Migas ir maistas

Bloga nuotaika kartais siejasi su nervingumu. Nervingiems žmonėms patariama gerti arbatą, paruoštą iš pipirmėtės, melisos, valerijono ir gvazdikėlių šaknų (viską imti lygiomis dalimis). Užvirinti šaukštą šio mišinio stiklinėje vandens ir gerti po puodelį susinervinus. Svarbu gerai išsimiegoti. Yra toks receptas ramiam miegui. Tereikia išvirti acte pelyną, pamirkyti jame drobės gabalą ir prieš einant miegoti uždėti ant kaktos. Tikrai padės!

REKLAMA

Kasdien valgant riešutus, razinas, sūrį, tonizuojama centrinė nervų sistema, pašalinamas nuovargis, galvos skausmai, sustiprinamas širdies raumuo (tinka sergant ir kepenų ligomis). 10 g razinų, 50 g sūrio, 30 g graikiškų riešutų - kasdieninis kiekvieno žmogaus racionas.

Labai svarbią įtaką žmogui ir jo nuotaikai turi amino rūgštis - triptofanas. Organizmas jo negamina, todėl turime gauti su maistu. Iš triptofano organizmas gamina serotoniną ir melatoniną. Sumažėjus organizme serotonino kiekiui, žmogus suserga depresija. Mokslininkai įrodė, kad serotoninas atlieka pagrindinį vaidmenį reguliuojant baimę, agresyvumą, nuotaikų kaitą. Dar nustatyta, kad sumažėjus serotonino kiekiui didėja apetitas, poreikis saldumynams, paūmėja migrenos skausmai. Melatoninas - vienas stipriausių antioksidantų. Jis gerina miego kokybę, stimuliuoja imuninę sistemą.

REKLAMA

Tikriausiai visi žino, kad bananai - geros nuotaikos vaisiai, nes juose daug serotonino. Jie padeda ir nuo streso (tai nulemia juose esantis katecholaminas). Ananasai taip pat priklauso "laimės produktams", nes juose yra serotonino, vitamino C, kuris suteikia žvalumo.

O aitrioji paprika kuo aštresnė - tuo daugiau geros nuotaikos! Joje esantis kapsaicinas (aitri medžiaga) degina liežuvį, tad organizmas skuba išskirti kuo daugiau endorfinų (hormonų, darančių mus laimingais), kad sumažėtų tariamas skausmas. Suprantama, nereikia piktnaudžiauti labai aštriais prieskoniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Avižiniai dribsniai aprūpina nervus energija ir suteikia džiaugsmo. Avižiniai dribsniai palaiko pastovų cukraus kiekį kraujyje, tad neleidžia nuotaikai svyruoti. Ženkliai pakelia nuotaiką keli anakardžių riešutėliai.

Šokoladas tiesiog paguodžia, o karšta kakava daro dar stipresnį efektą. Tačiau šokoladu nereikia piktnaudžiauti, nes persivalgius gali kamuoti košmariški sapnai. Esant blogos nuotaikos, pusryčiams labai tinka kepti bananai, apipilti karštu šokoladu.

REKLAMA

Nepatikėsite, tačiau bulvės - puikus maistas praradus nuotaiką ir darbingumą. Tai jose esantis krakmolas sukuria mums trūkstamą energiją. Sūris taip pat pakelia nuotaiką. Geriausiai kuo ilgiau brandintas (jam bręstant susidaro fenilaninai).

REKLAMA

Kavos pupelėse esantis kofeinas skatina serotonino išsiskyrimą, todėl neblogai dieną pradėti kava. Vėlgi svarbu nepadauginti, nes tada tapsime nervingi.

Meduje esantys angliavandeniai padeda atgauti pusiausvyrą, atsipalaiduoti. Geriausiai grynas medus. Jis padeda ir nuo nemigos, stiprina širdies raumenį, padeda sutrikus virškinimui, nuo kosulio, jaunina, gražina. Jis mažina kraujospūdį bei plečia kraujagysles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Blogos nuotaikos kankinami žmonės turėtų vengti saldiklių, dešrų (dėl konservavimo medžiagos nitrato), fasuotos duonos, nes į kai kurias dedama konservuojančių medžiagų (E 282, kuris sukelia blogą nuotaiką ir nemigą), kolos (joje būna daug fosfatų, kurie sustiprina streso poveikį), vaisinių guminukų - dėl dažomosios medžiagos tartracino (E 102), nuo kurio tampame dirglesni.

REKLAMA

Kvapai ir spalvos

Ne tik atitinkamas maistas, bet ir netradicinės medicinos būdai taikomi nuotaikai pagerinti. Įrodyta, kad kvapai ir spalvos taip pat veikia žmogaus nuotaiką. Tyrimais nustatyta, kad aromaterapija padeda atsipalaiduoti, nes kvapai mus veikia fiziškai ir emociškai. Tai smilkalai, aromatinės vonios, masažai su eteriniais aliejais.

REKLAMA

Atsiradus apatijai, pervargus, esant blogai nuotaikai, nervinei įtampai, negalint susikoncentruoti, tinka šalavijo, melisos, kadagio, ramunėlių ir levandos aromatas. Jei bloga nuotaika nuo kankinamų pagirių - citrinos, mėtos ir eukalipto aromatas. Organizmo atsparumą sunkumams ir nuovargiui teigiamai veikia gvazdikėlių, bergamotės, mairūno, pušies ir citrinos eterinių aliejų mišinys. Eukaliptas gerina protinį aktyvumą, mąstymą, o šalavijas didina protinį ir fizinį darbingumą, aktyvuodamas smegenų veiklą. Rozmarinas padeda susikaupti. Protinio pervargimo atveju padeda verbenos, gvazdikėlių, imbiero ir koriandros aromatai. O štai levandos kvapas darbingumą didina 20 %, jazmino - 30%, citrinos, melisos, snapučio - 54 %. Šių augalų kvapai pagerina susikaupimą, stimuliuoja loginį mąstymą. Mėta pagerina nuotaiką ir naudinga emocinio šoko metu.

REKLAMA
REKLAMA

Citrusiniai aromatai pakelia nuotaiką. Pavasarinį tingumą mažina pankolio, snapučio, greipfruto, citrinos, mandarino, apelsino kvapai. Kadagys tonizuoja nervų sistemą. Muskato, pipirmėtės, šlamučio, koriandro, rozmarino, verbenos, baziliko, citrinos kvapai veikia stimuliuojančiai. Nuotaikai pagerinti labai tinka apelsino ir "ylang ylang" aliejų mišinys.

Spalvos taip pat padeda pagerinti savijautą ir bendrą nuotaiką. Tiesiog reikia pasirinkti drabužio spalvą. Psichologijos daktaras V.Breneris iš Miuncheno universiteto tvirtina, kad darbingumui ir nuotaikai pagerinti tinka raudonos spalvos drabužiai ar kitos aprangos detalės (svarbu nepamiršti, kad per didelis raudonos spalvos kiekis veikia dirginančiai). Jei esate nuvargę ir greitai susierzinate dėl menkniekių, vilkėkite geltonus drabužius. Energiją, gyvenimo jėgą ir optimizmą simbolizuojan oranžinė spalva. Ji kuria gerą nuotaiką, turi įtakos žmogaus organizmo veiklai - gali pagreitinti širdies darbo ritmą, padidinti kraujospūdį, pagreitinti kraujotaką. Ši spalva turi ir psichologinių galių. Ji padeda atsikratyti depresijos, leidžia nuveikti sunkius darbus. Jei jaučiatės pavargę, apatiški, esate prastos nuotaikos, susiraskite oranžinių pagalvėlių, apdangalų, užklijuokite ant kompiuterio monitoriaus ir šaldytuvo ką nors oranžinio. Virtuvėje tebūna vaza su apelsinais ar mandarinais.

REKLAMA

Visų geriausia - vengti blogos nuotaikos. Būkite kuo daugiau užsiėmę, nedykinėkite. Gyvenkite taip, kad visą laiką turėtumėte ką veikti. Tai nėra sunku. Tereikia turėti valios ir ryžto. Juk nuobodulys ir neveiklumas veda į depresiją. Kai atsikratysite blogos nuotaikos, gyvenimas taps paprastas ir nesunkus. Nekils konfliktų, sėkmės garantas padidės

*

Nuotaikų nesuderinamumas

Kas tai? Tikriausiai pažįstate žmonių, kurie veikia taip atstumiančiai, kad tiesiog nesinori būti tame pačiame kambaryje. Tai nutaikų nesuderinamumas. Tokiu atveju geriausia vengti kontakto su tokiu žmogumi, nes bet kuriuo momentu gali kilti daugiau negu žodinis konfliktas.

Deja, kartais tiesiog neįmanoma išvengti tokio asmens. Jis yra jūsų bendradarbis, mokytojas, vadovas ar aukštosios mokyklos dėstytojas. Tokiu atveju, norint išvengti ar sušvelninti nesusipratimą, reikia imtis kitokio sprendimo. Pavyzdžiui, pabandyti tame asmenyje rasti kuo daugiau teigiamų savybių ir stengtis būtent tik jas matyti. Žinoma, šį metodą sunkoka pritaikyti, jeigu tas asmuo mažai teturi teigiamų bruožų... Tada jūs galite ieškoti abiems bendrų savybių ir savo pokalbius koncentruoti būtent apie abiems rūpimus dalykus. Taip jūs pamažu įprasite toleruoti savo "priešininką".

REKLAMA

Niekada nereikia savęs įtikinėti, kad nėra išeities, nes tokiu atveju viskas pakryps tik į bloga: tai silpnumas, valios stoka. Nuotaikos nesiderinamumas pereis į paprastą neapykantą, kuri iš tikrųjų tam neturės jokios priežasties, jokio pagrindo. Tai panašiai kaip alergija: jūs nežinote, kodėl jūsų organizmas būtent taip reaguoja... Pavyzdžiui, daugelis alergiški katėms, tačiau tai nereiškia, kad jie jų nekenčia! Taigi į nesuderinamumą reikėtų žiūrėti paprasčiausiai kaip į alergiją.

Nuotaikų nesuderinamumas, prieštaringumas labai neparankus, varžantis, nes jis veda prie konfliktų, galinčių turėti pasekmes jūsų socialiniam statusui. Taigi labai svarbu kovoti su nuotaikų, požiūrio nesuderinamumu. Visa bėda, kad tam tėra nedaug efektyvių būdų... Tačiau verta pabandyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų