Prancūzų revoliucija į viešąją politiką kelią atvėrė buržuazijai ir intelektualų elitui, kurie iki tol, nors skaičiumi ir minčių kokybe daug pranašesni, neturėjo viešiesiems sprendimams jokios esminės įtakos. Interneto atsiradimas ir viešosios diskusijos pokyčiai lems dar drastiškesnę viešosios diskusijos lauko plėtrą. Deja, aktyvesnio pilietinio gyvenimo privalumus mažins nuvertėjanti diskusijos kokybė ir popkultūros propaguojamų idealų įsitvirtinimas.
Pastaruoju metu tiek internete, tiek ir kitose visuomenės informavimo priemonėse vis dažniau pradedama diskutuoti apie visuomeninį reiškinį, kai sparčiai plinta interaktyvios žiniasklaidos populiarumas. Bene pagrindinis šio populiarumo požymis - visuomenės informavimo priemonių internete skaitomumas ir itin dažnas naudojimasis komentarų bei diskusijų galimybėmis.
Kuo pasižymi interneto komentatoriai? Pirma, absoliuti dauguma komentatorių - anonimai. Kitaip tariant, skaitytojai naudojasi pagrindiniu interneto ypatumu - galimybe pasiekti bet kurį turinį išliekant nepastebėtam ir neprisistatant. Antra, interneto komentatoriai visiškai nevaržo savęs vidinėmis taisyklėmis - komentarų turinys, forma gali ir dažnai sąmoningai būna nieko nesusiję su etika ir/ar morale. Trečia, keista, tačiau būtent interneto komentatoriai įprasmina absoliučią saviraiškos laisvę.
Šie trys interneto komentatorių požymiai leidžia daryti prielaidą, kad internete savo nuomonę pateikia viešoje diskusijoje ją ginti bijantys asmenys. Manytina, ši vidinė nuomonė yra priešinga jų viešai deklaruojamoms vertybėms. Taigi internetas suteikia priemonę ir įrankį tiems, kurie dėl vyraujančios visuomenės santvarkos turi slėpti savo nuomonę arba ją atitinkamai koreguoti. Praktikoje tai reiškia, kad ta visuomenės dalis, kuri anksčiau sėdėdama prieš televizorių, skaitydama bulvarinio pobūdžio spaudą ar klausydamasi rusiškų melodijų visas emocijas reikšdavo tik sau ar bent tik tarp artimiausių žmonių, nuo šiol turi puikų komunikacinį įrankį savo poziciją išdėstyti viešai ir daryti įtaką viešiesiems sprendimams. Džiugu, kad kartu tai įrankis ir įvairiems minties disidentams, kuriems valstybinė santvarka ir politika draudžia deklaruoti kitokias nei viešai valstybės priimtosios vertybės.
Ką tai reiškia Lietuvai, o ir visai žinių visuomenei? Viena vertus, interneto komentarai - neabejotinas privalumas, nes viešoje diskusijoje, - nors ir ne pačia tinkamiausia forma, - dalyvauja daug daugiau žmonių. Tačiau tai - reta gera naujiena. Tikėtina, kad skaičiumi neabejotinai didesnė naujoji auditorija nuleis kokybės kartelę, todėl viešoji diskusija suprastės ir taps mažiau produktyvi. Kartu tai reiškia vis didesnę popkultūros įtaką politiniams sprendimams. Šio reiškinio pirmieji požymiai akivaizdūs ir labai veiksmingi - pakaktų paminėti neatsitiktinį sutapimą, kai prieš porą metų juokus svaidęs "Dviračio žynių" personažas jau tris mėnesius sėkmingai skirsto ES struktūrinių fondų paramos lėšas.
Belieka pažymėti, kad bulvarinės žiniasklaidos sėkmė remiasi ne grožio idealais, o tiesiog žemų visuomenės poreikių tenkinimu, pasiūlant atitinkamas priemones. Optimizmo teikia tai, kad gresianti elito kaktomuša su didžiąja visuomenės dalimi ir jos realybe leis visiems nusimesti cinizmo kaukes bei bandyti iš esmės spręsti pamatines Vakarų demokratijos tradicijos problemas. Kol kas nesame atsakę, ką galim priešpriešinti masinei popkultūrai. Būtent internete įsitvirtinantys liumpenai privers tų atsakymų paieškoti.