• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aplinkos ministerijos Jūrinių tyrimų centro ir Aplinkos apsaugos agentūros laboratorijose pradėtas mėginių, paimtų Lietuvos ekonominės zonos vakarinėje dalyje, 70 jūrmylių nuo Lietuvos krantų esančiame paskandintos cheminės ginkluotės kapinyno rajone, tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA

Šioje vietoje, į pietryčius nuo Gotlando salos, po Antrojo pasaulinio karo SSRS karinės pajėgos už borto iš baržų išmėtė apie 2000 t bendro svorio (1000 t aktyvios medžiagos) trofėjinio cheminio ginklo, kuris buvo sukauptas Vokietijoje.

REKLAMA

Nuolat didėjantis paskandintos cheminės ginkluotės išsiveržimo į aplinką pavojus kelia nerimą visų Baltijos šalių gyventojams. Ligi šiol sukaupta per mažai duomenų, kad būtų galima prognozuoti cheminių medžiagų elgseną. Jūrinių tyrimų centras yra pradėjęs vykdyti Aplinkos ministerijos patvirtintą palaidoto cheminio ginklo galimo poveikio aplinkai tyrimų programą.

REKLAMA
REKLAMA

Į šį Baltijos jūros rajoną birželio 26-28 d. mokslinių tyrimų laivu "Vėjas" buvo surengta kompleksinė ekspedicija. Joje taip pat dalyvavo Geologijos ir geografijos instituto bei Lietuvos kariuomenės Vakarų karinės apygardos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspedicijos metu buvo paimti grunto mėginiai užterštumui ipritu nustatyti. Juose, eksprestyrimų duomenimis, šios cheminės medžiagos neaptikta. Taip pat buvo atlikti sedimentaciniai, hidrologiniai, hidrocheminiai, hidroakustiniai ir kitokie tyrimai.

REKLAMA

Šį mėnesį bus tiriamos ir prie ginkluotės kapinyno esančiuose vandenyse sugautos žuvys. Specialistai nustatys, ar paskandintosios cheminės medžiagos nepadarė žalos gyvūnijai.

Pasak Jūrinių tyrimų centro direktoriaus Algirdo Stankevičiaus, visi tyrimai ir ataskaitos parengimas užtruks iki metų. Tariamasi, kad arsenalo nustatymą atliktų Jungtinių Tautų tarptautinės energetikos agentūros Jūros aplinkos laboratorija Maroke. Planuojama parengti toksinių medžiagų sklidimo matematinį modelį.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų