• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai kenčia nuo nelegalių tarpininkų

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė Jungtinės Karalystės Vyriausybės kvietimu lankėsi šioje šalyje, susitiko su Jungtinės Karalystės Ministrų kabineto nariais. Ji surengė ir du susitikimus su Jungtinėje Karalystėje gyvenančiais lietuviais.

REKLAMA
REKLAMA

- Viena iš didžiausių problemų - mūsų piliečių nepasirengimas dirbti ir gyventi Anglijoje. Jokių teisinių ar panašių kliūčių nėra ir jei žmogus atvyksta pasiruošęs, žinodamas, kur įsidarbins, gyvens, jokių nesklandumų nekyla - diplomai ir kvalifikacija pripažįstama, mūsų žmonėms suteikiamos visos garantijos, kaip ir bet kuriam Europos Sąjungos piliečiui. Tačiau dalis lietuvių atvyksta pasitikėdami nelegaliais tarpininkais arba išvis neįsivaizduodami, kur dirbs, kur gyvens, nemokėdami kalbos. Tokie žmonės atsiduria gatvėje arba dirba patį juodžiausią darbą, yra diskriminuojami," - pasakoja Vilija Blinkevičiūtė. Tokie žmonės kreipiasi į ambasadą ir prašo padėti grįžti namo, apmokėti kelionę, tačiau ambasada tokioms paslaugoms teikti neturi finansinių galimybių.

REKLAMA

Jos teigimu, konkurencija Jungtinės Karalystės darbo rinkoje pastaruoju metu yra paaštrėjusi, ypač Londone, visose srityse reikalinga atitinkama patirtis, kalbos žinios. Darbo paieška gali trukti labai ilgai ir neturintys pragyvenimui lėšų žmonės susiduria su didelėmis problemomis. Todėl kiekvienas išvykstantysis turi realiai vertinti savo galimybes, žinoti, ką jis darys nuvykęs į svetimą šalį.

REKLAMA
REKLAMA

- Nudega visi, kurie pasikliauna nelegaliais tarpininkais, jų pažadais, licencijų neturinčiomis agentūromis, patiki joms savo dokumentus, pasirašo sutartis nesidomėję, kas jose rašoma, todėl visada reikia naudotis tik legalių tarpininkų paslaugomis", - pabrėžia ministrė.

Pasitikėjimas nepatikrintais tarpininkais Lietuvos piliečius paverčia ir prekybos žmonėmis aukomis. Jomis dažniausiai tampa jaunos merginos, patikėjusios, jog dirbs auklėmis, kambarinėmis, išvyksta ir yra priverčiamos dirbi prostitutėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Merginos parduodamos, atimami jų dokumentai, jos neturi galimybių ištrūkti, grįžti namo. Mūsų ambasada kiek galėdama stengiasi padėti tokioms pagalbos besišaukiančiomis mergaitėms, ieško būdų joms grąžinti į Lietuvą, dėkui Londone dirbantiems lietuvių verslininkams, kurie ne kartą apmokėjo merginų kelionę į Lietuvą, - pasakoja ministrė.

REKLAMA

Visai neseniai Jungtinės Karalystės dienraštis "Daily Telegraph" aprašė konkretų atvejį, kuomet lietuvė mergina šioje šalyje buvo parduota septynis kartus. Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje duomenimis, tokių prekybos žmonėmis aukų, kurios kreipėsi pagalbos, pernai buvo per 25.

2004 metais Lietuvoje veikė 55 įdarbinimo užsienyje tarpininkavimo įmonės, turinčios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotas licencijas tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje. Daugiausia licencijų išduota tarpininkauti įdarbinant Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje (35), Airijoje (8). 2004 metais įdarbinimo tarpininkavimo įmonės užsienyje įdarbino apie 2 000 Lietuvos gyventojų, iš jų daugiausia asmenų buvo įdarbinta taip pat Jungtinėje Karalystėje - 1 500 (73 proc.), Airijoje - 353 (18 proc.). Be to, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo rinkos ir lygių galimybių skyrius, Lietuvos darbo birža nuolat informuoja ir konsultuoja asmenis, norinčius išvykti į užsienį per privačias įdarbinimo agentūras, apie tai, kad tarpininkai privalo juos išsamiai informuoti apie darbo pobūdį, įdarbinimo bei apmokėjimo sąlygas ir terminus, išvykstant privalu turėti darbo kontraktą ir jokiu būdu nevykti į užsienį be jo.

REKLAMA

Nuo 2004 metų gegužės 1 dienos Lietuvos darbo birža yra įsijungusi į Europos užimtumo tarnybų (EURES) tinklą. Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus, Utenos, Tauragės, Klaipėdos EURES biuruose dirbantys EURES patarėjai teikia informaciją laisvo asmenų judėjimo klausimais. Norintieji išvykti į užsienį, gali įvesti savo gyvenimo aprašymą (CV) į EURES duomenų bazę, sužinoti laisvas darbo vietas visose ES valstybėse, mokymosi galimybes, gyvenimo ir darbo sąlygas ES valstybėse. Kiekvienam besidominčiajam darbu užsienyje ši Lietuvos darbo biržos paslauga yra nemokama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informacija apie darbą Jungtinėje Karalystėje (kokios teisės, kur kreiptis pagalbos ir patarimų), parengta šios šalies ambasados Lietuvoje, yra ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje adresu : www.socmin.lt / įdarbinimo agentūros / darbas JK.

Įvairios valdžios ir nevyriausybinės organizacijos yra parengusios lankstinukus, kuriuose pateikiama informacija apie galimus pavojus išvykus į užsienį, grėsmę tapti prekybos žmonėmis auka. Vykstant į užsienį pasienyje merginai, kilus įtarimui, šie lankstinukai įteikiami arba įdedami į pasą. Atmintinės "Nedelsk" ieškantiesiems darbo užsienyje yra platinamos pasų poskyriuose. Užsienio reikalų ministerija yra parengusi užsienio nevyriausybinių organizacijų ir centrų, galinčių suteikti pagalbą prekybos žmonėmis ir prostitucijos aukoms, sąrašą, kuriame nurodoma daugiau nei 500 užsienio organizacijų. Šiais sąrašais naudojasi LR ambasadų ir konsulinių įstaigų pareigūnai, teikdami konsulinę pagalbą prekybos žmonėmis aukoms.

Artimiausiu metu Vidaus reikalų ministerija turi pabaigti rengti Prekybos žmonėmis ir prostitucijos kontrolės bei prevencijos 2005 - 2007 metų programą. Jai įsigaliojus Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rems organizacijų projektus, skirtus prekybos žmonėmis ir prostitucijos aukų socialinei, psichologinei pagalbai, reintegracijai į visuomenę, prevencijai (tam skirta 400 000 litų) ir tobulins savivaldybių bei nevyriausybinių organizacijų socialinių darbuotojų kvalifikaciją darbui su prekybos žmonėmis ir prostitucijos aukomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų