Įtakinga Lenkijos ultrakatalikiška radijo stotis "Maryja" per savaitgalį vyksiantį referendumą dėl šalies narystės Europos Sąjungoje (ES) ketina iki pat pabaigos agituoti, kad jai nebūtų pritarta.
Radijas paragino savo šalininkus sekmadienį, antrąją referendumo dieną, susirinkti į lenkų katalikų švenčiausią religinį centrą Čenstakavoje ir čia esančiame Dievo Motinos sanktuariume melstis, kad lenkai pasakytų "ne" narystei.
Lenkai tradiciškai meldžiasi Švč.Mergelei Marijai, kai šaliai gresia pavojus, tikėdamiesi, kad ji padarys stebuklą ar užtars nelaimėje.
"Mes, tikrieji patriotai, turime pasakyti "ne" šiai neopagoniškai sąjungai, kuri nori mums primesti abortus, eutanaziją ir homoseksualistų santuokas", - tvirtino vienas iš svečių radijo vakarinėje pokalbių laidoje.
Prieš vienuolika metų Tadeuszo Rydziko (Tadeušo Ridziko), charizmatiško vienuolio redemptoristo, įkurta radijo stotis turi didelę įtaką šalyje, kurioje 90 proc. iš beveik 39 mln. gyventojų yra katalikai.
Šiauriniame Torunės mieste veikiančio radijo, turinčio pačią moderniausią techniką ir girdimo visoje šalies teritorijoje, nuolat klausosi apie šešis milijonus lenkų. "Maryja" pokalbių laidos, maldos ir giesmės kai kuriose atokiose kaimo vietovėse yra vienintelė girdima programa.
Artėjant savaitgalio referendumui radijas sustiprino savo agitaciją prieš ES, nepaisydamas gegužės 19 dieną paskelbto popiežiaus Jono Pauliaus II raginimo tautiečiams balsuoti už tai, kad 2004 metais gegužės 1 dieną šalis taptų ES dalimi.
"Vertinu jų susirūpinimą dėl mūsų šalies kultūrinės ir religinės tapatybės išsaugojimo, - sakė Bažnyčios vadovas per kreipimąsi Šv.Petro aikštėje. - Europai reikia Lenkijos, o Lenkijai - Europos".
Popiežiaus pavyzdžiu praėjusį sekmadienį pasekė kunigai, prašę lenkų ateiti ir atiduoti balsą už "ypatingos svarbos nacionalinį reikalą", taip pat "išsakyti norą, kuris geriausiai pasitarnaus tėvynės gerovei".
Nors Lenkijos politinis elitas išgyrė popiežiaus žodžius, skelbdamas tai raginimu balsuoti "už", radijas "Maryja" tvirtino priešingai.
"Popiežiaus žodžiai buvo iškraipyti, žiniasklaida, kurią kontroliuoja buvę komunistai, naudojantys Joną Paulių II savo europietiškai propagandai, ištraukė juos iš konteksto", - skelbė radijas.
"Privalote pasakyti "ne", kad išgelbėtumėte Lenkiją, kuriai Europos Sąjunga paliko antrarūšės narės vietą", - sakoma raginime, kuris buvo perskaitytas per šį ultrakatalikų radiją.
Radijas taip pat palaiko glaudžius ryšius su ultrakonservatyvia Lenkijos šeimų lyga. Ji yra viena iš dviejų partijų, griežtai besipriešinančių narystei ES ir 460 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose turinčių 28 mandatus.
Pačio radijo įkūrėjo atsakas į popiežiaus raginimą iš pradžių net sukėlė sumaištį. Jis palyginti buvo toks nuosaikus, jog kai kurie apžvalgininkai Varšuvoje net pamanė, kad charizmatiškas vienuolis sušvelnino savo antieuropietišką poziciją prieš referendumą. ES "nėra nei dangus, nei pragaras, geriausiu atveju skaistykla", - pareiškė jis. Tačiau radijas suskubo pakeisti klaidingus įspūdžius, paskelbdamas paneigimą.
T.Rydzykas, kuris atsisako bendrauti su žiniasklaida, savo klausytojus pasiekia skersai ir išilgai keliaudamas po šalį, rengdamas mišias ir rinkdamas lėšas.
Šeštadienį taip pat pradėjo veikti T.Rydzyko vadovaujama kabelinė katalikiška televizijos stotis "Trwam" ("Esu"), kuri dar nepradėjusi transliuoti laidų, jau turėjo daugiau kaip 200 tūkst. abonentų.
Tuo metu, kai vyriausybė būgštauja, ar į balsavimą ateis pakankamai rinkėjų ir referendumas bus paskelbtas įvykusiu, radijas "Maryja" yra įsitikinęs, kad pasimelsti "už nepriklausomą Lenkiją" lenkai plūs itin gausiai.
AFP-BNS