• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lengviau prašyti išmaldos nei dirbti

Vida KRUČKIENĖ

Lietuvoje stinga darbo jėgos, todėl Kalėjimų departamentas ir pataisos inspekcijos siūlo darbdaviams šią problemą spręsti, įdarbinant bausmę atlikusius arba lygtinai iš kalėjimų išleistus nuteistuosius. Praėjusiųjų metų kovą pradėta įgyvendinti projektą "Išrinktieji". Pagal šį projektą 250 Alytaus, Marijampolės, Panevėžio ir Vilniaus 2-ųjų pataisos namų ir 17 pataisos inspekcijų "auklėtinių", turinčiųjų teisę į lygtinį paleidimą, mokomi įvairių statybos darbų, kelių eismo taisyklių, siuvimo, floristikos, jie gaus kompiuterinio raštingumo, užsienio kalbų, socialinių santykių pagrindus.

REKLAMA
REKLAMA

Dingsta kaip į vandenį

Šiam projektui, kuris bus vykdomas iki šių metų spalio mėnesio, iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirta 2,5 mln. litų. Kalėjimų departamento specialistai įvairiais būdais gundo darbdavius priimti į savo kolektyvą keletą kartų teistus vyrus ir moteris, nes būtent jie dalyvauja projekte "Išrinktieji", tačiau ne visi ryžtasi įdarbinti atgavusiuosius laisvę. Ypač jų kratosi tie, kurie jau yra pasimokę ir net "nudegę".

REKLAMA

Šių metų pradžioje Alytaus darbo biržoje užsiregistravo 16 buvusiųjų kalinių, iš kurių 9 turi suvirintojų, medienos apdirbimo staklininkų, stalių-dailidžių profesijas. Kiti - be jokio profesinio pasirengimo ir darbo patirties.

"Tie, kurie kreipiasi į darbo biržą, turi geras galimybes integruotis į darbo rinką, nes vykdome du Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamus projektus, turime ir kitų priemonių, galinčių padėti sugrįžusiems iš įkalinimo įstaigų. Kiekvienam parengiame individualų įsidarbinimo planą. Bet trūksta pačių buvusiųjų nuteistųjų noro dirbti", - sako Alytaus darbo biržos direktorius Regimantas Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA

Jo žodžius patvirtina Alytaus mašinų gamyklos "Astra" personalo vadovė Onutė Tutlienė: "Kasmet įdarbiname keletą buvusiųjų nuteistųjų, tačiau, be nedidelių išimčių, mūsų vilčių jie nepateisina. Dažniausiai po dviejų ar trijų darbo dienų dingsta kaip į vandenį. Jau ir pinigų iš meistrų būna pasiskolinę. Kartais buvusius savo "darbuotojus" pastebime prie didžiųjų prekybos centrų. Jiems lengviau prašyti išmaldos nei nuo 6 valandos ryto dirbti prie staklių ar statybose".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kalėjime geriau negu laisvėje"

AB "Astra" dažniausiai priima į darbą tuos buvusius kalinius, kuriuos rekomenduoja čia dirbantys jų tėvai, krikštatėviai ar kiti artimieji. "Norisi žmonėms padėti. Aš visada tikiuosi, kad jie pasitaisys, įgis darbo įgūdžių, atras gyvenimo prasmę. "Pasibeldžiu" ir į jų sąžinę - kad savo šeima, vaikais privalo rūpintis jie, o ne valstybė. Suteikiu šansą ir kaliniams, ir alkoholikams, ir narkomanams. Vieną narkomaną į darbą buvau priėmusi net du kartus. Leisdavosi narkotikus, užmigdavo prie staklių. Vėliau sužinojau, kad vaikinas mirė nuo perdozavimo ", - pasakoja O.Tutlienė.

REKLAMA

Neretai personalo vadovė iš buvusiųjų nuteistųjų išgirsta ir tokius žodžius: "Kalėjime geriau negu laisvėje. Ten nereikia dirbti. Gali, kiek nori, žiūrėti televizorių. Valgyt duoda".

Šiuo metu "Astroje" dirba du buvę nuteistieji. Vieną į gamyklą atsivedė čia ne vieneri metai triūsiantys jo tėvai. Kitas, ragavęs mokslų universitete ir teistas už narkotikų platinimą, darbuojasi prie staklių. "Vieno vaikino man gaila. Pradėjęs dirbti pagalbiniu darbininku, iškilo iki šratuotojo. Tačiau pažeidė Pataisos inspekcijos nustatytą režimą ir buvo sugrąžintas į Marijampolės kalėjimą. Matėsi, kad kabinasi į gyvenimą, gražiai drožinėja iš medžio", - prisimena O.Tutlienė.

REKLAMA

Pasak personalo vadovės, nors pataisos namuose ir vykdomos įvairios priemonės, išėjusieji į laisvę visgi neturi motyvacijos ir nėra įpratę dirbti. "Su Alytaus pataisos namais mūsų įmonė bendradarbiauja, sudarome sutartis, kad nuteistieji pagamintų mums reikalingų detalių", - sako O.Tutlienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbo biržos specialistai raudonuoja prieš darbdavius

Alytaus darbo biržos direktorius R.Mačiulis teigia, jog "Astros" darbdaviai - vieni iš supratingiausių mieste. "Aišku, yra ir daugiau įmonių, kurios nemažai dirba, kad atlikusiuosius bausmę sudomintų darbu. Darbdaviai nėra tokie kategoriški buvusių nuteistųjų atžvilgiu kaip prieš keletą metų. Pernai pas mus buvo užsiregistravę 44 atlikusieji bausmę įkalinimo įstaigose, iš jų 17 gavo nuolatinį darbą, 9 dalyvavo profesinio mokymo, 6 - viešųjų darbų programose. Tačiau netrūksta ir nepasitikėjimo. Kartais darbo biržos specialistams būna gėda prieš darbdavius, kad mūsų klientai juos "pavedė", - sako jis.

Kalėjimų departamento duomenimis, 2003 metų pradžioje bausmę atlikusių ir į laisvę išėjusių asmenų įsidarbinimo lygis siekė vos 13 procentų. Iš 8063 nuteistųjų, 2004 metų pradžioje atlikusių bausmę Lietuvos įkalinimo įstaigose ir išėjusiųjų į laisvę, tik trečdalis įsidarbino. Pastaraisiais metais, Lietuvoje trūkstant darbo rankų, situacija gerėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų